Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü’nden Aşure Sofrası..!

Alevi-Bektaşi Kültür-Asure

ALEVİ-Bektaşi Kültür Enstitüsü Enstitüsü’nde 25.11.2012 Pazar günü saat 13.30 da, Aşure sofrasından (Fatma Ana Sofrası)kuruldu. Önce Kutsi Baba tarafından, uzak ve yakın çevrelerden gelen mihman canların katılımı ile birlikte, dualar ve gülbanglar eşliğinde Aşure Erkanı yürütüldü.

Aşık Fedai ve Mustafa Aydın Can’ın müzikalleri eşliğinde Kerbela ile ilgili nefesler ve mersiyeler okundu. Aşure erkanı akabinde Aşure Sofrası (Fatma Ana Sofrası) açıldı. Sofrada yine Aşure ve Kerbela üzerine muhabbet yürütüldü.

Aramızda misafir olarak bulunan Nuseyrilerin Şeyhi tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Misafirlerlerle birlikte, mihmanlar tarafından gelen ve Enstitüdeki canlar tarafından hazırlanan lokmalar, kurban ve Aşure çorbası barış, kardeşlik ve huzur içinde cümle canlarla birlikte paylaşıldı.

Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü Enstitüsü’ndeki program, Alevi-Bektaşi inancındaki, “Muharrem Matemi” nin sonu olarak adlandırılan bir Aşure sofrası da, değerli misafirler ve canlarla beraber, bu yılki matemin iyiliklere vesile olması umudu ile “Kerbela Acısı”nı hüzünle anıldı ve idrak edildi.

Gülizar CENGİZ/euturkhaber.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>