Ailelere Enerji Tasarrufu anlatıldı.

Türk Alman Sağlık Vakfı Bebra Mimar Sinan Ditib Camii’nde enerji kaynaklarının bilinçli kullanımı için vatandaşlarımıza ‘Enerji Tasarufunu’ anlattı. Etkinlikte ayrıca TASV Görevlisi Sosyolog Lara Susamcı’da ‘Dijital çağda ebeveyn olmak’ konulu konferansında, teknolojinin akıllı ve bilinçli olarak kullanılmasını önerdi. GIESSEN (ÖZEL)-BEBRA, Merkezi Giessen’de bulunan Türk Alman Sağlık Vakfı ( TASV) Hessen Eyaleti Enerji Bakanlığı ile işbirliği kapsamında, enerji tasarrufunun öneminin kavranması için başlattığı çalışmalarını son hızla sürdürüyor.

TASV  bu kapsamda Bebra Mimar Sinan Ditib Camii’nde aralarında din görevlisi Mehmet Tulum, cami derneği başkanı Hamza Dönertaş ve kadın kolları başkanı Hatice Sevimli’nin bulunduğu cami cemaati ve ailelerine bilgiler verdi. Seminerde enerji tasarrufunun önemine değinilerek tasarruf alışkanlığının küçük yaşlarda edinildiğine işaret edildi.

Enerjiyi verimli kullanmak 

Türk Alman Sağlık Vakfı’nın enerji danışmanı İsa Deveçeken,”Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Hem enerji tasarrufu yapmak hem de enerjiyi verimli şekilde kullanmak bize birçok yarar sağlar.

Enerji tüketimini azaltarak paradan tasarruf ederiz. Ayrıca giderek artan enerji talebini gereksiz yere artırmayarak çevreyi koruruz.” açıklamasını yaptı. Deveçeken, elektrik enerjisi ve tasarrufu ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Dijital çağda ebeveyn olmak.  

Etkinlikte ayrıca Türk Alman Sağlık Vakfı Görevlisi Sosyolog Lara Susamcı’da ‘ Dijital çağda ebeveyn olmak” konulu konferans verdi. Konferansta anne babaların teknolojiyi nasıl yönetebilecekleri, evdeki teknoloji dozunun ne olması gerektiği konularında bilgiler veren Sosyalog Susamcı,” Teknolojiden korkmadan onu yönetmeyi öğrenelim ve öğretelim! Teknolojik aletlere gereğinden fazla para harcamayınız. Ailelerin kendi oluşturdukları bir olursa, çocuklar da sınırları ve sabır etmeyi daha rahat öğrenirler.Teknolojiyi ödül veya yaptırım aracı olarak asla kullanmayın.” dedi.

Comments are closed.