10 Aralık İnsan Hakları Günü’nüz kutlu olsun!

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu: ‘İsminde geçen “Türk” kelimesi nedeni ile var olan dernekleri kapatan ve yenilerinin kurulmasına izin vermeyen Yunanistan’dan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dernek kurma özgürlüğünü iade etmesini talep ediyoruz .’

ABTTF Bşk. Halit Habipoğlu

10 Aralık İnsan Hakları Günü, Birleşmiş Milletler’in 2012 yılı için belirlediği “Katılım ve kamusal yaşama katılma hakkı” teması ile çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Herkesin sesini duyurma hakkına sahip olduğu ifade edilen bu günde ve kendi toplumlarını şekillendiren kararların alınmasında bir rolü olduğunun altı çiziliyor.

10 Aralık İnsan Hakları dolayısı ile yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler, kamusal yaşama katılım hakkının demokratik bir sistemin işlemesi ve etkin bir insan hakları korunma sistemi için temel oluşturduğunu ifade ediyor. Son birkaç yılda milyonlarca insanın sokaklara çıkarak kendilerini susturmaya çalışan hükümetlerini protesto ettiğini söyleyen Birleşmiş Milletler, insanların hükümetlerinden temel insan haklarına saygı duymalarını talep ettiklerini kaydediyor.

KAMUSAL YAŞAMA KATILIM KUTSAL BİR HAKTIR!

BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 25.Maddesi’nde her bir bireyin kamusal yaşama katılım hakkına sahip olduğunun ifade edildiğini belirten BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise pekçok grubun ve bireyin bu hakkın kullanımında engeller ile karşılaştığını belirtiyor. Dini ve etnik azınlıklar ile engellilerin, farklı cinsel yönelime veya siyasi görüşe sahip kişilerin anahtar nitelikteki kuruluşlarda ve süreçlerde yer almasının engellendiğini söyleyen Ban Ki-moon, dünyanın pekçok ülkesinde ayrımcılığın praktikte devam ettiğini belirtiyor. Ban Ki-moon, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Birleşmiş Milletler’in kamusal yaşama katılım hakkını ve buna bağlı haklar olan ifade ve görüş özgürlüğü ile barışçıl toplanma ve dernek kurma özgürlüklerine dikkat çektiğini söylüyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “ ABTTF olarak tüm ulusal veya etnik, dini ve dilsel azınlıklar dahil tüm herkesin 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü insan haklarına olan tüm inancımız ile yürekten kutluyo, herkesin kamusal yaşama katılım hakkını sonuna kadar destekliyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın insan ve azınlık hakları için mücadele eden bir kuruluş olarak kamusal yaşama katılım hakkı ve buna bağlı haklardan biri olan dernek kurma özgürlüğü hakkı konusunda isminde geçen “Türk” kelimesi nedeni ile var olan dernekleri kapatan ve yenilerinin kurulmasına izin vermeyen Yunanistan’dan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dernek kurma özgürlüğünü iade etmesini ve bu konuda kendisini haksız bulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymasını talep ediyoruz. “Bizim sesimiz, bizim hakkımız” sloganı altında Yunanistan’dan  ülkesinde yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sesine kulak vermesini ve azınlığın taleplerini dikkate almasını istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Comments are closed.