width=750

Almanya güreş kulüblerini gurbetçiler ayakta tutuyor

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-7-8-9 Haziran 2018 günü Almanyanın Schweiler kentinde yapılan kulüpler arası (schule Deutsche meister) Almanya şampiyonasında Ayhan Aytemiz, Samed Dülger, Yaşar Yavuz, isimli Türk kökenli antrönörlerin çalıştırdığı AC. Mülheim aR. güreş kulübü 10 sporcusuyla katıldığı müsabakalardan miniklerde bir Almanya şampiyonluğu, yıldızlardada Almanya üçüncülüğünü kazandılar.

Tamamı müslüman sporculardan oluşan Mülheim kulübü güreşcileri maçlarının tamamını alarak takımlarının 1. olmasında diğer arkadaşları gibi katkıda bulundular.

1892 yılında kurulan kulüb kuruluşundan bu yana 1939 yılında bir şampiyonluğunu takım halinde kazanmış. Yaklaşık 79 yıl sonra tamamı müslüman güreşcilerin müsabakalarıyla ikinci kez Almanya şampiyonluğunu kulüblerine kazandırdılar.

Miniklerde Almanya birincisi olan takım dokuzu Çeçen, biri Türk kökenli sporculardan kurulmuş. Takımının tek Erzurum kökenli Türk güreşcisi Berat Deniz serbest stilde 33 kiloda yaptığı karşılaşmaların tamamını kazanarak takımının takım halinde birinci gelmesinde önemli bir görev üstlenen Berat Deniz’in babasıda milli bir güreşci.

KULÜBÜN TAMAMI MÜSLÜMAN SPORCU

3 gün süren turnovada Türk Azeri, İran ve Rus kökenli müslüman sporculardan oluşan yıldız takımı ise Almanya üçüncüsü oldular.

- Mülheim güreş kulübünde güreş yapan sporcuların ve antrönörlerin çeşitli müsabakalarda hem Almanya hemde uluslar arası yarışmalarda ve hemde olimpiyatlarda birinci ikinci ve üçüncülük ödülleri bulunuyor.

Öte yandan Mülheim güreş kulübünün tamamı müslüman güreşcilerden oluşuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>