width=750

Almanya İstatistik Dairesi açıkladı

MEHMET KARACA/MÜNIH-Alman Federal Yabancılar Kayıt Merkezi 1967 yılından beri tuttuğu istatistiklerin bir yenisini yayınladı. Buna göre Almanya’daki yabancı nüfusunun 2014 yılında 8 milyon 200 bine çıkarak rekor kırıldığı açıklandı. 2012 yılında 282 bin, 2013 yılında 419 bin ve 2014 yılında ise 519 bin yabancının Almanya’ya geldiği belirtildi.

İstatistikte Almanya’ya gelenler ve gidenler arasında 608 bin fazlalık olduğu ve yabancılar arasındaki doğum oranlarının yüksek, ölüm oranlarının ise düşük oması nedeniyle ülkede doğal bir yabancı artışı olduğu ifade edildi. Bunun yanında 2014 yılında 109 bin kişinin Alman vatandaşlığına geçtiği için açıklanan rakamlara dâhil edilmediği bildirildi.

Suriye’deki iç savaştan dolayı Almanya’ya gelen mültecilerin sayısın 118 bine ulaştığını bildiren istatistikte ekonomik sıkıntılar sebebiyle Almanya’da bulunan Romanyalıların sayısının da 355 bine ulaştığı duyuruldu.

Ülkede en çok bulunan yabancı kökenliler arasında ilk sırayı 1 milyon 500 binle Türkler oluştururken, Türklerin sayısında 1,9 oranında düşüş olduğu ve bu düşüşün en büyük nedeninin ise Türk vatandaşlarının Alman vatandaşlığına geçmesi olarak gösterildi.

Almanya’da en çok bulunan yabancı vatandaşlar sıralamasında ikinci sırada 670 bin ile Polonyalılar ve üçüncü sırada ise 570 binle İtalyanlar yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>