Almanya Finali ‘Bilgi Yarışması’nda Hessen’i Hanau temsil edecek

DİTİB Hessen ‘Bilgi Yarışması’ finalinde birinciliği Hanau elde etti!..

ALİ SAGLAM/DREIEICH-Din Hizmetleri Müşavirliğinin Ditib işbirliği ile düzenlediği “20. Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür” Hessen Eyalet final yarışması DİTİB Dreieich camiinde gerçekleşti. Cemiyetler kendi aralarında gerçekleştirdikleri elemeler sonrasında Hessen bölgesini ileri de yapılacak olan Almanya finalinde Hessen eyaletini temsil edecek cemiyeti belirlemek üzere bölgelerinde birinci olan dokuz Camii öğrencileri yarıştı. (Videoyu TIKLA) YouTube Preview Image

Hessen finali, okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı. Dreieich Camii Din gönüllüsü Mehmet Karataştan’ın gündem sunumunun ardından Cemiyet başkanı Salih Sarıkaya yaptığı selamlama konuşmasında yarışmacı öğrencilere başarı dileğinde bulundu.

TC Frankfurt Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Dağlı Hessen bölgesinde, dokuz cemiyetin birincilerinin bugün burada Almanya finalinde Hessen’i temsil edecek olan cemiyet öğrencilerin belirleneceği, yarışmacı öğrencilerin hepsinin finale bölgelerinden birinci olarak geldiğine işaret ederek; ”Bu çocuklarımızın hepsi bizim çiçeklerimiz, güllerimiz ve hepsi de gönlümüzün birincisi” dedi.

Dağlı; ”Gurbetteyiz, dilimizi, dinimizi, manevi kimlik ve milli duygularımızı koruyamazsak kaybolur gideriz.Bu ve benzeri yarışmalar bu anlamda çok önemli. Bu faaliyetler bize aidiyet duygusu öğretir. Bu camilere sahip çıkacak, koruyup kollayacak, arkamızdan hayır dua edecek bir nesil bu gençlerdir” diyen Dağlı; ”En büyük zenginlik, sizin arkanızdan size dua edecek, beş vakitnamazda ‘Allah’ım, anamı, babamı ve bütün mü’minleri bağışla’ diye Rab’ine yakaracak bir gençliktir”

Mal ve mülk sahibi olmanın hepsinin geçici olduğuna vurgu yapan Dağlı, salih bir evlat yetiştirmekle bizlerinahirette de mutlu olmamıza vesile olacaktır.” diyerek yarışmacı gençlere başarılar diledi. Dağlı ayrıca Hessen’i Avrupa finalinde temsil edecek olan final birincisine 1240,-€ bağışladı.

“20. Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür” Hessen bölge finalinde yarışmacılar; İtikat, İbadet Ahlak, Siyer ve Genel Kültür dalında sorular yöneltildi. Son derece çekişmeli ve heyecanlı geçen yarışmanın ardından jüri sonuçları açıkladı:

1. HANAU: (İrem Uçar, Melike Ayyıldız, Zeynep M. Kel) Bu öğrenciler Almanya finaline katılmaya hak kazandı.

2. DREIEICH: (Sena Yavuz, Beyza Bıçakçı, Muhammet Bahtiyaroğlu)

3.LIMBURG: (Yasemin Kocakaya, Erkan Bulut, Keremcan Sağlam)

Yarışmanın komisyon başkanı Ahmet Beyaz (Bad Homburg Camii Din görevlisi), Kadim Mermer(Limburg Fatih Camii Din görevlisi-Üye, Murat Akman(Veysel Karani Camii Din görevlisi -Üye), Serdar Başalin(Bad Homburg Ulu Camii Din Görevlisi-Üye) oluşturduğu yarışmanın Jüri heyetinin denetiminde Hessen bölgesi final yarışmasına katılan dokuz cemiyet birincileri şu isimlerden oluştu;

Dreieich: Sena Yavuz, Beyza Bıçakçı, Muhammet Bahtiyaroğlu.

Stadtallendorf: Aynur Polat, İkbal Şahin, Simay Solum

Frankfurt: Muhammed Nur Yenigül, Ahmet Hüsrev Yenigül, Hilal Çölkuşu

Biebesheim: Muhammet Talha, Mert Görgülü, Emirhan Kılıç

Nidda: Yusuf Soğancı, Dilara Koyunbaşoğlu, Necip Fazıl Güngör

Hirschhorn: Enes Karacaoğlan, Kemal Karacaoğlan, Renaz Gölbaşı

Limburg: Yasemin Kocakaya, Erkan Bulut, Keremcan Sağlam

Hanau: İrem Uçar, Melike Ayyıldız, Zeynep M. Kel

Borken: Melike Uşudağ, Eren Barlas, Melis Tirgil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>