Almanya`nın Köln kentinde Aşıklar Şöleni düzenlendi

İSKENDER GÜNGÖR / KÖLN-Köln Yunus Emre Enstitüsü ve Köln Başkonsolosluğu himayesinde düzenlenen Köln`deki şöleni Alman misafirlerde takip etti.

Köln Yunus Emre Enstitüsü salonunda yapılan şölende, Âşık Maksut Feryadi, Âşık Nuri Çırağı ve Âli Rıza Ezgi karşılıklı atışarak şiir ve ezgiler sundular.

Aşıklar şölenine Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, dernek yöneticileri ve müzik severler ilgi gösterdi.

Köln Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Bulut (DHA) ya yaptığı değerlendirmede Kadim bir geleneği Avrupa`nın merkezinde Köln`de yaptıklarını ifade etti.

Bulut Aşıklar Şölenini özellikle yeni kuşak ve Alman toplumuna tanıttıklarını ifade ederek yaptıkları çalışmalar hakkında  sözlerini şöyle sürdürdü,

“Bu tip faaliyetleri önemsiyoruz özellikle genç kuşağımıza yaymak tanıtmak, onlarla paylaşmak istiyoruz. Buna benzer Ebru atölyeleri tezhip gibi süsleme sanatı, Hacivat Karagöz, Kel oğlan buna benzer müziğimizi özellikle Avrupa`da yeni yetişen kuşağa tanıtmak istiyoruz “dedi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>