Almanlar tatile ne kadar harcıyor

MEHMET KARACA/MÜNIH-Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) 2017 verilerini açıkladı. DRV’nin kamuoyuna duyurduğu verilere göre Alman vatandaşlarının 2017 yılında tatilleri ve bireysel seyahatleri için ödedikleri toplam rakam 90.9 milyar Euro.

  • 90.9 milyar Euro’luk toplam tatil ve özel seyahatlerine tatilleri ve özel seyahatleri esnasında yaptıkları harcamalar da dahil.
  • Tatil ve seyahatleri rezervasyonlarında ödedikleri toplam rakam 64.7 Euro. Kalan meblayı tatil yerlerinde harcıyorlar.
  • Tourexpi’nin haberine göre; tatil ve seyahat rezervasyonlarının yaklaşık olarak yarısını hazır paket program yapan tur operatörlerine ödediler. 33.7 Milyar Euro.
  • 2016 verilerinde 31.2 milyar Euro ciro gerçekleştirebilen tur operatörleri %8 büyüme kaydetti.
  • Tatil satın alan Alman vatandaşlarının yarısı Tur operatörlerinden satın alımlarını gerçekleştiriyor bu da operatörlere güvendiklerini gösteriyor.
  • Havayollarının uçak biletleri,  demiryolları bileti, otel, rent a car rezervasyon ve satışı yapan turizm firmalarından toplamda 23.8 milyar Euro’luk işlem yapıldı. Bu oran yıllık rakamın %36.8’lik bölümünü oluşturuyor.
  • Butik çalışan ve sadece tek bir konuda hizmet veren turizm işletmeleri en yüksek büyüme oranını gerçekleştirdi. (Örn; sadece araç kiralama yada uçak bileti satışı gibi.)

Alman vatandaşları rezervasyon ve satın alımlarının %40’ını internet üzerinden gerçekleştirdi. Seyahat acentaları %29 oranında pay aldı, 2015 yılı itibariyle son üç yılda %3,5 oranında kaybı uğradı. Alman tatilcilerin ve seyahat severlerin genel anlamda digital platformlara yöneldiği görüldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>