Akademisyenlerden Politikacılara zor sorular

Seçime Hazırlanan Partililer ‘Çifte’ ile Terleyecek

Almanya’da 22 Eylül’de yapılacak olan genel seçimler öncesinde Türk kökenli akademisyenler düzenleyecekleri panelde siyasi parti temsilcileri ve milletvekili adaylarına, başta çifte vatandaşlık olmak üzere göçmenlerin taleplerini soracak.

Almanya’da 1 milyona yakın Türk’ün yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde etkin olan akademisyen dernekleri DEIN Köln ve Türk Akademisyenler Birliği (NİTAB) 6 Temmuz’da Köln Üniversitesinde “Almanya – Seçimlerde, kararda biz de varız” (Deutschland – Wir entscheiden mit!) kapsamlı bir panel düzenleyecek. Akademisyen dernekleri DEIN Köln ve NİTAB hem paneli duyurmak ve bu konuda görüş alışverişinde bulunmak, hem de yorgunluk atmak için Köln’de düzenledikleri mangalda buluştu.

Çok sayıda akademisyenin katıldığı mangalda kısa bir konuşma yapan DEIN Köln Başkanı İbrahim Küçükyıldız akademisyenlere başta sosyal medya olmak üzere çeşitli platformlardan paneli duyurma ve katılımı arttırma çağrısı yaptı.

İbrahim Küçükyıldız, “Genel seçimler öncesi düzenleyeceğimiz bu panel çok önemli. Adaylar ve parti temsilcilerinin yer alacağı panele yoğun şekilde katılarak seçimlere ilgi duyduğumuzu gösterelim. Biz göçmenlerin sorunları ve taleplerini orada dile getirelim, sorularımızı yöneltelim. Sadece kendimiz değil çevremizdekileri de haberdar ederek panele katılımı arttıralım” dedi. NİTAB Başkanı Davut Karapınar da akademisyenlere  aynı çağrıyı yaptı. Panele katılma sözü verenler arasında CDU’nun KRV’den milletvekili adayı Cemile Giousoufunda ismi geçiyor.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-euturkhaber.com

 

 

Comments are closed.