29 Ocak 1988’deki mücadele ruhumuz yeniden canlandı!

Sevgili Batı Trakya Türkleri, 

Aylardır süren seçim maratonunu arkamızda bırakmış bulunuyoruz. Seçimlerde azınlıktan aday sayısına bakarsak bir nevi rekor kırıldı. İlk kez bu kadar çok insanımız seçimlerde aday oldular. Adaylar arasında dikkat çeken ise adayların çoğunun akademik eğitime sahip genç kişiler olmasıydı.

Halit Habipoğlu ABTTF Başkanı

Ayrıca kadınlarımız da seçimlerde yer aldılar. Bu da azınlığımızın erkeği ve kadını ile davamıza sahip çıktığını gösteriyor, adaylarımızın sorunlarımızı çözme ve bizleri temsil etme konusunda iddialı olduklarına işaret ediyor. Bu geleceğimiz için çok önemli. Nihayet gücümüzü keşfettik ve özgüvenmizi artırdık! 

Azınlığımızın partisi Dostluk, Eşitlik, Barış(DEB) Partisi’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aldığı oy, Atina’yı bir nevi daldıkları kış uykusundan uyandırmış olmalı ki Atina’dakiler telaş içine girdiler. Niçin mi? Çünkü Rodop ve İskeçe’de DEB Partisi, Yeni Demokrasi, SYRIZA ve PASOK’un oluşumu Elia-Zeytin Ağacı’nı arkasında bırakarak birinci oldu. Niçin mi? Çünkü DEB Partisi, Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nde AP seçimlerinde üçüncü oldu! Umarım azınlığımızın mesajını ülkemizi yönetenler dikkate alırlar ve birikmiş sorunlarımızı bizlerle birlikte çözüme kavuşturmak için çaba harcarlar. 

Batı Trakya Türk Azınlığı olarak seçimlerde yaşamış olduğumuz birlik ve beraberliğin sonucunu göz önünde bulundurmalı, bu birlik ve beraberliğimiz geleceğimiz için de örnek olmalı! 29 Ocak 1988 yılında başlamış olan mücadele ruhumuz nihayet 25 Mayıs 2014 tarihinde yeniden canlandı. Bu ruhun canlı kalması ve aynı heyecanla sürdürülmesi için herkes üstüne düşen görevi yerine getirmeli.

Sözlerime son verirken Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elde etmiş olduğumuz tarihi başarı için başta DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’u ve tüm mesai arkadaşlarını, sonra tüm Batı Trakya Türk Azınlığımızı can-ı gönülden kutluyorum.

Selam ve saygılarımla.

Halit Habip Oğlu Başkan/ABTTF

Comments are closed.