width=750

15 Temmuz temalı ‘Korkma Oğlum’un galası büyük takdir topladı

R.DEMİRAY / NURNBERG-15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan Nürnbergli Serhat Önder’in öyküsünü konu alan “Korkma Oğlum” filminin galası Almanya’da yapıldı.

Daha öncede “30 Kuş – Ben babamın en hüzünlü yanıyım” adlı ve şehit Ömer Halisdemir’i konu alan, bunun gibi birkaç muazzam filmle gündeme adını yazdıran ve gündemde olmayı devam ettiren ECOGRAPHIE Film Yapım şirketi şimdi de ‘’KORKMA OĞLUM,, belgeseli ile Nürnberg’te taktir topladı.

Yönetmenliği Ekrem Aydın’ın ve Yardımcı Yönetmenliğini İbrahim Demiray’in yaptığı belgeselin müziğini Yıldıray Gürgen (“Beyaz Melek”, “Mucize”, “Payıtaht”), ses tasarımını ise Hollywood ses tasarımcısı Burak Topalakçı tarafından üstlendi. Türk Kızılayı Derneğin desteğini de alarak ECOGRAPIE Film Yapım şirketi muazzam bir esere daha imza attı.

Nürnberg Admiral Filmpalast Sinemasında 15 Temmuz şehidi Serhat Önder’in hayatını anlatan „Korkma Oğlum“ adlı belgeselin galası tüm davetli ve şehidin yakınlarının katılımı ile gerçekleşti.

Bu anlamlı Filme “Korkma Oğlum” isminin seçilmesi bizlere hem Hazreti Peygamberimiz Muhammed Mustaf (sav.) Mekke’den Medine’ye hicretinde karşılaştığı saldırılardan korunmak için can dostu ve yol arkadaşı Hz. Ebubekir ile sığındıkları mağarada, efendimiz Hz. Ebubekir’e “Korkma! Allah bizimledir” (“La tahsen innAllahe maana”) cümlesini ve o cümleden feyiz alarak yazdığı ‘’KORKMA,, diye başlayan istiklal marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoyu hatırlattı.

Türk Kızılay’ın ve T.C. Nürnberg Başkonsolosluğunun destek ve himayelerinde gerçekleştirilen bu duygu yüklü Film Galasına T.C. Nürnberg Başkonsolosumuz Yavuz Kül, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Türk Kızılayı yönetim kurulu üyesi Tuncay Kopuz, şehit Serhat Önder’in arkadaşı olan Bekir Develi, UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ve ADD partisi genel başkanı Remzi Aru katıldı.

Galaya Nürnberg halkı ve Şehit Serhat Önder’in sevenleri çok büyük ilgi gösterdi. Salon tıklım tıklım doldu ve merdivenlere kadar taştı.

Film izleyicileri yüreklerine dokundu, duygu dolu anlar yaşattı, 15 Temmuzu tekrar yaşattı ve Şehit Serhat Önder ile birlikte tüm 15 Temmuz şehidleri de bu vesile ile defalarca anıldı.

Bugüne dek pek çok şehirde gösterime girmesine rağmen Şehit Serhat’ın memleketi Nürnberg’te düzenlenen galada izlenime sunulması çok farklı duygu ve hüzünle izlenmesine vesile oldu.

15 Temmuz gecesi ailesi ile Türkiyede bulunan Şehit Serhat Önder, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın çağrısı ile eşi ve çocuklarını da yanına alıp Genelkurmay Başkanlığının önüne gitti. O esnada hainler Helikopterlerden açılan yoğun bombardıman ve ateşlerle saldırmaya başladılar. Bu durumu görünce Şehit Serhat Önder, eşine ve çocuklarına “beni burada bekleyin” diyerek Genelkurmay Başkanlığının önündeki kalabalığa karıştı. Serhat, darbecilerin Genelkurmay Başkanlığı önüne attığı bombanın etkisiyle vücuduna isabet eden şarapnel parçaları sebebiyle hayatını kaybetti. Bu arada henüz vefat etmeden kısa bir süre önce Jetlerin üzerlerinden geçmesinden dolayı çok korkan oğluna “Korkma oğlum” dedi, bu da şehidimizin son sözleri oldu.

Amacı 15 Temmuz kahramanlarının hikayelerini film olarak üretip Avrupa’ya taşımak ve herkese duyurmak olduğunu belirten Ekrem Aydın, filmin Nürnberg’de düzenli olarak Türk Sineması’nda izlenime devam edeceğinden bahsetti.

Sayın Aydın, “filmimiz gerekli mevkilerden yeterince desteği bulunduğunda yapacağımız kahramanlarımızın belgeselleri ile Avrupa’nın tüm büyük şehirlerinin birçoğunda gösterime girecektir” diye sözlerine devam etti.

Sayın Aydın Film yapımsüresi yaklaşık 1 yıl sürdü. Bu zorlu ve meşakkatli süreci kıymetli yardımcı yönetmenim İbrahim Demiray ve Kamera ön ve arkası kadromuzla şehitlerimiz için severek ortaya koyduk. Umarız seyircilerimiz,vatandaşlarımız bu hain ayaklanmayı ve şehitlerimizi unutmayacaktır. Sayın Aydın Çekimlerimizi Ankara, Çankırı, Nürnberg ve Suriye İdlip Mülteci Kampında yaptık. Şehidimiz Kızılay Ankara Küçükesat şubesinde 2014 -2016 arası şehadetine kadar görev icra ediyordu. Şehidimiz Çocukluğundan beri 2014 e kadar Nürmbergte ailesi ile yaşıyordu.

Sayın Aydın bu belgeselde hem Şehidimiz Serhat Önder’in Nürnberg’ten Ankara’ya uzanan hayatı hikayesi, hem de darbe gecesinde yaşananlar etkileyici bir teknikle ortaya konuluyor dedi.

Bu film bir biyografiden ziyade, 15 Temmuz’da sergilenen mücadelenin bireysel bazdaki arka planını anlatıyor. Hayatını kaybedenlerin bir Rakamdan daha fazlası olduğunu ortaya koyarken, çocuklarını, eşlerini, kardeşlerini yitiren ve arkada kalan insanların hislerini aktarıyor.

Gala sonunda yapılan reportajlarda, gerek Ailesi ve yakınları ve gerekse katılan kıymetli misafirler filmin yönetmeni Ekrem Aydına ve tüm arkadaşlarına bu güzel eseri meydana getirdikleri için çok teşekkürler ettiler. Misafirler gözyaşlarını tutamayıp çok duygulu anlar yaşadıklarını, tam şehidimize laik bir eserin meydana geldiğini, açıklanamaz yoğun duygular içerisinde kaldıklarını, hiç unutamayacakları bir eserin oluştuğunu dile getirerek memnuniyetlerini bildirdiler. Şehidimizin eşi ve ailesinin Filmin hayatlarının filmi olduğunu, Eşi ve ailelerine tam yakışır bir belgesel olduğunu dile getirerek Yönetmen Ekrem Aydın’a teşekkür ettiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>