BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Abdurrahman Dilipak Essen’de seminer verdi

R.DEMİRAY, O.DEMİRAY-ESSEN- İslami kesimin ünlü yazarlarından sevilen Araştırmacı Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak ESSEN UETD nin davetlisi olarak NRW Essende idi.

Katıldığı programda kapsamlı bir seminer veren sayın Dilipak, sinevizyon eşliğinde yaptığı seminerde ‘TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI ve İSLAM ÜLKELERİNİN TÜRKİYE İLE OLAN İLİŞKİLERİNDEKİ SON DURUM’

Yoğun bir katılımla UETD Essen Lokal salonunda geçekleşen programda düzenlenen seminerde Dilipak katılımcıları selamlayarak başladığı sunumunu Anavatanımızda son günlerde yaşanan Deprem afetlerinde vafat edenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet dilerken, yaralı olarak kurtarılanlara ve hayatta kalanlara Allahtan şifa ve sabır dileklerini bulundu. Programın oraganizesi UETD yöneticilerinden Ahmet Atmaca taktim ve sunum ise Dernek Başkanı Dursun Baş tarafından yapıldı.

Hayatı boyunca tüm dünya müslümanları meselelerini ve onların sıkıntılarını dile getirmeyi kendine görev sayan,tüm zorluklara rağmen inandığı bu yolda ısrarla mücadelesini vern kıymetli Araştırmacı yazarımız Abdurrahman Dilipak, bu seminerinide yine dünya genelinde ümmetin ve türk toplumlarının içerisinde bulundukları sıkıntı ve karmaşaları ele aldı.

Dlipak katılımcılar tarafından pür dikkat takip edilen seminerinde Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze türkiyenin takip ettiği dışpolitikalara yer verirken,mevcut hükümetin son 18 yılda dış politika, Müslüman ve Türklerin yoğun nufusa sahip olarak yaşadığı ülkelerle bağlantılarda yapılan yanlışlık ve doğrularını ele alarak bazı öneri ve öngörülerde bulundu.

Dilipak seminerinde, Merhum Milli Görüş lideri Prof.Necmeddin Erbakan’ın dış politika ve D8 diye bilinen islam ülkeleri ekonomi işbirliği teşkilatının amaç ve hedefine yer verdi. ‘D8 Müslüman ülkelerin bağımsız ekonomiye sahip ülkeler olması hedeflenmişti’ Dilipak konuşmasında teknoloji ve bilim konularında müslümanların kendilerine yetecek bir seviyede olmadıklarını ifade ederek, ‘islam ülkeleri sahip oldukları zengin kaynaklarını bile hala kendi imkanları ile değerlendiremiyor olmaları üzücü bir durum’ dedi.

Bununla beraber müslümanlar kendi dininin dahi doğru dürüst bir şekilde öğrenip yaşayamadıklarına vurgu yaparken, ‘Günümüz müslümanları Baba dini ve mesheb dini yaşamaya çalışıyor. Yani mensub olduğu dini Babasından duyduğu şekilde ve mensub olduğu meshebide içerisinde yaşadığı toplumdan aldığı kadar bildiğini hiç bir araştırma ve öğrenme ihtiyacı hissetmeden yaşamaya çalışıyor, bu nedenlede kandırılıp yanlış yönlere kolayca yönledirilebiliyorlar’ dedi. Dilipak Yer yer Peygamber efendimiz Hz.Muhammed s.a.v. ve sahabeden,selçuklu ve osmanlıdan konuyla ilgili bazı örnekler vererek alınması gereken derslere vurgu yaptı.

Program sonunda sayın Dilipak katılımcıların gündemle alakalı sorularını cevapladı.Değerli yazar katılımcıların rıcasıyla hatıra fotoğrafları çektirdi.
Dernek yöneticisi vr organizatör sayın Atmaca bizlere verdiği bilgilere göre, belirli aralıklarla derneğimize dalında değerli Araştırmacılar, yazarlar, sosyolog, pedegod ve sağlık konularında uzman kişileri davet ederek insanımızın aydınlamasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Nasip olursa önümüzdeki programlardan birine değerli Araştırmacı Yazar Nedim Şeneri de adavet edeceğiz, umarız imkanı dahilinde katılabilirdedi. Dernek Başkanı Dursun Baş ve Ahmet Atmaca katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ederken Dilipak ‘a da teşekkür ederek bir hediye paketi sundular.

Comments are closed.