width=750

AFAD ekibi yardımlarla Süleymaniye’de

AFAD Başkanı Güllüoğlu, “Çadır, battaniye ve ilk yardım ekipmanlarıyla geldik. Hala sıcak saatlerdeyiz. Kara yoluyla yardımlarımız sürecek. Bu yardımlar şuan sınır bölgesinde.” dedi.

AFAD ekibi yardımlarla Süleymaniye'de

SÜLEYMANİYE

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, 7,3′lük depremin yaşandığı Irak’ın kuzeyindeki depremzedeler için çadır ve battaniye getirdiklerini söyledi.

AA muhabirine konuşan Güllüoğlu, “Çadır, battaniye ve ilk yardım ekipmanlarıyla geldik. Hala sıcak saatlerdeyiz. Kara yoluyla yardımlarımız sürecek. Bu yardımlar şuan sınır bölgesinde.” dedi.

AFAD Başkanı, ilk olarak Süleymaniye’ye bağlı Derbendihan’a daha sonra da Halepçe’ye geçerek yardımları ulaştıracaklarını ifade etti.

İHH ekipleri deprem bölgesine gidiyor

İHH İnsani Yardım Vakfı acil yardım ekipleri, Irak-İran sınırında meydana gelen depremin ardından bölgeye ulaşmak için harekete geçti.

İHH ekipleri deprem bölgesine gidiyorİSTANBUL

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı acil yardım ekipleri, Irak-İran sınırında meydana gelen depremin ardından bölgeye gitmek üzere yola çıktı.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, depremin ardından acil yardım ekipleri, tüm yurtta teyakkuz haline geçirildi. Bu doğrultuda, öncü ekip, başta İstanbul olmak üzere birçok ilden Irak’a ulaşmak üzere yola çıktı.

“Mazlum Irak halkını yalnız bırakmayacağız”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İHH Arama ve Kurtarma Koordinatörü Emre Yerli, afetin zararları ortadan kaldırılıncaya kadar bölgeyi terk etmeyeceklerini belirtti.

Yerli, İHH Acil Yardım Birimi’nin çalışmaları hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

“10 arkadaşımız İstanbul’dan olmak üzere toplamda 30 profesyonel acil yardım gönüllümüz Irak’a doğru yola çıktı. Acil yardım gönüllülerimiz orada hem enkaz araması yapacak hem de yardımlarımızı ulaştıracak. Ekiplerimiz, Kilis Koordinasyon Merkezi’mizden dün gece yola çıkan 2 tır dolusu çadır, kuru gıda ve battaniyeyi afetzedelere ulaştıracak. Ayrıca her gün sıcak yemek sağlayan Mobil Aşevi tırımız da yine dün gece Irak’a doğru hareket etti.

Şanlıurfa, Elazığ, Bingöl, Adıyaman ve Şırnak’tan yola çıkan acil yardım ekiplerimiz de an itibarıyla Habur Sınır Kapısı’na ulaştı. Geçiş yapmak için hazır bekliyor. Bunun yanında Uluslararası Doktorlar Derneği’nden (AID) 5 doktorumuz ekibimize dahil olacak. Yıllardır olduğu gibi mazlum Irak halkını yalnız bırakmayacağız. Son olarak ekiplerimiz, İran’dan gelecek ihtiyaç çağrısına göre oraya doğru da çalışmalar yapacak.”

Açıklamada, hayırseverlerin depremzedelere bütün telefon operatörlerinden “DEPREM” yazıp “3072″ye kısa mesaj atarak 5 TL bağışta bulunabileceği bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>