ABD, İran Devrim Muhafızlarını terör örgütleri listesine aldı

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızlarının yabancı terör örgütleri listesine alındığını duyurdu.

ABD, İran Devrim Muhafızlarını terör örgütleri listesine aldı

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızları Ordusunun (DMO), ABD’nin yabancı terör örgütleri listesine eklendiğini duyurdu.

Beyaz Saray’dan Trump adına yapılan yazılı açıklamada, “Bugün yönetimimin, Kudüs Güçleri dahil İran Devrim Muhafızları Ordusunu Göç ve Tabiiyet Yasasının 219′uncu bölümü kapsamında yabancı terör örgütü olarak tanıma planını resmi olarak ilan ediyorum.” ifadelerine yer verildi.

Bu duyuruyu “daha önce emsali olmayan bir adım” olarak niteleyen Trump, bu adımın İran’ın sadece teröre destek veren bir devlet olmadığını aynı zamanda aktif olarak terörizmi bir devlet işi olarak destekleyip, finanse ettiğini belirtti.

Trump, “DMO, İran hükümetinin küresel terörizm kampanyasını yönlendirme ve uygulama konusundaki ana aracıdır.” ifadelerini kullandı.

Bu tanımlama ile ABD’nin ilk kez bir devletin ordusunu yabancı terör listesine eklediğine dikkati çeken Trump, “Bu adım, İran’ın faaliyetlerinin başka hükümetlerinkinden farklı olduğunun altını çiziyor. Bu adım, İran rejimine yönelik maksimum baskımızın ölçü ve kapsamını önemli ölçüde genişletecektir. DMO ile iş yapmanın ve destek sağlamanın riskini açık bir şekilde ortaya koyuyor. DMO’ya destek verirseniz terörizmi finanse etmiş olursunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD yönetiminin, bu adımla Tahran’a da teröre destek vermenin sonuçları konusunda açık bir mesaj gönderdiğini belirten Trump, İran’a yönelik baskının devam edeceğini kaydetti.

Amerikan medyasında yer alan ABD yetkililerine dayandırılan haberlerde, Washington yönetiminin İran Devrim Muhafızlarını terör örgütleri listesine alma hazırlığı yaptığı iddia edilmişti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal medya hesabından “İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu’yu tüm konularda en önde tutan ve uzun süredir Devrim Muhafızlarını terörist ilan etmek için büyük bir tutkuyla çaba gösterenlerin, bu meselenin bölgedeki ABD güçleri için ne sonuçlar doğuracağının da farkındadır” ifadeleri ile bu iddialara tepki göstermişti.

Basında çıkan haberlerde söz konusu kararın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından desteklendiğini aktaran yetkililer, Pentagon ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un ise bölgedeki ABD güçlerine karşı tehditlere yol açabileceği endişesiyle bu karara sıcak bakmadığını belirtiyordu.

Washington yönetimi, şu ana kadar DMO ile ilişkili onlarca kişi ve kuruluşu terör listesine dahil etmişti ancak ordunun tamamını kapsayan bir karar almamıştı.

“Bir hafta içinde yürürlüğe girmiş olacak”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın Devrim Muhafızları Ordusu’nu yabancı terör örgütü listesine alındığını açıklamasının ardından Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenledi.

Bu kararla Devrim Muhafızları Ordusu’nun terör örgütü olarak tanındığını belirten Pompeo, “Bu tanıma kararı bugünden itibaren bir hafta içinde yürürlüğe girmiş olacak.” dedi.

Atılan bu adımın ABD’nin İran rejimine yönelik baskısının önemli bir parçası olacağına işaret eden Pompeo, ABD’nin bu adımının dünyadaki şirket ve bankalara İran Devrim Muhafızları ile iş yapmamaları veya onları desteklememeleri konusunda açık bir mesaj olduğuna dikkati çekti.

Pompeo, Devrim Muhafızları Ordusu’nun İran ekonomisinde büyük bir paya sahip olduğunu ifade ederek, İranlı şirketlerle iş yapan banka ve uluslararası finans kuruluşlarının ABD’nin yaptırım riskleriyle karşı karşıya kalmaktan kaçınmak için oldukça dikkatli olmaları gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Bu adımın, İran rejiminin teröre verdiği destek konusunda da ABD’nin elini güçlendireceğini ifade eden Pompeo, “Bu tanımlama yasa dışı bir rejime doğrudan verilen tepkidir ve kimseyi şaşırtmamalıdır.” ifadesini kullandı.

İran Devrim Muhafızları’nın son 40 yılda diğer terör örgütlerini desteklediğini ve yönlendirdiğini ileri süren Pompeo, “Devrim Muhafızları Ordusu kendisini meşru bir askeri organizasyon olarak gösteriyor ancak aldanmamalıyız. Düzenli olarak silahlı çatışma kanunlarını ihlal ediyor; tüm dünyada terör kampanyalarını organize ediyor, planlıyor ve icra ediyor.” diye konuştu.

Devrim Muhafızları Ordusu’nun İran devrimini bölgeye her ne yöntemle olursa olsun ihraç etmekle görevlendirildiğini savunan Pompeo, Devrim Muhafızları Ordusu’nun Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen’de istikrarsızlığa neden olduğunu belirtti.

İran rejimini de eleştiren Pompeo, “İran liderleri devrimci değil dolandırıcıdır. İran halkı bu iki yüzlü ve yolsuzlardan daha iyi liderlerce yönetilmeyi hak ediyor.” dedi.

ABD’li bakan, İran Devrim Muhafızlarına da tıpkı DEAŞ veya El Kaide’ye karşı yapıldığı gibi saldırı düzenlenip düzenlenmeyeceğine yönelik bir soruya ise doğrudan yanıt vermekten kaçındı.

Lübnan Meclis Başkanı Berri’ye yaptırım iddiaları

ABD’nin Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’ye de yaptırım uygulayacağı iddialarına yanıt veren Pompeo, şu ifadeleri kullandı:

“Lübnan’a son ziyaretimde Beyrut’ta Meclis Başkanı Berri yaptığımız görüşmeler dahil Lübnan liderlerine, Amerika’nın Hizbullah’ın ülkede devam eden yükselişini hoş göremeyeceğini ve bugün bahsettiğimiz İran tarafından desteklenen silahlı bir terör örgütünün bu ülkede güç kullanarak hükmetmesinin Lübnan halkının menfaatine olmayacağını ifade ettim. Bu siyasi partilerle alakalı bir şey değil. Bu, Lübnan’daki silahlı bir güçle ilgilidir. Bununla bağlantılı herkese yaptırım uygulayacağımızı açık bir şekilde ortaya koyduk.”

ABD Başkanı Trump, yazılı bir açıklama ile İran Devrim Muhafızlarını yabancı terör örgütleri listesine aldıklarını açıklamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal medya hesabından “İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu’yu tüm konularda en önde tutan ve uzun süredir Devrim Muhafızlarını terörist ilan etmek için büyük bir tutkuyla çaba gösterenlerin, bu meselenin bölgedeki ABD güçleri için ne sonuçlar doğuracağının da farkındadır” diyerek, bu iddialara tepki göstermişti.

Basında çıkan haberlerde, söz konusu kararın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından desteklendiğini aktaran yetkililer, Pentagon ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un ise bölgedeki ABD güçlerine karşı tehditlere yol açabileceği endişesiyle bu karara sıcak bakmadığını ifade etmişti.

Washington yönetimi, şu ana kadar Devrim Muhafızları Ordusu ile ilişkili onlarca kişi ve kuruluşu terör listesine dahil etmişti ancak ordunun tamamını kapsayan bir karar almamıştı.

Bu kararla ABD, ilk kez bir ülkenin ordusunu terör örgütü olarak tanımış oldu.

İran’dan ABD’ye Devrim Muhafızları için nota

İran Dışişleri Bakanlığı, Devrim Muhafızları Ordusu’nu (DMO) terör listesine dahil eden ABD’ye diplomatik nota verdi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Ali Necefi Hoşrudi, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in komisyonun bugün mecliste düzenlediği toplantıya katıldığını söyledi.

Hoşrudi’nin açıklamasına göre Zarif, DMO’nun “terörist” ilan edilmesiyle ilgili İsviçre’nin Tahran Büyükelçiliği’ndeki ABD’nin Çıkarlarını Koruma Ofisine nota verildiğini ifade etti.

Hoşrudi, Zarif’in DMO’nun terörist ilan edilmesini “tehlikeli” olarak nitelendirdiğini ve İran’ın da buna karşı gerekli adımları atacağını söylediğini aktardı.

Netanyahu’dan Trump’a İran Devrim Muhafızları teşekkürü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran Devrim Muhafızları Ordusunu ABD’nin yabancı terör örgütleri listesine eklemesinden dolayı ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür etti.

Netanyahu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Trump’ın kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İran’ın İsrail ve ABD’nin yanı sıra dünya barışını tehdit ettiğini öne süren Netanyahu, “Ülkelerimiz ve bölge ülkelerinin çıkarına olan bir başka önemli isteğimi daha kabul ettiğiniz için size teşekkür ediyorum. İran rejimine karşı çeşitli yollarla gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Netanyahu’ya seçim öncesi hediye”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran Devrim Muhafızları Ordusunun ABD yönetimi tarafından terör örgütü ilan edilmesini İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya seçim öncesi hediye olarak nitelendirdi.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Washington yönetiminin Devrim Muhafızları Ordusunu “yabancı terör örgütleri” listesine almasına tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Netanyahu’ya seçimler öncesi bir başka yanlış yönlendirilmiş hediye. Bölgede ABD için bir başka tehlikeli talihsizlik.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>