Almanya’nın en büyük yayınevi iflasın eşiğinde

Almanya’nın ikinci büyük yayınevi olan ”Weltbild Yayınevi” geçtiğimiz haftasonu iflas başvurusunda bulundu.

İflas başvurusuna gerekçe olarak şirketi yeniden yapılandırmak için yeterli sermaye olmadığı gösterildi. Alman İş Ajansı, yayınevinin Bavyera Eyaletine bağlı Augsburg kentindeki tesislerinde çalışan yaklaşık 2 bin 200 kişinin önümüzdeki Mart ayının sonuna kadar maaşlarının ödeyeceğini açıklarken, sözkonusu iflasın diğer 4 bin 600 çalışan üzerinde oluşturacağı etki henüz bilinmiyor.

İflas başvurusu haberi alan Augsburg Belediye Başkanı Dr. Kurt Gribl  şirketi iflastan kurtarmak için harekete geçti. Cumartesi günü yapılan görüşmelerde Bavyera Başbakanı Horst Seehofer‘in iflasın eşiğindeki yayınevine destek sözü verdiği bildirildi.

Augsburg Belediyesi’nde bir kutlamaya katılan Seehofer’in şirketi iflasa götüren çalışmalardan vazgeçilerek yeni konseptler hazırlanması gerektiğini ve bu konuda elinden geleni yapacağını söylediği bildirildi.

Şirketi ayakta tutma niyetinde olduklarını bildiren siyasiler iflastan kurtarma sürecinin yönetimi için görevlendirilen Arndt Gleiwitz‘e bu konuda destek olacakları sözünü de verdi. Yetkililer ayrıca, şirketin ortakları arasında yer alan kilisenin iflastan kurtarma çalışmalarına destek olmasını talep etti.

Hatta Alman basınında kilisenin yayınevinin kurtarılmasına ilgisiz kaldığı yönünde haberler yeraldı. Süddeutsche Gazetesine konuşan Münih Başpiskoposu Reinhard Marx kilisenin Weltbild Yayınevine sahip çıkmadığı yönündeki haberlerin dogru olmadigini savundu.

Kilise olarak zor durumda kalan yayınevine ve oradaki çalışanlara yayınevinin ortaklarından biri olarak tabiki destek vereceklerini ifade eden Marx Reinhard yayınevinin sonradan çıkan 65 Milyon Euroluk ilave masrafın kendileri için bir sürpriz olduğunu, kilise olarak kendilerinin de masraflarının olduğunu ancak borçların kapatılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Weltbild Yayınevi, Avrupa genelinde 400 kitap mağazası, internet kitap satış ağı ve katalog üzerinden siparişle kitap, CD ve dergi satışı yapıyor. MEHMET KARACA-MÜNİH

Comments are closed.