2015/1436 Şevval Ayının ve Ramazan Bayramı’nın Tespit ve İlanı..!

Din İstişare Kurulumuz (DİK), hilal tespitinde esas olan prensiplerimiz muvacehesinde 2015 miladi/1436 hicri yılı şevval ayı hilalinin tespiti ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar neticesinde aşağıda belirtilen ilmî verilere ulaşmış ve buna istinaden aşağıdaki kararı almış bulunmaktadır.

2015 miladi/1436 hicri yılı şevval ayı hilalinin tespiti şöylece yapılmıştır:

16 Temmuz 2015 Perşembe günü Orta Avrupa yaz saatiyle 03:25’te İÇTİMA meydana gelmiştir. Bu gün saat 17:01’de, astronomik bilgilere göre hilal, ilk defa Hint Okyanusundan itibaren görülmeye başlanmıştır.

Bu şekilde, ihtilâf-ı metâli’e, yani ayın doğduğu, dolayısıyla görüldüğü yer ve vakitlerin farklı olmasına itibar edilmeyeceği kuralından hareketle, hilalin RÜ’YET’İ hasıl olmuş demektir.

İçtima ve rü’yet günü olan 16 Temmuz 2015 Perşembe günü Almanya’nın Köln kentinde ay güneşten 11 dakika önce batarken, Ankara’da ay güneşle aynı anda, Mekke’de ise 12 dakika sonra batmaktadır.

Güneş battığı anda hilal Mekke’de 1° 52′ ufkun üstünde iken, Ankara’da 25′ ufkun altında bulunmaktadır.

Bu sebeple hilal Köln, Ankara ve Mekke’den görülememiştir.

Şevval ayının ilk günü olan 17 Temmuz 2015 Cuma günü ise, ay güneşten; Köln’de 22 dakika, Ankara’da 38 dakika, Mekke’de 55 dakika sonra batmaktadır. Buna göre:

2015 miladi/1436 hicri yılı şevval ayının ilk günü 17 Temmuz 2015 Cuma günüdür. Bu gün aynı zamanda Ramazan Bayramının da birinci günü olacak ve aynı gün Ramazan Bayramı namazı kılınacaktır.

Gereğini rica eder, şevval ayımızın ve Ramazan Bayramımızın bütün İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak’tan diler, bütün kardeşlerimizin Ramazan Bayramlarını tebrik ederiz.

Din İstişare Kurulu Adına
Celil Yalınkılıç
Genel Bşk. Yrd. ve İrşad Bşk.

KAYNAK:www.igmg.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>