‘Almanya’da meslek eğitimine ilgi 2005’ten itibaren geriliyor!’

‘Dual Meslek Eğitimi önemli kariyer yollarından biridir’

 

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) ve Türk Çalışma Bakanlığı’nın ortak çalışması ‘Gelecek için Meslek Eğitimi’ eylem planı çerçevesindeki Meslek Borsası’nda konuşan KRV Çalışma ve Uyum Bakanlığı Müşteşarı Zülfiye Kaykın Almanya’da meslek eğitimine olan ilginin 2005’ten itibaren gerilediğini açıkladı. Gençlerin daha çok yüksek öğretime yöneldiğini ancak orda beklemelere takılabileceklerini belirten Kaykın, Dual Meslek Eğitiminin önemli bir kariyer yolu olduğuna dikkat çekti.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Çalışma Bakanlığı ve Türkiye Çalışma Bakanlığı işbirliği ile yürütülen “Gelecek için Meslek Eğitimi” eylem planı çerçevesinde IV. Meslek Eğitim Borsası Türkiye’nin Köln Başkonlosoluğu’nda düzenlendi. Burada konuşan KRV Çalışma ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Zülfiye Kaykın Almanya’da 2005 yılından itibaren meslek eğitimine ilginin gerilediğini bildirdi. Oysa özellikle Dual Meslek Eğitimi yoluyla üniversite kapılarının da açık olduğunu hatırlatan Kaykın,  “Buna karşılık yüksek öğretime ilgi arttı. Biz, meslek eğitimine yeniden ilgi uyandırmak istiyoruz. Şunu vurgulamak isterim ki; bu ülkede kariyer sadece yüksek öğretimle yapılmaz. Geçlerimize meslek ve Dual Meslek Eğitimi’ni dikkate almalarını ve eğitim sisteminin bekleme yollarına takılıp kalmamalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Oğuz Tuncay’ın organizesiyle gerçekleşen borsada polislikten itfaiyeciliğe bir çok meslekle ilgili gençlere ve velilere danışmanlık hizmeti verildi. Ev sahibi Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, “Biz ev sahipliği yapıyoruz, eyalet hükümeti, federal hükümet aramızda. Aynı şekilde İş Ajansı, Köln Sanayi ve Ticaret Odası, Köln Zanaatkarlar Odası, bir Türk işadamı derneği (SYNKO) aramızda ve çok çeşitli kurumlar var. Alman polis teşkilatı, Anadolu Üniversitesi burda. Şu mesajı veriyoruz; meslek eğitimi konusunda el ele vermişiz, omuz omuza topluma bir olanak sunuyoruz. Ortak hedefimiz, nüfus ağırlığında giderek kendini hissettiren Türk gençlerinin orta ve uzun vadede meslek ve iş sahibi olmaları, bu topluma daha fazla katkı sağlayabilmeleri” dedi. Müsteşar Kaykın ise, “Köln ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde beş yaş altı çocuklarımızın ortalama yüzde 50’si göçmen kökenli. Onlara küçük yaşta ulaşıp meslek alınında istihdam yolunun açılması için  Başkonsolosluklarımız ve STK’larımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Angaje olan tüm kuruluşlarımıza gençlerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Federal İş Ajansı Köln müdiresi  Roswitha Stock ise, “Bu tür çalışmalarda böylesi partner kuruluşlara sahip olmak çok çok önemli. Onlar bize Türk toplumunun kapılar açıyor. Çünkü bizim hala daha bir çok veliyi, Dual Meslek Eğitimi’nin çok değerli olduğuna, bununla iyi bir kariyer yapılabildiğine ikna etmemiz gerekiyor. Bunu göstermek, sergilemek istiyoruz. Ayrıca gençlerin doğru meslek seçimleri yapmalarına burada destek olmuş oluyoruz” dedi. Diplomasız okulu terk edenler için projelerini sorduğumuz Stock, “Okulu bitirmelerini sağlamaya çalışıyoruz, eğer bu mümkün değilse hazırlıktan geçiriyoruz ve sonra okul diplomasını alıyorlar” dedi.

Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı bürokratı Heinz Ackermann ise, bakanlıklarının Eğitim Bakanlığı ile birlikte meslek eğitiminden sorumlu olduğunu hatırlatarak, “Göçmen kökenli gençler yerli gençlere oranla daha az oranda meslek eğitimi görüyor. Bakanlığımız bu alanda iyileşme sağlanmasına, özellikle göçmen gençlerin daha fazla meslek eğitimi almasına çalışıyor. Köln Başkonsolosluğu ve Sayın Basa ile de yıllardır birlikte çalışıyoruz, bir çok etkinlik yaptık. Bu etkinliklerle çok sayıda gence meslek eğitimi konusunda aracılık ettik” dedi.

İskender Güngör /KÖLN-euturkhaber.com

 

Comments are closed.