Almanya genelinde işsizlik en düşük seviyede

MEHMET KARACA-MÜNIH-İşçi bulma kurumu (BA) tarafından açıklanan rakamlara göre 2018′de işsizlik % 5.2′ye düşerek Batı ve Doğu Almanya’nın birleşmesinden bu yana aylık en düşük seviyeye geriledi.

Geride bıraktığımız 2018 yılının son ayında işsizlik ile ilgili veriler Almanya’da Batı ve Doğu Almanya’nın birleşmesinden bu yana aylık en düşük seviyeye gerilediğini gösterdi. Federal İstihdam Dairesi (BA) tarafından açıklanan rakamlara göre Almanya’da işsizlerin sayısı 2018′in son ayında küçük bir artış ile 2 milyon 210 bine çıktı.

Resmi veriler Aralık ayında iş arayanların sayısının bir önceki ay olan Kasım’a kıyasla 23 bin kişi arttığını ortaya koydu. Başka bir ifade ile Aralık ayında ise işsiz sayısı 23 bin kişi arttı.

% 0.1′lik artışla Aralık ayında işsizlik oranı % 4.9 olarak kayıtlara geçti. 2017′nin aynı ayına kıyasla Aralık itibariyle işsiz sayısı 175 bin azalmış oldu.

Yıllık veriler baz alındığında Almanya’da işsizlerin sayısı, 2.34 milyona düştü. Bu rakam, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden bu yana işsizliğin en düşük seviyeye ulaştığı anlamına geliyor.

Resmi verilere göre 2018′de Almanya’da 2.34 milyon kişi işsizdi. Bir önceki yıla göre işsiz sayısı 193 bin azaldı. Yıllık isşizlik oranı yarım puan azalarak, % 5.2′ye düştü.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>