Alman Girişimciler ve İş Günleri Fuarı deGUT Kapılarını Açıyor

28. deGUT Fuari, 26 ve 27 Ekim 2012 Berlin`de

 

BERLIN/Menderes SiNGiN-28. deGUT – Alman Girişimciler ve İş Günleri Fuarı (Deutschen Gründer- und Unternehmertage) 26 ve 27.10.2012 tarihlerinde Berlin Tempelhof Havaalanı Hangar 2`de gerçekleştirilecek. Almanya genelinden 130′un üzerinde standın, bir çok ücretsiz, kapsamlı seminerlerin ve workshop programlarının yer aldığı fuarda, ziyaretçiler şirket kurulumu ve girişimcilik konusunda bir çok bilgiye tek çatı altında sahip olabilecekler. Marketing, işletme, personal, satış, hukuk gibi önemli temalara yönelik bilgiler, uzmanlar, danışmanlar ve tecrübeli şirketler ile görüşmeler, potansiyel müşteriler ve iş ortakları ile kontak oluşturma, diğer girişimcilerle fikir alışverişleri ve daha fazlası deGUT Fuarı’nda. Fuar sadece işin başlangıç aşamasında olanlara değil, aynı zamanda uzun süreden beri faaliyette olan şirketlere de bilgi vermektedir. Ayrıca kadınlar ve göçmen kökenli girişimciler için ilave etkinlikler bulunmaktadır.

deGUT Fuarı’nın bu seneki yeniliklerinden biri de App-Lounge: App dünyasındaki gelişmelerin özellikle Berlin’de App ekonomisinin ele alınacağı Lounge’ta ziyaretçiler App dünyasının ürünlerini test edebilecek ve kendi işlerinde uygulayabilecekleri ip uçları alabilecekler. Sosyal Netwok Lounge’ında da şirketler, Xing, Facebook, Twitter gibi online networkları kullanma konusunda gerekli bilgileri edinebilecek, nelere dikkat etmeleri gerektiği ve bu yeni medyaları PR, marketing ve satış temalarında nasıl daha etkili ve amaca uygun kullanabilecekleri hususlarında bilgi alabilecekler.
2012 deGUT temsilcileri bu sene yine her iki fuar gününde de bireysel başarı hikayeleri ile ziyaretcilerle birlikte olacak. Oliver Beste, FoundersLink GmbH şirketinin kurucularından, tecrübeli bir kurucu ve yatırımcı olarak günümüzde Almanya’da 10’dan fazla şirketin (bunların arasında myToys.de bulunmaktadır) yeni kurucularına destek vermektedir. Dieter Burmester, Audiosysteme GmbH şirketinin kurucusu, en yüksek kalitede zanaatkârlığı teknolojik yeniliklerle bir araya getirerek, dünya çapındaki rakiplerine karşı başarılı oldu. Brita Marx, Brita Marx GmbH şirketinin kurucusu, Brandenburg merkezli yıkım ve geri dönüşüm şirketi ile bir çok kez iş kadını olarak ödül kazandı. Adrian Thoma, sellaround.net’in kurucusu, yenilikçi fikri sayesinde e-ticaretten, satış için sosyal medya kanallarının da kullanılabileceği bir sosyal alışveriş portalı geliştirdi. Christian Wegner MOMOX GmbH şirketinin kurucusu 1.500 Euro başlangıç sermayesi ile yola çıkıp, 500 çalışanı olan ve 43 milyon Euro ciro yapan, kitap, CD, DVD oyunlar ve elektronik eşya online ticareti kurdu.

Gülşen Sarıergin, Nordsee Pflege şirketinin kurucusu. Daha 23 yaşındayken ve herhangi bir teminatı da olmadan konsepti ile milyon kredi veren bir kurumu ikna etmeyi başardı. Günümüzde 140’tan fazla çalışanı ile bakım alanında full servis hizmet veriyor. Sarıergin başarısının sırrını ve cesurca bir başlangıçtan doğan yükseliş hikayesini deGUT Fuarı’ında 27.10.2012 Cumartesi günü saat 12:40′tan itibaren ziyaretçilerle paylaşarak soruları yanıtlayacak.
Pazar yerinde ise Almanya çapında gerçekleştirilen 2012 KfW Girişimci Ödülü (KfW-Award “Unternehmen” – GründerChampions 2012) 16 kazananı kendi ticari uygulamalarına yönelik bilgi verecek. Ödüller ‘deGUT Fuarı’ çerçevesinde, 25.10.2012 deGUT Açılış Etkinliği’nde Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Berlin’de sahiplerine takdim edilecek. 16 eyalet kazananından ‘Yenilik’, ‘Toplumsal Sorumluluk’ ve ‘Yaratıcı Ekonomi’ kategorilerinde 3 ülke kazananı belirlenecek. Berlin’den auticon GmbH ve Brandenburg’dan EASY LISTEN GmbH ülke kazananı olma şansına sahip.
Girişimciliğe giden bir başka yolda halihazırda bir şirketi kendi üzerine almak olabilir. deGUT bu konuda da gerekli platformu sağlıyor ve ‘Şirket Devralma’ forumunda 26 Ekim 2012 tarihinde saat 15′ten itibaren bu konunun avantaj ve dezavantajları, şans ve riskleri konusunda da bilgi veriyor. Bu platformda ayrıca ilginç şirketlerden tekliflerin yer aldığı şirket borsası Nexxt-Change tanıtılacak.
Kimin ticari fikri var ve bunu uygulamaya geçirmek istiyorsa 26.10.2012 tarihinde deGUT’ta Berlin-Brandenburg iş planı yarışması (BPW) 2013 hakkında bilgi alabilecek. Etkinlik, BPW’nin sunumları ve akış planı hakkında bilgi verecek ve başarılı girişimciler ve aynı amaçları olan insanlarla sohbet olanakları sunacaktır.
Fuarın bir başka doruk noktası 27.10.2012 tarihinde Business Angels ile gerçekleşecek Speeddating. Bu özel forum, Business Angels Club Berlin-Brandenburg e.V. (BAC) kooperasyonu ile yapılacak olup, etkileyici sunumların ve şirket konseptlerinin nasıl oluşturulacağı ve bir ticari fikrin hazırlanmasında ve gerçekleştirilmesinde yardımcı olmaktadır.
deGUT 2008 yılından bu yana Berlin Yatırım Bankası (IBB) ve Brandenburg Eyaleti Yatırım Bankası (ILB) tarafından düzenlenmektedir. Fuar, Berlin Eyaleti Ekonomi, Teknoloji ve Araştırma Senato İdaresi ve Brandenburg Eyaleti Ekonomi ve Avrupa İşleri Bakanlığı tarafından, Eyaletlerin ve Yöresel Gelişim için Avrupa Fonu’nun (EFRE) sağladığı kaynaklar ile desteklenmektedir. Fuarın hamisi Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Dr. Philipp Rösler’dir.
Cornelia Yzer, Berlin Ekonomi, Teknoloji ve Araştırma Senatorü (Senatorin für Wirtschaft, Technologie und Forschung des Landes Berlin): “Berlin`de girişimcilik alanı 2012 yılında da büyümeye devam ediyor. Özellikle yeni medya sektörünün ve IT ekonomisinin gelişim göstermesi, uluslararası dikkatleri çekerken, bütün dünyadan yeni girişimcileri de Berlin`e yöneltiyor. Geleneksel deGUT Fuarı bu anlamda aktüel gelişmeleri ve doyurucu bilgileri, seminerleri, Social Media-Lounge (Sosyal medya platformu), Business Angeln ile Speeddating forumu, tecrübelerini paylaşmak için hazır olan bir çok başarılı girişimci ve kurucuları, onların tavsiye edeceği önemli ip uçları ve verdikleri bilgileri ile oldukça başarılı ve yararlı.”

Comments are closed.