Almanya sosyal yardım ve emekliler için 145 milyar Euro ödeyecek

MEHMET KARACA/MÜNIH-Almanya’nın önümüzdeki sene için tanımladığı bütçede en fazla pay 145,3 milyar Euro ile sosyal ödemeler ve emekliler için ayrıldı. 2019 bütçesi federal mecliste onay aldı.

Almanya’nın önümüzdeki sene için tanımladığı bütçede en fazla pay 145,3 milyar Euro ile sosyal ödemeler ve emekliler için ayrıldı.

2019 bütçesine Almanya Federal Meclisi onay verdi. Toplam 650 milletvekilinin katıldığı oylamada 366 milletvekili evet derken 284 vekit hayır oyu kullandı.

Bütçeye göre, Alman hükûmeti, 2019′da toplamda 356,4 milyar Euro harcama yapmayı planlıyor. Söz konusu rakam, 2018’e göre 13 milyar Euro daha fazla. Bütçede en fazla pay 145,3 milyar Euro ile emeklilik ve sosyal ödemeler için ayrıldı.

Çocuklu ailelerin bütçesine katkı için ödenen çocuk parası yeni bütçede aylık 10′ar Euro artırıldı.

Almanya’da yürürlükte olan yasaya göre halen tek ve iki çocuklu ailelere aylık çocuk başına 194 Euro, üçüncü çocuk için 200 Euro, 4’üncü ve daha fazla çocuk için de 225 Euro çocuk desteği veriliyor.

Önümüzdeki yıl için savunma harcamalarını da artırarak 43,2 milyar Euroya çıkaran hükûmet, gelişmekte olan ülkelere yaptığı yardımları da artırdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>