400. Yıl Kutlamalarına son noktayı Prenses Maxima ve Ali Babacan koydu

Bir yıldır çeşitli etkinliklerle devam eden Türkiye ile Hollanda arasında başlayan diplomatik ilişkilerinin 400’üncü yılı kutlamaları,  geçtiğimiz Salı günü Rotterdam’da düzenlenen bir programla sonlandırıldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan

Hollanda ile Türkiye  arasında başlayan diplomatik ilişkilerin 400’üncü yılı münasebetiyle 2012 yılı başından itibaren devam eden kutlama etkinlikleri; 11 Aralık Salı günü Rotterdam büyükşehir belediye binasında, her iki ülkenin üst düzeydevlet temsilcilerinin hazır bulunduğu bir programla noktalandı. Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, T.C. Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, T.C. Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral,  Hollanda’yı temsilen Prenses Maxima, Hollanda Senatosu eski başkanı Reneevan Linden, eski başbakan yardımcısı MaximVerhagen, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, Amsterdam belediye başkanı Eberhardvan der Laan ve çok sayıda eski hükümet üyesi katıldı. Akşam saatlerinde Rotterdam belediye binasına gelen temsilciler sıkı bir güvenlik önlemleri altında içeri alındılar. Önce birlikte basına poz veren devlet temsilcileri daha sonra üst katta bulunan belediye binası konferans salonuna geçtiler. Salonda sırasıyla Önce Aboutaleb, ardından Babacan ve son olarak Preanses Maxima İngilizce olarak birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda 2012 yılı boyunca devam eden etkinliklerin başarısına ortak vurgu yapıldı. Babacan Hollanda ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri arttığına dikkat çekti.

KUTLAMALAR BİTTİ AMA İLİŞKİLER DEVAM  EDECEK

Ayrıca Hollanda’nın Türkiye’yi AB sürecinde de desteklediğini söyledi. Prenses Maxima ise programların bittiğini ancak ilişkilerin devam edeceğine vurgu yaptı. Yapılan kutlamalardan da övgü ile söz etti. Bu çerçevede çok gidip gelmelerin olduğunu ve bunun da insanların birbirlerini daha yakından tanımalarına vesile olduğunu söyledi. Konuşmalardan sonra  30 kişilik bir müzisyen grubu davetlilere  Hollandaca ve Türkçe şarkılardan oluşan bir konser verdi. Bu arada müzikle ilgili olan  Maxima’ya sürpriz bir şekilde koroyu yönetmesi teklif edildi. Kısa da olsa bir süre koroyu yöneten Prenses Maxsima’ya salondan büyük tezahürat yapıldı.

AVRO BÖLGESİNDE DERİN KRİZ VAR

arkadaşımız Adnan Şahin, Kadir Topbaş ile

Salondaki konuşmaların ardından kısa bir süre basın mensuplarıyla bir araya gelen Ali Babacan ziyaretiyle ilgili olarak, Hollanda’da çeşitli temaslarda bulunduğunu, özellikle Hollandalı işadamlarıyla bir araya gelerek Türkiye’deki yatırım imkânlarını konuştuklarını söyledi. Babacan AB üyeliği ile ilgili sorulan soru üzerine, Türkiye’nin kendi içinde ekonomik değerleri arttıkça bunun Avrupa Birliği için önemli bir değer olacağının anlaşılacağını söyledi. Avro bölgesinde çok derin kriz yaşandığının altını çizen Babacan Hollanda’nın durumunun daha iyi olduğunu belirtti. Ali Babacan Türkiye’nin siyasi ve ekonomik alanda elde ettiği başarıların, Avrupa’nın ilgisini çekmeye devam ettiğini belirterek gelecek günlerin, daha olumlu görüşmelere sahne olacağını vurguladı. Babacan, Avrupa Birliği üyeliğinin bu konjonktürde kısa vadede gerçekleşecek bir konu olmadığının farkında olunması gerektiğini söyledi.

NİCE DÖRT YÜZ YILLARA TAŞIYACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da basın mensuplarına bir değerlendirme yaparak, ’Hep birlikte, biz oradan, siz burada çalışarak 400 yıl önce başlayan ilişkileri daha nice dört yüz yıllara taşımalıyız’ dedi ve  bu ziyaretinin Amsterdam ve kardeş şehir Rotterdam’a bir iade-i ziyaret olduğunu hatırlattı. Topbaş dünyada yerelleşmenin çok daha ön planda olduğunu belirterek şunları söyledi. ʺÜlkelerin kalkınmasında belediyelerin çok önemli etkisi ve katsı var. Böyle bir süreçte yaşamaktayız. Kentlerin yarıştığı ve kentlerin konuşulduğu bir dünyada yaşamaktayız. Artık ülkeler çok ön planda değil. Halkın yoğunlaşan kent yaşamına kaliteli ve nitelikli bir yaşam sunma sorumlulukları taşıyan yerel yönetimler, halkla temas edip birlikte hareket ederek geleceği belirlemektedirler. Bu bakımdan bizim de ilişkilerimiz çok önemli. Her iki belediye de İstanbul’la yakın ilişkiye girmek istiyorlar. Zaten ilişkilerimiz var bunu daha da artıracağız. Yani gelip gitmemiz çeşitli düzeylerde devam edecekʺ dedi. Güzel kentimiz İstanbul’dan tüm vatandaşlarımıza selamlar getirdim. Hepinizi İstanbul’a bekliyoruz’  dedi.

Adnan Şahin/ROTTERDAM-euturkhaber.com

Comments are closed.