width=750

4. Avrupa Saadet buluşması Leverkusen’de gerçekleşti

İSKENDER GÜNGÖR-LEVERKUSEN Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Batıda zaman içinde ‘Benim teröristim senin teröristinden iyidir’ şeklinde bir duygu gelişti. Terörist teröristtir, teröristin iyisi kötüsü olmaz.” dedi. 

Proğrama Türkiye’den Sadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Sosyal işler Başkanı Fatih Aydın, Genel Sekreter Tacettin Çetinkaya, Tanıtma Başkanı Atik Akdağ,Teşkilatlanma Başkanı Mesut Doğan, Saadet Avrupa Başkanı ve GiK üyesi Abdüssamet Temel, Başkan danışmanı Dr.Ramazan Yıldız, Avrupa danışma kurul üyesi Hasan Damar, sanatcı Yusuf Karaburç, ve Mehter Takımı proğramda sahne aldılar.

(Videoyu TIKLA) YouTube Preview ImageTemel Karamollaoğlu, özellikle son dönemlerde Batılı ülkelerde artış gösteren İslamafobiye dikkat çekerek “2011 yılından 2016′nın sonuna kadar Avrupa’da yaşayan Türkler 750 civarında ırkçı saldırıra maruz kalmışlar.

Sadece Almanya’da bu yılın ilk üç ayı Müslümanlara karşı yapılan saldırı 208 adet olmuş. Son bir yılda ise maalesef 42 camiye saldırı gerçekleşmiş. Bu yüzden de endişeliyiz.” iadesini kullandı.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle son zamanlarda Fransa’nın Mulhouse kentinde meydana gelen yangın bizi endişeye sevketti. Raporlara göre bu yangının kundaklama olma ihtimali yüksek. Bu hadisede 5 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı. 1993 yılında da 8 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Solingen faciasını da unutmadık.

Bu tür hadiseler ünsanlar üzerinde menfi hisler meydana getirir ama biz bu acı hadiselerin düşmanlıpa dönüşmesini ve toplumuzu tahrik etmesini hiçbir zaman arzu etmiyoruz. Ancak bunu engelleyecek olan bizler değil bu ülkelerin yöneticileridir, bunu da bu ülke yöneticilerine hatırlatmayı bir vazife olarak görüyoruz.

– “Teröristin iyisi kötüsü olmaz”

Teröre destek veren Batılı ülkeleri de eleştiren Karamollaoğlu, “Batıda zaman içinde ‘Benim teröristim senin teröristinden iyidir’ şeklinde bir duygu gelişti.

Terörist teröristtir, teröristin iyisi kötüsü olmaz. Bir terör grubu ister bir camiye saldırı düzenlesin, isterse bir kiliseye veya gitsin bir Yahudi ibadet merkezine saldırı yapsın hiç farketmez, biz hepsini lanetleriz. Teröristin iyisi ve kötüsü olmadığı gibi ülkelerde de adalet hükümran olmazsa siz doğruyu gerçeği bulamazsınız.” dedi.

Karamollaoğlu, uluslararası alanda sorunların savaş yerine öncelikle diyalogla çözülmeye çalışılması gerektiğini savunarak şunları kaydetti: “Bugün dünyada kan ve gözyaşı sadece geri kalmış ülkelerde çoğunlukla da Müslüman ülkelerde var. Onun için sadece duydukları zaman üzülüyorlar ama bunun yarın kendilerine de bulaşabileceğinin farkında bile değiller.

Bizim prensiplerimiz uluslararası sahada belli. Batı alemine de, İslam alemine de biz diyoruz ki, eğer siz dünyada huzur ve barış istiyorsanız problemlerinizi savaşarak değil önce barış içinde çözme yoluna gidin. Çatışarak değil, insanlarla diyalog kurarak problemlerinizi çözmeye çalışın.

Siz dünyanın öbür ucunda meydana gelen bir terör hadisesini Müslümanlara yamamaya çalışırken bizim prensiplerimizi bir kenara itiyorsunuz. Biz de size bu prensipleri hatırlatıyoruz. Gelin bu prensipleri benimseyin ki dünyada zulüm olmasın.” Proğram sonunda sponsorlara hediye takdimi yapılarak günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>