Alman Cumhurbaşkanı Gauck, Berlin Şehitlik Camii’ni Ziyaret Etti

 ’Bu ülkeye aitsiniz’ mesajı vermek için Berlin Şehitlik Camii’ni göreve geldiğinden bu yana ilk defa ziyaret eden Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, “Aranızda olmaktan çok mutluyum.” dedi.

 

BERLIN/MenderesSiNGiN-

ALMANYA’daki Müslüman topluma ‘Bu ülkeye aitsiniz’ mesajı vermek için Berlin Şehitlik Camii’ni göreve geldiğinden bu yana ilk defa ziyaret eden Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, “Aranızda olmaktan çok mutluyum.” dedi. Hayat arkadaşı Andrea Schadt ve Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit ile Şehitlik Camii’ne gelen Gauck’u, Şehitlik Yönetim Kurulu Başkanı Ender Çetin ve Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayri Yaşar karşıladı.

Cumhurbaşkan Gauck:

“Kültürel ve dinsel değerlerin farklılığını değil, bütünleştirici taraflarını ön plana çıkarmalıyız.”

Cami hakkında bilgi edinen Cumhurbaşkan Gauck, “Kültürel ve dinsel değerlerin farklılığını değil, bütünleştirici taraflarını ön plana çıkarmalıyız.” diye konuştu. Demokrasi ve aydınlanmaya dikkat çeken Gauck, insan onurunun nereden gelirse gelsin korunması gerektiğine vurgu yaparak, “Kültür olarak farklı olabiliriz ama bizi birleştiren ortak yönlerimiz var.” dedi. Farklılıkların sadece dini ve kültürel olmadığını, Alman toplumunda da statü farklılığı olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Gauck, burada farklı kültürden insanların da birbirlerine saygılı davranmaları çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck Şehitlik Camii’nden önce Berlin’deki tarihi Brandenburg kapısından başlayarak Berlin temaslarını gerçekleştirdi. Berlin Başbakanı Klaus Wowereit ile Brandenburg kapısından geçen Gauck daha sonra Wowereit’ın makamına geçerek eyalet politikaları hakkında bilgi aldı.

Comments are closed.