BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Frankfurt Yabancılar Meclisi, meclislerin geleceğini tehlikeye atan yasa tasarısını tartıștı

EUTURKHABER/FRANKFURT-Frankfurt Yabancılar Meclisi son oturumunda Hessen Eyalet Meclisi Milletvekilleri ile yabancılar meclislerinin geleceğini tehlikeye sokan ve yabancılar meclisleri seçimlerini yeniden düzenleyen yasa tasarısı tartıșıldı.

Hessen Eyaleti koalisyon hükümetinin ortağı BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN partisi milletvekili Taylan Burcu tartıșma konusu yasa tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi vererek, yasa tasarısının amacının yabancılar meclislerini güçlendirmek ve seçimin yapılmadığı mahallerde mahalli idarelerin uyum komisyonu olușturulmasının zorunlu hale getirilmesi olduğunu söyledi.

Frankfurt Yabancilar Meclisi gibi etkin ve üretken yabancılar meclislerinin kapatılmasının söz konusu olmadığını belirten T. Burcu, Frankfurt Yabancılar Meclisi gibi faal yabancılar meclislerini kapatma girișimlerine bizzat kendisinin en önde mücadele edeceğini söyledi.

Yasa tasarısının demokrasiyi zayıflatır!..

HESSEN Eyaleti hükümetine muhalif SPD´nin Eyalet Milletvekili Turgut Yüksel ile FDP milletvekili Stefan Müller yaptıkları konușmalarda yasa tasarısının demokrasiyi zayıflattığını, federal, eyalet ve mahalli șecimlerde seçme ve seçilme hakkı olmayan, AB vatandașı olmayan yabancıların yegane „sandıkta oy verme“ haklarının ellerinden alınarak siyasi katılım imkanlarının yok edilme sürecinin önünün açıldığını söyleyerek bu tasarıya partilerinin ve kendilerinin Hessen Eyaleti meclisinde red oyu vereceklerini belirttiler.

Kadın üyelere hala söz sahibi değil!.

Mahalli idarelerin uyum komisyonu olușturma ile ilgili konulan șartlarıda kritik eden muhalafet parti milletvekilleri, uyum komisyonlarının yarısını teșkil edecek yabancı kökenli üyelerinin % 50´sinin kadın üyelerden olușması kuralının siyasi partilerin kendilerinin bile hayata geçiremediğini söylediler.

Yabancılar Meclisi Mahalli idarenin vijdanına terkedilemez!..

Toplantı esnasında söz alan ve soru soran Frankfurt Yabancılar Meclisi üyeleri Hessen Eyaleti yasa değișikliği önerisi ile Mahalli İdareler kanunu HGO´nun §84´üncü maddesinin değiștirilerek, yabancılar meclisi kurma amir hükmünün ortadan kalkacağını, sandıkta seçilen ve yabancıları demokratik olarak doğrudan temsil eden yabancılar meclislerinin kaderinin mahalli idarelerin vicdan ve inisiyatifine bırakıldığını söylediler. Frankfurt Yabancılar Meclisi üyeleri Hessen Eyaleti Milletvekillerinden bilhassa BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN partisi temsilcisi Taylan Burcu´dan tartıșma konusu olan yasaya tasarısına red oyu vermelerini talep ettiler.

Bu yasa meclisten asla geçmeyecek!.

Yabancılar Meclisi Bașkan yardımcısı olarak verdiği önergeyle Dr. Hüseyin Kurt kendi önergesiyle gerçekleșen toplantının amacına ulaștığını belirterek, Frankfurt Yabancılar Meclisinin, yabancılar meclislerinin geleceğini tehlikeye sokacak olan yasa tasarısının bu haliyle meclisten geçmemesi için çalıșmalarının devam edeceğini söyledi.

Comments are closed.