width=750

Almanya’da işsiz sayısında düşüş yaşandı

MEHMET KARACA-MÜNIH-Almanya Federal İş Ajansı’nın verilerine göre, ülkede kasım ayında mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yüzde 5,6 ile rekor seviyeye düştü.

Almanya‘da mevsimlikten arındırılmış işsiz sayısı, bu ay piyasa beklentisinin üzerinde 18 bin azalırken, işsizlik oranı yüzde 5,6 ile rekor seviyede kalmaya devam etti.

Almanya Federal İş Ajansı’nın açıkladığı verilerine göre, ülkede kasım ayında piyasalarda 10 bin azalması beklenen mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı 18 binlik azalış kaydetti.

Kasımda ülkede mevsimlikten arındırılmış işsiz sayısı 2 milyon 476 bin olarak ölçüldü. Almanya’da mevsimlikten arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 5,6 ile tarihi düşük seviyede kalmaya devam etti. Arındırılmamış rakamlarla ele alındığında ise işsizlik, yüzde 5,3 seviyesinde belirlendi.

Ayrıca daha önce 11 bin olarak açıklanan ekim ayı işsiz sayısındaki azalış 12 bine revize edildi.

Federal İş Ajansı Yönrtim Kurulu Üyesi Valerie Holsboer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “İş gücü piyasasındaki çok iyi gelişme devam ediyor. İşsizlik ve eksik iş gücü azalıyor, sigortalanabilir istihdam ve şirketlerin yeni işçiler için talepleri yeni bir güçlü seviyeye yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>