Achen’da Caddede Aşüre dağıtıldı

İSKENDER GÜNGÖR/ACHEN-İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları Achen şubesi 10 Muharrem vesilesiyle caddeye kurdukları stantda şehir sakinleine aşure dağıttı.

Milli Görüş Teşkilatları Achen şubesi eski cemiyet başkanı Halil Yılmaz ve arkadaşları tarafından gün boyu yapılan Aşure dağıtımında, Alman vatandaşları hem aşure yediler, hemde aşuredeki tarihi süreci sorguladılar.

EuTurkHaber’e etkinlik hakkında bilgi veren Halil Yılmaz şunları söyledi. ”Biz Achen şubesi olarak her yıl bu etkinliği yapıyoruz. Ülkeye zengin kültür çeşitliliğimizle renk kattığımızın farkındayız. Aşure vesilesiyle bu gün yüzlerce Almanlarla yüz yüze geldik. Hem dinden gelen bu alışkanlığımızı hem de tarihi süreç vesilesiyle onlara İslamı anlatma fırsatı doğdu. Çok olumlu karşıladılar” dedi.

Arabçadaki aşere (10) sayısından gelen aşureİslam tarihinde geniş bir olaylara aynı ayda tevafuk ediyor. Bunlardan bazıları Hz. İbrahim aleyhisselamın bu ayda dünyaya gelmesi Hz. Musa (as) Firavunun zulmünden bu günde kurtulması Nuh’un gemisininde Cudi dağına bu ayda çıkması gibi pek çok rivayet bu günle alakalı nakledilir. Günümüzde ise Muharremin 10 uncu gününe rastlayan bu gün Bolluk ve bereketi temsil eden aşure yemeği yapılarak dağıtılır. Şia mezhebinde ise diğer hak mezheplere göre ap ayrı bir önemle takip edilir. Hz. Muhammet (sa)ın mübarek torunu Hz Hüseyin’in Kerbela’da şehid edilişi vesilesiyle matemle anılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>