width=750

Açık Cami Günü’ne Bremen’de büyük ilgi

Abdulhamit IRMAK/BREMEN-Bu yıl “ İyi Komşuluk – Daha İyi Bir Toplumsloganıyla düzenlenen Açık Cami Günü’ne Kuzey Almanya’nın en önde gelen camilerinden olan Fatih Camii’nin yanı sıra Bremen İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) bağlı Bremerhaven, Nordenham, Tenver, Huchting, Hemelingen, Achim, Delmenhorst, Neuvahr, Bluhmenthal çok sayıda cami cemiyeti katıldı.

Açık cami günü (Tag der offenen Moschee-TOM) büyük ilgi topladı. Kadın Kolları ve Gençlik teşkilatının büyük desteği ile gerçekleşen programlar İslam hakkında yayılmaya çalışılan önyargıların önlenmesi açısından son derece verimli geçti.

Kapılarının her zaman herkese açık olduğu mesajını veren Bremen Milli Görüş´e bağlı tüm Camiler, İslam’ın müslümanlarla geliştirilecek tanıtma çabası ile anlaşılması gerektiğini bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Açık Cami Günü’nün hazırlıkları haftalar öncesinden başlamıştı. Böylece ziyaretçilerin istifade edebilmeleri için cami tanıtımları, konferanslar, bilgilendirici materyaller hazırlandı.

En fazla soru sorulan alanı cami ve fanatizim oluştururken, katılımcılara genel olarak İslam’ın mesajı hakkında bilgiler verildi.

Gelen misafirlerin güller yüzlü karşılandığı günde, öte yandan danışma stantlarında ziyaretçileri bilgilendirme amaçlı çeşitli broşürler bulunurken, konularına göre tasnif edilmiş kitap standı ve ayrıca küçük çocukların resim boyayabilecekleri veya yüzlerine boya yaptırabilecekleri bir çocuk standı da Açık Cami Organizesi çerçevesinde ziyaretçilere sunulan hizmetler arasındaydı.

Hediye edilen kitapciklar ve Kur’an-ı Kerim’in Almanca mealinin büyük rağbet görmesi ve misafirlerin Kur’an-ı Kerim dinlemek istemesi sevincle karşılandı.

Ayrıca Türk mutfağının zenginliğinin yansıdığı, bunun için özel dekore edilmiş açık büfe bölümündeki çok çeşitli yemeklerin misafirlerin ayrıca memnuniyetine vesile olduğu belirtildi.

Programı değerlendiren Bremen Bölge Başkanı Ekrem Kömürcü, “Camilerde Açık Kapı Günü, Müslüman olmayan toplumla bir tanışma, merak edilenleri öğrenme fırsatı olarak görüyoruz.

Müslümanlar üzerinden o kadar yazılıp çiziliyor ama, biz Müslümanlarla direk bir kontağa geçip öğrenme fırsatı tanıyoruz.

Camilerimiz ilgi duyan herkese her zaman açık. Ama bugünde özel, hazırlıklı bir şekilde merak eden insanlara kapılarımızı açıyoruz ve hem onların merak ettiği konuları anlatıyor, hem de kendimizi tanıtıyoruz.

İnsanların bir birini tanıması bir birine güveni arttırır. Bu şekilde elbette Açık Kapı Günü’nü karşılıklı anlayışa bir katkı olarak görüyoruz.

Kendimizi anlatmanın yanında karşılıklı bir diyalog kuruluyor”dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>