Aklın Yolu Bir, Yanlış Yasak Bundestag`dan döndü

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’ndan sünnet yasası değerlendirmesi:

“Alman Meclisi, farklı inanca sahip grupların taleplerini dikkate aldığını göstermiştir.” 

ALMANYA Köln Eyalet Mahkemesi’nin erkek çocukların sünnet edilmesine yasaklaması üzerine Almanya’da yaşayan Yahudilerin ve Müslümanların tepkisi karşısında Federal Alman Meclisi, erkek çocukların sünnet edilmesine izin veren bir yasa tasarı hazırlamış ve  434 milletvekilinin “evet” oyu ile  tasarıyı onaylamıştı.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu

Köln Eyalet Mahkemesi sünneti “adam yaralama” suçu olarak saymış, sünneti yasaklamıştı…

Köln Eyalet Mahkemesi, Mayıs 2012’de sünneti “adam yaralama” suçu kapsamına alarak eyalette erkek çocukların sünnet edilmesini yasaklamıştı. Bu karar Almanya’da yaşayan Yahudi ve Müslüman toplumun tepkisini çekmiş, tepkiler üzerine Federal Alman Meclisi belirli koşullar altında sünnete izin veren yeni bir kanun hazırladı. Federal Alman Meclisi’nin kabul ettiği yasaya göre sünnet işlemi 6 aydan büyük çocuklarda yalnızca doktorlar tarafından yapılacak. Bebeklerin sünneti ise bu konuda tıbbi eğitim almış kişiler tarafından da yapılabilecek. Yasaya göre sünnetin yapılması için belirli bir dine aidiyet şartı getirilmiyor. Böylelikle yalnızca Yahudiler ve Müslümanlar değil Almanya’da yaşayan diğer kişiler de hijyenik nedenlerden dolayı isterlerse erkek çocuklarını sünnet ettirebilecekler.

ABTTF: SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞME

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, “Köln Eyalet Mahkemesi’nce “adam yaralama” suçu kapsamına alınan sünnete dün Federal Meclis’ten geçen yasa ile izin verilmesi sevindirici bir gelişme. Federal Alman Meclisi, Almanya’da yaşayan Yahudi ve Müslüman toplumun tepkilerini dikkate alarak sünnet ile ilgili tartışmayı hızlı bir şekilde sonuçlandırmış, Köln Eyalet Mahkemesi’nin kararı ile yargı makamlarına karşı oluşan güvensizlik hissini böylelikle ortadan kaldırmıştır. Böylelikle Federal Alman Meclisi, Almanya’da yaşayan her kesimin tepki ve taleplerini dikkate aldığını göstererek ülkesinde yaşayan bireylerin din ve vicdan özgürlüklerine saygı duyduğunu göstermiştir.” açıklamasında bulundu.

WITTEN/euturkhaber.com

 

Comments are closed.