Almanya’da Türkçe – Türk Kültürü Dersine Katılan Öğrencilerin Okul Başarısı Daha Yüksek Oluyor!

EUTURKHABER/KARLSRUHE-Çarpanlarıyla birlikte 5 milyona yakın Türk vatandaş ve soydaşının bulunduğu Almanya’da 2016 – 2017 eğitim – öğretim yılına günler kala anne babalara çok önemli ikaz ve hatırlatmalarda bulunan T.C. Almanya Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Türkçe’nin Almanya’da konuşulan en canlı ve modern dillerden biri olarak okullarda daha yaygın şekilde yer alması gerektiğini ifade etti.

Almanya’da yaşayan Türk ebeveynlere çocuklarını Türkçe – Türk Kültürü derslerine muhakkak surette gönderme ve okulların yönetim mekanizmalarına katılma çağrısında bulunan Gürkan Avcı, şunları söyledi: Şunu unutmayalım ki çocuklarımızın okul başarısı için, sosyal hayattaki özgüveni için, sağlıklı bir Almanca öğrenimi ve pozitif bir entegrasyon için Türkçe derslerine katılım hayati bir önem taşımaktadır. Ayrıca anne babalarımızın, çocuklarını gönderdikleri okulun yönetim birimlerinde ve yine Türk Okul Aile Birlikleri Derneklerinde aktif rol alması ve yönetim mekanizmalarına katılması en başta çocuklarının geleceği açısından elzem olarak görülmelidir.

OKUL VE TÜRK OKUL AİLE BİRLİKLERİNDE AKTİF OLAN VELİLERİN ÇOCUKLARI DAHA ÖZGÜVENLİ

Yaptığımız araştırmalara göre Türkçe dersine katılan öğrenciler diğer okul derslerinde daha başarılı oluyor. Ve yine Okul yönetim birimlerinde yer alan ailelerin çocukları da daha başarılı ve özgüvenli oluyorlar. Ve yine bilinmelidir ki çocuklarımızın günlük yaşamlarında yasal çerçevede hakkını aramasını bilen, kendine güven duyan, saygı görülen bir kişiliğe sahip olabilmesi diline ve kültürel değerlerine bağlı kalmasıyla mümkün olabilmektedir.

ÇOCUKLARIMIZ TÜRKÇE’Yİ SOKAK DİLİ ŞEKLİNDE ÖĞRENMESİN!

Çocuklarımızın Dünyanin en çok konuşulan ilk beş dilinden birisi olan Türkçe’den mahrum kalması, bilmemesi, yeterince öğrenememesi büyük bir kayıp ve utanılacak bir sorumsuzluktur.Almanya’daki gençlerimizin çoğu Türkçe’yi ancak ‘sokak dili’ şeklinde öğreniyor bu bir ihmaldir ki Türkçe’yi yazı dili olarak öğrenmesi için Türkçe derslerine katılması gerekmektedir.Anadilini iyi bilmeyen, dilbilgisi düzleminde öğrenemeyen çocuklar Almanca’yı da zaten kaliteli bir şekilde öğrenemiyor. Türkçe dersi ile çocuklarımız Türkiye’yi yakından tanıyarak Almanya ile olan ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerimizin geliştirilmesinde kendilerine düşen görevi yerine getirme bilincini de kazanmış olacaktır.

GEREKİRSE HAFTA SONLARI DA TÜRKÇE – TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ AÇACAĞIZ!

Türkçe dersine devam eden öğrencilerin çok boyutlu gelişimi bağlamında çocukların okulda da bir anlam ve değer taşıdığı duygusunun verilmiş olacağını unutmamalıyız. Türkçeyi sadece evde değil, okulda da öğrenmesi gerekiyor. Türkçeyi iyi öğrenen çocuklarımız diğer dilleri de daha iyi öğreniyor. Bu itibarla Türkçe dersinin Alman okullarında daha yaygın ve kaliteli bir şekilde verilmesine çalışıyoruz. Vatandaş ve soydaşlarımızın da aynı hassasiyet ve isteklilikte olmasını bekliyoruz. Değişik engel ve nedenlerden ötürü Türkçe dersine katılamayan öğrencilerimiz için talep edilirse ve gerekirse hafta sonları telafi – takviye Türkçe dersleri açacağız.

TÜRKÇE DERSLERİNİ CAZİP VE KALİTELİ HALE GETİRECEĞİZ!

Kimi velilerimiz Türkçe derslerinin öğrencilerce güncel, didaktik ve cazip görülmediğini şikâyetle bizlere söylüyor. Gerek derslerde kullanılan materyaller, dersin muhteva ve sunum ve işleyişi açısından da kalitesini çok boyutlu olarak artırmakta sonuna kadar kararlı ve hazırlıklıyız. Unutmayın ki Türkçe dersleri bir ‘yabancı dil’ değil ‘ana dil’ dersidir.

OKULLARDA TÜRKÇE KONUŞMA YASAĞI ÇAĞDIŞIDIR!

Hedefimiz Türkçe dersinin okul müfredatına alınmasıdır. İki dilli eğitimin Almanya’da yaygınlaşmasıdır. Hedefimiz büyük bir kültür, medeniyet, sanat ve edebiyat dili olan Türkçe’nin bilhasıl Almanya’da imaj ve itibarının attırılmasıdır. Hedefimiz münferiden de olsa tam bir antidemokratik ve antipedagojik bir uygulama olan ‘okullarda Türkçe konuşma yasağı’ gibi çağdışı bir garabeti tarihin çöplüğüne atmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>