‘Almanya’da yılda 250 bin kişi felç oluyor’

Lünen St. Marien- Hospital Neurologie Başhekimi Dr. Muhterem Erinola,’’Almanya’da yılda 250 bin kişi felce yakalanıyor.’’dedi.

 

Bergkamen-Oberaden DİTİB Merkez Camii konferans salonunda düzenlenen seminere  bayanlar yoğun ilgi gösterdiler. Dr. Muhterem Erinola,’En büyük problem şu; Felç geçiren insanlarımız hastaneye geç geliyor.’

ERKEN MÜDAHALE  ÖNEMLİ

Felç hastalığı geçiren bir insanın en az üç saati geçirmeden Acil Servis 112’yi araması gerekiyor. Felç hastalığında erken yapılan müdahalede hastanın yüzde 80 tekrar iyileşme olasılığı vardır.Bu yüzde 80 az bir rakam değil’’ diye konuştu. Dr Erinola sözlerine şöyle devam etti,’’öncelikle felç nedir ? Bu konuyu sizlere anlatmak istiyorum, Felç beyin kan dolaşımının bozulması sonucunda bazı bölgelerin zedelendiği bir hastalıktır. Felç iki şekilde oluşur. Birincisi beyne giden bir damarın tıkanmasıyla o bölgeyi besleyen kan akımının yetersiz kalması. İkincisi beyin damarlarından birinin çatlaması nedeniyle beyinde kanama oluşmasıdır. Her iki durumda da beyin yeterli oksijen ve besin maddelerini alamaz ve beyin dokusunda ölüm oluşur.

‘Almanya’da 250 bin kiŞi felce yakalanIyor’

FELÇ BELİRTİLERİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEMEN Acil Servis 112ARANMALI

Felci tetikleyen başlıca sebepleri şöyle sıralayabiliriz: Tansiyon yüksekliği, Kalp hastalığı, Sigara, Şeker hastalığı, Kolesterol, Şişmanlık, Hareketsizlik, Alkol, Uyuşurucu maddeler  ve kalıtsal yani anne ve babadan kalıtsal olarak çocuğa geçen tansiyon yüksekliği. Ailede bu hastalıkları olan kişiler varsa ev doktorlarına danışmaları gerekir. Felcin belirtilerini de şöyle anlatabiliriz: konuşma bozukluğu, söylenenlerin anlaşılamaması, hecelerin karıştırılması, yanlış harflerin kullanılması, dudak yarısının aşağı doğru sarkması, vücudun yarısını hareket ettirememe vücudun yarısında uyuşma hissi. Felç geçiren hastanın bir gözünde ani görme bozukluğu veya körlük, çift görrme, yüzün yarısında duyu kaybı. Böyle durumlarda ne yapmalı?

Hemen Acil Servis 112 aranmalı. Çünkü kaybedilen her dakika sakatlığa neden olabilir. Hastanın en  hızlı bir şekilde bir tıp kurumuna götürülerek erken müdahalede bulunulması, sakat kalmasını engelleyebilir.

HERKES YANINDA SAĞLIK KARTI BULUNDURMALI

Her vatandaş yanında sağlık kimlik kartı taşımalıdır. Acil durumlarda sağlık kimlik kartı  size çok faydası olacak, doktora da zaman kazandırmış olacaktır. Sağlık kimlik kartınızı ev doktorunuzdan temin edebilirsiniz.’ dedi. Programın son bölümünde isteyen misafirlerin ücretsiz olarak şeker ve tansiyon ölçümü yapıldı.  

BERGKAMEN-OBERADEN/eururkhaber.com

Comments are closed.