Troisdorf-Yine bir IGMG camisinde kundaklama


İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, 8 Ekim’i, 9 Ekimʼe baǧlayan gece, Troisdorfʼdaki IGMG Selimiye camisinde meydana gelen kundaklama girişimine ilişkin yaptığı açıklamada şu talepte bulundu: ‟Camilere yönelik gerçekleştirilen kundaklama olayları artmaktadır. Bu suçlar artık hususî olarak kayda alınmalı ve sistematik bir biçimde belgelenmelidir.ˮ Üçüncü ayrıca şunları ifade etti:

‟Yine bir camide yangın çıkartıldı. Bu sefer Troisdorfʼdaki IGMG camisi hedefteydi. Meçhul kişiler tarafından, cami avlusunda kurulu bulunan bir çadır ateşe verildi. Allahʼtan, Alman Demiryolları çalışanları tarafınca ateş farkedilerek polis ve itfaiyeye hızlıca haber verildi. Böylece, çok geç kalınmadan yangın kontrol altına alınabildi. Çadır, Troisdorfʼdaki IGMG cemaati tarafından 3 Ekimʼde yapılan Açık Cami Günü’nde bölge halkı ile diyalog kurmak amacıyla kurulmuştu. Çok şükür yaralanan kimse olmadı. Maddî hasarı tespit çalışmaları ise sürüyor. Bonn polisi yapılan ilk araştırmanın ardından olayın bir kundaklama girişimi olduǧu şüphesi üzerinde duruyor. İncelemeler çok yönlü sürdürülüyor.

İlgili İçişleri Bakanlıklarıʼnın harekete geçerek, Müslümanlara ve mabedlerine yönelik saldırıların sistematik bir şekilde kayda alınmasını saǧlamalarının artık vakti gelmiştir. Şu ana kadar bu görevi hükümetin haricinde sivil toplum örgütleri, imkanları çerçevesinde üstlenmişlerdir. Bundan dolayı, kimse bu sorunun hangi boyutlarda olduǧu hakkında kesin ve güvenilir rakamlar sunamamaktadır. Bu ise kabul edilemez bir durumdur. Sorunu rakamlarla dahi ifade edemeyenler, çare bulmakta elbette zorlanacaktır. Umuyoruz ki, sorumlular daha kötü şeyler olmadan harekete geçerler.ˮ

Comments are closed.