BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Aliya İzetbegoviç doğumunun 93. yılında anıldı

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, doğumunun 93. yılında törenle anıldı.

Aliya İzetbegoviç doğumunun 93. yılında anıldıSARAYBOSNA

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, doğumunun 93. yılında törenle anıldı.

Başkent Saraybosna’da gerçekleştirilen törene, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ve Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka’nın yanı sıra, çok sayıda davetli ve Saraybosnalı katıldı.

Bosna Hersek milli marşının okunmasıyla başlayan programda, Aliya İzetbegoviç için Fatiha okundu, dualar edildi.

Konsey Başkanı ve Aliya’nın oğlu Bakir İzetbegoviç, törende yaptığı konuşmada, Boşnak halkının eşitliği, özgürlüğü, Boşnakların kimliği, dili ve bunun gibi bir çok kazanıma merhum Aliya İzzetbegoviç döneminde erişildiğini belirterek, onu hatırlamanın kahramanlık dönemlerinin de hatırlanması olduğunu dile getirdi.

Aliya’nın fikirlerinin birçokları için ışık olduğunu vurgulayan İzetbegoviç, umutların karanlık olduğu zamanda Aliya’nın inancı uğruna mücadele verdiğini ve kendisini koruduğu için de Allah’a şükran duyduğunu ifade etti.

Bakir İzetbegoviç, Aliya’nın çok sabırlı ve güçlü bir kişiliğe sahip olduğuna dikkati çekerek, onun Müslüman, Boşnak ve Avrupalı olduğunu dile getirdi.

Saraybosna Belediye Başkanı Skaka da Aliya’nın sarsılmaz bir inanca sahip olduğunu belirtti, onun kendi insanına ve ülkesine olan sevgisine dikkat çekti.

“Bilge Kral” Aliya

Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Bosanski Samats şehrinde 8 Ağustos 1925′te dünyaya gelen ve babaannesi Üsküdarlı bir Türk olan Aliya İzetbegoviç, sahip olduğu bilgi birikimi nedeniyle “Bilge Kral” olarak anılıyor.

İzetbegoviç, II. Dünya Savaşı boyunca faşist ve etnik ideolojiye, daha sonra ise komünist ideoloji ve uygulamalarına karşı çıkarak Mladi Müslümani (Genç Müslümanlar) isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan Bosnalı Müslümanları İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan soykırımdan kurtarma amacını taşıyan teşkilatın içerisinde yer aldı.

Halkı için verdiği mücadele sırasında tutuklanan ve hapis hayatını zor koşullarda sürdüren İzetbegoviç, 1988 yılının sonunda Yugoslavya hükümetinin “sözlü muhalefet sebebiyle cezalandırılanlara tanınan aftan” yararlanarak serbest kaldı.

”Bilge Kral”, Bosnalı Müslümanların silahsız bir şekilde savaşla yüzleştikleri İkinci Dünya Savaşı’nda tecrübe edilen durumun tekrarını önlemek için 27 Mart 1990′da bugün de politik yaşamını sürdüren Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) kurdu, Bosna’da 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta halkına önderlik etti. 

Bosna Hersek halkı, Aliya İzetbegoviç önderliğinde 21 Kasım 1995′te imzalanan Dayton Antlaşması ile bağımsız devleti devam ettirmeyi başardı.

Halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet ve bayrak bırakan İzetbegoviç, dünya güçleri tarafından imzalanan bu anlaşma ile bir kez daha Bosna Hersek’in siyasi sınırlarını korudu.

Muhabirler: Kemal Zorlak, Emre Baştuğ

‘Bilge Kral’ yaşasaydı 93 yaşında olacaktı

Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Bosanski Samac’da 8 Ağustos 1925′te dünyaya gelen ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, doğumunun 93. yıl dönümünde özlemle anılıyor.

'Bilge Kral' yaşasaydı 93 yaşında olacaktı

SARAYBOSNA – LEJLA BİOGRADLİJA

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, hayat felsefesi, adaletli tavrı ve mücadelesiyle doğumunun 93′üncü yıl dönümünde özlemle anılıyor.

Sahip olduğu derin bilgi birikimi nedeniyle “Bilge Kral” olarak da anılan Bosna Hersek’in lideri İzetbegoviç, 8 Ağustos 1925′te ülkenin kuzeybatısındaki Bosanski Samac şehrinde dünyaya geldi. Lise eğitimini gördüğü Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Mladi Müslümani (Genç Müslümanlar) isimli teşkilatın kurucusu olan İzetbegoviç, İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist ve sonrasında ise komünist ideoloji ve uygulamalarına karşı çıktı.

Genç Müslümanlar ayrıca İkinci Dünya Savaşı sırasında yardım faaliyetleriyle öne çıktı.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Yugoslavya’da yönetimi Komünist Parti yanlılarının alması üzerine ülke statüsü federal cumhuriyetlere ayrıldı. “Bilge Kral” o dönemde politik İslam’ı savundu ve komünist yöneticilerin hedeflerinden biri haline geldi. İzetbegoviç, 1946 yılında İslamcılık suçuyla üç yıl hapse mahkum edildi.

İzetbegoviç eserlerinde İslam’ı anlattı

Üç yıl süren hapis döneminin ardından İzetbegoviç, üniversite eğitimini tamamlayarak 1970 yılında en önemli eserlerinden “İslam Deklarasyonu”nu kaleme aldı. İzetbegoviç’in bu eseri 1983 yılında soruşturma altına alındı ve “Bilge Kral” Mladi Müslümani adlı teşkilatı yeniden örgütlemek suçundan bu sefer 14 yıl hapse mahkum edildi.

Müslüman toplumların İslam’a olan ihtiyacını anlatan “İslam Deklarasyonu” eseri kısa bir süre içinde Bosna Hersek halkının dikkatini çekerken İzetbegoviç, 1988 yılının sonunda eski Yugoslavya hükümeti tarafından çıkarılan “sözlü muhalefet sebebiyle cezalandırılanlara tanınan aftan” yararlanarak serbest kaldı.

İzetbegoviç, hapis yattığı yıllar boyunca inandığı değerlere ışık tutmaya devam etti. Hapisteyken, İslam’ı sade bir dille anlattığı “Doğu ve Batı Arasında İslam” isimli eserini tamamladı.

Boşnak lider, Bosnalı Müslümanların silahsız bir şekilde savaşla yüzleştikleri İkinci Dünya Savaşı’nda tecrübe edilen durumun tekrarını önlemek amacıyla 1990 yılında Demokratik Eylem Partisini (SDA) kurdu.

SDA, 18 Kasım 1990′da yapılan ilk çok partili seçimde parlamentodaki 240 milletvekilliğinden 86′sını kazandı. İzetbegoviç önderliğindeki Bosna Hersek, 29 Şubat-1 Mart 1992′de bağımsızlık referandumuna giderek yüzde 99,4 “evet” oyuyla bağımsızlığını ilan etti.

“Allah’a yemin ederim ki köle olmayacağız”

Bosna Hersek’in bağımsızlığını kabul etmeyen Sırplar, burada etnik temizliğe başladı. Ülkede 1992-1995 yılları arasında yaşanan kanlı savaşta binlerce Boşnak hayatını kaybetti. Savaşta Boşnakların ayakta kalması için tüm gücüyle mücadele eden İzetbegoviç, Bosna Hersek’in egemenliği için halkına önderlik etti.

İzetbegoviç, 21 Kasım 1995′te ABD’de savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nı imzaladı. “Bilge Kral”, halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet ve bayrak bıraktı.

Sağlık sorunları nedeniyle 2000′de Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi ve SDA’daki başkanlık görevinden ayrılan İzetbegoviç, geçirdiği iç kanama sonucu 19 Ekim 2003′te Saraybosna’da vefat etti.

Ölüm döşeğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İzetbegoviç, Erdoğan’a “Bosna Hersek’i sana emanet ediyorum.” demişti.

Bosna Hersek halkı için verdiği mücadeleyle hafızalara kazınan liderlerden İzetbegoviç, bıraktığı eserlerle yaşamaya devam ediyor. “İslam Deklarasyonu” ve “Doğu ve Batı Arasında İslam” isimli eserlerinin yanı sıra Aliya’nın “Köle Olmayacağız”, “Tarihe Tanıklığım” ve “Özgürlüğe Kaçışım/Zindandan Notlar” adlı kitapları da öne çıkıyor.

Bosna Hersek halkına yaptıklarıyla ışık tutan “Bilge Kral” Aliya, “Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır.”, “Her şeye kadir olan Allah’a yemin ederim ki köle olmayacağız.”, “Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.” ve “Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde, Batı medeniyeti adına.” sözleriyle her zaman hatırlanacak.

 

Gökyüzünün öğrencisi yeryüzünün öğretmeni:

Aliya

Bosna Hersek’in bağımsızlık yolunda verdiği mücadelenin “bilge lideri” Aliya İzetbegoviç, doğumunun 93. yılının kutlandığı 8 Ağustos’ta eserleriyle de hatırlanıyor.

anasayfa > dünya 08.08.2018

 

Gökyüzünün öğrencisi yeryüzünün öğretmeni: Aliya

SARAYBOSNA – Emre Baştuğ

İslam’a bağlılığı ve fikirleri nedeniyle hapis yattığı yıllarda yaptığı tefekkürle adeta “gökyüzünün öğrencisi”, kaleme aldığı eserlerle “yeryüzünün öğretmeni” olan Aliya İzetbegoviç, kitaplarıyla geleceğe ışık tutmaya devam ediyor.

Bosna Hersek’in bağımsızlık yolunda verdiği mücadelenin “bilge lideri” Aliya İzetbegoviç, doğumunun 93. yılının kutlandığı 8 Ağustos’ta eserleriyle de hatırlanıyor.

Bosna Savaşı’nın (1992-1995) kahramanlık hikayelerinde cesareti ve önderliğiyle ön plana çıkan Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı İzetbegoviç, yaşadığı dönem ve sonrasında özellikle İslam dünyasında etki oluşturan “İslam Deklarasyonu”, “Doğu ve Batı Arasında İslam” ve “Özgürlüğe Kaçışım” kitaplarıyla adeta “yeryüzünün öğretmeni” olarak insanlara eserlerinden sesleniyor.

Hayatta olduğu yıllarda gerçekleştirdiği konuşmalarından derlenen “Köle Olmayacağız” kitabı da dahil olmak üzere İzetbegoviç’in eserlerinin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Arnavutça ve Endonezce gibi dillerde tercümesi bulunuyor.

Derin bilgi birikimi ve dava mücadelesinde edindiği hayat tecrübesini fikriyatta harmanlayan İzetbegoviç, mütevazi kişiliği ve İslam yolundaki mücadelesi sebebiyle de adeta “Gökyüzünün öğrencisi” olarak Müslümanlara ilham oluyor.

Boşnak akademisyen ve yazar Samir Vildic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aliya İzetbegoviç’in “çağa iz bırakan” bir şahsiyet olduğunu belirterek Aliya’nın zor zamanda Müslümanların gerçek duruşunu insanlara gösterdiğini ifade etti.

İzetbegoviç’in siyasetçiden öte düşünür olduğunun altını çizen Vildic, “bilge liderin” fikirleriyle sadece Bosna Hersek’teki Müslümanlara değil, bütün İslam dünyasına seslendiğini söyledi.

“Aliya yeniden diriliş çağrısı yaptı”

Vildic, İzetbegovic’in büyük bir düşünür ve İslam filozofu olduğuna dikkati çekerek “Aliya bir ilahiyatçı değildi ama bir ilahiyatçının yazamayacağı seviyede ilahiyat bilgisini kitaplarına yansıtabildi. Felsefe eğitimi almamıştı ama karşımıza bir filozof derinliğinde çıkabildi. Bir sosyolog değildi ama sosyolojiyle ilgili çok derin izler bıraktı.” diye konuştu.

Vildic, İzetbegoviç’in eserlerini yazarken o dönemin popüler olan akımlarını da okuyup tespit ettiğini ve bunlardan faydalandığını dile getirdi.

Aliya’nın “İslam Deklarasyonu” kitabını Müslümanların mevcut durumunu göz önünde bulundurarak 1970′te yazdığını anımsatan Vildic, bu kitabın aslında bütün İslam alemine yapılan “yeniden dirilişin çağrısı” olduğunun altını çizdi.

“Ölçüsü hep İslam’dı”

Aliya’nın hapishanede yazdığı “Özgürlüğe Kaçışım” kitabında insanları sürekli düşünmeye davet ettiğini söyleyen Vildic, Aliya’nın bütün kitaplarını zor zamanlarda yazdığını ve dünyanın içinde bulunduğu durumu kağıda döktüğünü ifade etti.

Vildic, Aliya’nın aslında İslam düşünürleri zincirinin bir halkası olduğunu, kitaplarının hemen İngilizceye çevrildiğini ve İslam dünyasının bu kitaplardan faydalandığını dile getirdi.

Özellikle gençlerin Aliya’dan öğreneceği çok şey olduğunun altını çizen Vildic, “Rahmetli Aliya’nın verdiği mesajlar insanlık için, özellikle gençler için önemli. O her şeyden önce bir Müslüman’dı çünkü ölçüsü hep İslam’dı. Her zaman yaptığı şeyler Kur’an-ı Kerim’e, İslam’a uygun mu diye bakıyordu. Bizim de o şekilde hareket etmemiz lazım. Kendisi bunu hiçbir zaman bırakmamış.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>