width=750

Almanya Frankfurt Gaziantep Derneği’ne Alkış

EUTURKHABER/FRANKFURT-Almanya Frankfurt Gaziantep Derneği ve Şehitkamil Spor Kulübü engelli çocukları hayata bağlayacak bir projeye imza attı. Geleceğin Ampute Futbol Milli takımını oluşturmak için düğmeye basan iki dernek, engellilerin de umudu oldu. 

Almanya Frankfurt Gaziantepliler Derneği Başkanı Ökkeş Toy, hedeflerinin Gaziantep’te engelli olan çocukların hayata daha sıkı tutunmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Gaziantep’te birçok projeye imza attıklarını belirten Toy, “Artık engelli bireylerimiz için de bir şeyler yapalım diye düşündük. Sonra engelli çocuklara destek olmaya karar verdik. Gaziantep’teki ilk ve orta dereceli okullardaki engelli çocuklar tespit edildi. Aileleri ile görüşüldü ve 15 kişilik bir ekip oluşturuldu.

Biz de bu çocukların gelecekte ampute milli takımını oluşturmaları için geleceğe hazırlamaya karar verdik. Bu çocukların malzeme ve alt yapı ihtiyaçlarını karşılamaya karar verdik. Dernek olarak Gaziantep’e geldik ve bu çocuklarımızla buluşup ihtiyaçlarını teslim ettik. İnşallah bu proje, kentimizdeki birçok engelli çocuğumuzu da hayata daha sıkı bağlayacak” ifadelerini kullandı.

Ökkeş Toy, ‘Almanya Frankfurt Gaziantep Derneği olarak, kurulduğu 2005 yılından bu yana başta Frankfurt olmak üzere, Almanya’nın birçok kentinde yaşayan hemşerilerimizle dayanışma bağlarını güçlendirmek için birçok etkinliğe imza attık. 2017 Yılında Kasım ayında 11.sini gerçekleştirdiğimiz Gaziantepliler Buluşma Gecesi’ne binlerce hemşerimiz adeta akın etti. Yine bu yıl 2.sini gerçekleştirdiğimiz Gaziantep Tramvayı gezisi ile Gaziantep Kültürünü Frankfurt sokaklarına taşıdık.

Gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikler her ne kadar dayanışma ruhumuzun bir göstergesi olsa da aslında memleketimize duyduğumuz özlemin de açık bir göstergesi. İşte bu dayanışma gecelerinde elde ettiğimiz gelirleri memleketimizde çeşitli sosyal yardımlara dönüştürmeyi kendimize ilke edindik.

Faaliyetlerimizi kısaca hatırlatmak gerekirse; Büyükşehir Belediyesi ile 25 Engelli vatandaşımız için akülü ve manuel tekerlekli sandalye bağış programı, Körler Okulu’na sıra ve çeşitli eğitim malzemeleri bağış programı, İşitme Engelli çocuklarımız için işitme cihazı bağışı ile çeşitli desteklerde bulunduk. İlerleyen süreçte bu yardımların kapsamını genişletmeyi hedefliyoruz’ dedi.

Sosyal İşbirlikleri İçin Hazırız

Memleketten binlerce kilometre uzakta olsak bile bir yürek atımı kadar yakınız diyen Ökkeş Toy, ‘Gaziantep’te bulunan resmi, özel kurum ve kuruluşları işbirliklerine davet etmek istiyorum. Almanya’ya göçün ilk kuşakları yolladıkları bavul dolusu marklarla nasıl ülke ekonomisine can suyu verdilerse, biz de memleketimizdeki sosyal yaralara küçükte olsa bir yara bandı olmaya talibiz. İşbirlikleri için iletişime hazırız’ diye konuştu.

Bağış programında konuşan Şehitkamil Engelli Spor Kulübü Başkanı Şükrü İnal ise, projenin Gaziantep için çok önemli olduğunu söyledi. Kulüp olarak ampute futbol takımlarının olduğunu belirten İnal, “Bizim alt yapımız yoktu. Bu proje ile artık kendi alt yapımızı oluşturduk.

Bu çocukların çoğu ilk defa futbol oynayacak. Hem hayata daha sıkı bağlanacaklar, hem de bizim takımımızın geleceği garanti altına alınmış olacak. Yeni oluşturduğumuz takımımızda Türkiye’nin ilk bayan ampute futbolcusu da yer alıyor. Çocuklarımızın çoğu ilk defa futbol oynayacak. Hem çocuklarımız için, hem de engelli sporu için çok önemli bir proje” ifadelerini kullandı.

Ampute futbol takımı alt yapısı için seçilen çocuklar ve aileleri ise Frankfurt Gaziantep Derneğine böylesine hayati bir projeye imza attıkları için teşekkür ettiklerini belirterek, “Bizim çocuklarımız spor yapması sağlanacak. Onların bu tür aktivitelerde yer alması hem çocuklarımızı hem de bizleri mutlu ediyor. İnşallah proje devam eder ve çok sayıda engelli çocuğumuz da hayata daha sıkı tutunur” ifadelerini kullandılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>