10. Dış Ticaret Konferansı ‘Türkiye, Berlin Ekonomisine

Büyük iş fırsatları sağlıyor

BERLIN-Berlin-Brandenburg Dış Ticaret Konferansı’nda bu yıl Türkiye ele alındı. Türk ekonomisi etkileyici şekilde büyümektedir. Türkiye, bu gelişme sayesinde dünyadaki önemli bir ticaret ortağı konumunu güçlendirmektedir ve büyüme tüm sektörlerde görülmektedir. Türk hükümeti kapsamlı bir yatırım ve teşvik programı başlatmıştır. Yatırımlar özellikle gelecekte daha büyük ve talepleri artan bir nüfusun ihtiyaçlarını karşılaması gereken altyapının çeşitli alanlarına yapılmaktadır.

Türkiye’nin güçlü ekonomisi yabancı şirketler için büyük fırsatlar sunuyor.

Berlin ve Brandenburg Ticaret ve Sanayi Odaları’nın düzenlediği ve 180’den fazla girişimcinin katıldığı Dı Ticaret Konferansı’nda şirketlere Türkiye pazarının sunduğu fırsatlar tanıtıldı ve ayrıca yatırımların ekonomik ve yasal çerçeveleri ve finansmanı hakkında bilgiler aktarıldı.

Açılış konuşmasında Berlin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Eric Schweitzer şu sözlere yer verdi: “Berlin ekonomisi Türkiye’deki olumlu gelişmelerden faydalanmalı. Türkiye ile derin ilişkilerimiz sayesinde Berlin’deki şirketlerin çeşitli ekonomik fırsatları kârlı işe çevirme şansları büyük. Berlin’deki 5.300’den fazla Türk şirketleri bu şehirde bulunan en önemli yabancı girişimlerin bir parçasıdır.”

Konferansa katılan T.C. Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Türk ekonomisinin gelişimini bu sözlerle yorumladı: “Avrupa’da kriz yaşanmasına rağmen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının doğruladığı gibi Türk ekonomisi hala büyümektedir. Yeni teşvik sistemimiz yabancı yatırımcılara olağanüstü fırsatlar sunuyor.”

Berlin Eyaleti Ekonomi Senatörü Cornelia Yzer, Berlin Ekonomisi Evi’ne (Haus der Berliner Wirtschaft) ilk ziyareti vesilesiyle Türkiye ile Berlin arasındaki ilişkileri değerlendirdi: “Berlin ile Türkiye arasındaki ticaret sürekli büyümektedir. 2008 – 2011 yılları arasında Berlin’den Türkiye’ye ihracatlar 70 milyon Euro değerine ulaşarak, 2011 yılında önceki yıla göre %3,2 büyüme gösterdi. Yeni Türk Yatırım Teşvik Mevzuatı’nda belirlenen hedefler lojistik, ulaşım, yenilenebilir enerji ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren Berlin’li şirketlere ve araştırma kurumlarına cazip fırsatlar sunmaktadır. Yenilenen dış ticaret teşvik yönergemizle küçük ve orta bütçeli işletmelerin dış pazarlara girişini desteklemekteyiz” dedi.

Geçen beş yılda Brandenburg ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ikiye katlandı.

Brandenburg Eyaleti Ekonomi ve Avrupa İşleri Bakanlığı Müstearı Henning Heidemanns, önceki konuşmacıları bu sözlerle destekledi: “Geçen beş yılda Brandenburg ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ikiye katlandı. Türk ekonomisi olumlu gelişiyor ve gelecek yıllarda ulaşım ve enerji alt yapılarına önemli ölçüde yatırım yapılacak. Bu dinamik gelişme, Türkiye pazarının Alman başkent bölgesinde yerleşik olan şirketlere iki tarafın da faydalanacağı büyük potansiyeller sunduğunu gösteriyor.”

Türkiye pazarı yatırımcılar için cazip fırsatlar sunmaktadır.

TD-IHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting, konuşmasında Türkiye’nin Alman yatırımcılarına sağladığı fırsatları vurgulayarak şöyle konuştu: “Türkiye pazarı yatırımcılar için cazip fırsatlar sunmaktadır. Özellikle sürekli ortalamanın üstünde seyreden ekonomik büyüme, azalan enflasyon ve ülkenin genç ve tüketime eğilimli toplumu Alman şirketlerini çekiyor. Sadece bu yılın ilk sekiz ayında Almanlar Türkiye’de 235 milyon Euro değerinde yatırımda bulundu. Geliştirilmiş hukuksal çerçeve yabancı girişimciler için daha fazla güvenlik getiriyor.

TD-IHK olarak partnerlerimizle birlikte Türkiye’de yatırım yapmak isteyenleri desteklemekteyiz.” TD-IHK Başkanı ayrıca Türkiye’nin son 10 yılda önemli reformları gerçekleştirdiğini söyleyerek Avrupa Birliği’ne girmesinin herkes için faydalı olacağını ifade etti.

/euturkhaber

 

Comments are closed.