28 şubat ender görülen hastalıklar günü

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer- 28 şubat ender görülen hastalıklar gününde konuyla ilgili olarak AOK’nın sunduğu hizmetler hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

Almanya’da yaklaşık dört ila beş milyon insan tanınmış olan 6000´den fazla olan nadir hastalıklardan muzdaripler. Yani her 10.000 kişiden 5 tanesi bu tür den hastalığın pençesindedir. Bazen doğru tanı koymak yıllarca sürebiliyor. Bazen de bilmeden gerçek hastalığı yanlış tedavi ile iyileştirilmek çabaları, hepimizin bildiği şeylerdir.

Nadir hastalıkların yaklaşık 80% i genetiksel sebeplerden dolayıdır ve aynı zamanda tedavi edilemez. Ama buna rağmen uygun bakım önlem hizmetleri ile yaşam kalitesini iyileştirmek adına birçok şey yapılabilir. Tabi ki her şey den önemlisi doğru tespit gerekmektedir.

Yakın çevrenizde bulunan Kendi kendine yardım hizmet kuruluşlarında aynı tür rahatsızlıklardan muzdarip olan kişiler ile iletişim kurabilir ve bilgi alışverişinde bulunabilirisiniz.

Örneğin kendi kendine yardım gurubu Bad Homburg’da bulunuan Rett-sendromulu yani, ciddi bedensel engelliliklerle bağlantılı olan ve özellikle kızların görülen bir hastalık için kurulmuştur.

Nadir bir hastalık olan sarkoidoz, bağ dokusu hastalığıdır, bu türden rahatsızlığı bulunan kişiler Gießen de bulunan Kendi kendine yardım kurumlarına katılabilirler.

Hatta morbus Recklinghausen- çok organlı bir hastalık – bunun için Korbach’ta bir bilgilendirme formu vardır. Bunun gibi diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, AOK Hessen’in kapsamlı kendi kendine yardım listesine bakabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için:www.aok.de/hessen/selbsthilfe.

Neyin veya neyinizin olduğunu bilmek önemlidir

Hastalığın teşhisi ve sınıflandırılmasında problem olmasın durumunda BetterDoc hizmetimizden istifade edebilirsiniz. Bu kurum ulusal olarak tanınımış uzmanlarla kişisel temas kurar.

48 saat içinde nadir ve karmaşık olan hastalıklarda bile ikinci doktor görüşü alabilirsiniz. Bu servis AOK Hessen sigortalıları için tamamen ücretsizdir.

Daha fazla bilgi için: https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/spezialistensuche

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>