Alman İslam Konferansı: Almanya İçişleri Bakanıʼnın yaklaşımı memnuniyet verici

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière’nin Alman İslam Konferansı’nın geleceği ile ilgili İslami cemaatlerin görüşlerinin alınacağını bildirmesi, İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu tarafından olumlu karşılandı. ‟Almanya Federal İçişleri Bakanı de Maizièreʼnin ortaya koymuş olduğu açık görüşlü tavır memnuniyet vericidir.ˮ ifadesinde bulunan Yeneroğlu, açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

IGMG Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu

‟Alman İslam Konferansı ile ilgili tartışmalar son yıllarda çığırından çıkmış durumdadır. İçişleri Bakanlığıʼnın güvenlik meselelerine tek yönlü yaklaşımı konuyu çıkmaza sürüklemiştir. Böyle bir atmosferde, İçişleri Bakanı Thomas de Maizièreʼnin Alman İslam Konferansıʼnın geleceği  ve içeriği hakkında İslami cemaatlerin fikirlerinin önceden alınacağını bildirmesi memnuniyet vericidir.

Eyaletlerdeki gelişmelere bakıldığında, müzakerelerin sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır: Örneğin Hamburg ve Bremenʼde İslami cemaatlerle devlet sözleşmeleri imzalanmış ve bazı eyaletlerin yüksek okullarında İslam İlahiyatı Enstitüleri kurulmuştur. Bunlar –hâlâ birçok eksiklik bulunsa da-  olumlu gelişmelerdir. Şüphesiz ki, bütün bu gelişmelerle birlikte henüz bir sürecin başında bulunuyoruz. Zira toplumsal gerçekler özgürlükçü hukuk devletinin iddialarıyla uyumsuzluk içindedir. Bundan mütevellit Müslümanların etkili katılımları ve eşit haklar elde etmeleri gibi birikmiş sorunların çözümü için müzakerelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu anlamda İslami cemaatler ve devlet arasında sürdürülen diyalog bir süreç olarak görülmeli; bu süreç sistematik ve sağlam bir zeminde devam ettirilmelidir. Müzakerenin nihai hedefi ise, Müslümanların her alanda katılımlarının arttırılması ve İslami cemaatlerin hukuki eşitliğe kavuşturulması olmalıdır.ˮ

Comments are closed.