Alparslan Türkeş, ölümünün 17. yılında Aachen’da anıldı

MHP’nin kurucu başkanı merhum Alparslan Türkeş, ölümünün 17. yılında Aachen’da düzenlenen bir programda anıldı. Açılış konuşması yapmak için sahneye çıkan Aachen Ülkü Ocağı Başkanı Nuri Koçak kürsüde fenalaşınca salonda bir süre panik oluştu.

AACHEN Türk Kültür Ocağı’nın düzenlediği bir programda Milliyeti Hareket Partisi’nin (MHP) Kurucu Başkanı merhum Alparslan Türkeş ölümünün 17. yılında anıldı. Türkeş için saygı duruşu, Türk ve Alman istiklal marşlarının okunmasıyla başlanan anma törenine çok sayıda kişi katıldı.

Avrupa Türk Federasyonu Başkanı Cemal Çetin, “Her yıl dünyanın her yerinden ülkücüler ellerini semaya kaldırarak başbuğumuzu anıyoruz ve kendisine rahmet diliyoruz.

Onun gösterdiği yolda bize bıraktığı emanetlere sahip çıkacağımızı ifade ederek Türk dünyasının yetiştirdiği en önemli insanlardan biri olarak kendisini anıyoruz” dedi.
KIRIM İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ

Kırım konusuna da değinen Cemal Çetin sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişte bir Türk toprağı olan Kırım bugün ne yazık ki bugün Rusya tarafından işgal ve ilhak edildi. Biz de bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz. Bizim orada 350 bin soydaşımız yaşıyor. Kırım’da gelişen olaylara bizim duyarsız kalmamız mümkün değildir. Dolayısıyla Kırım Türklerinin haklı davasının bugüne kadar yanında olduk, imkanlarımız ölçüsünde bir dayanışma içinde olduk ve bundan sonra da devam edeceğiz. Dünya kamuoyunun bu tür durumlara daha çok tepki göstermesi taraftarıyız. Ayrıca Türkiye’mizdeki yöneticilerimiz de Kırımdaki soydaşlarımızı Yalnız bırakmamalı. Elimizden ne geliyorsa oradaki insanlar için tüm imkanlarımızı devreye sokmalıyız.

SAHNEDE FENALAŞTI

Öte yandan açılış konuşması yapmak için sahneye çıkan Aachen Ülkü Ocağı Başkanı Nuri Koçak kürsüde fenalaştı. Kalbini tutarak bir süre kürsüde sessiz bekleyen Koçak’ı seyirciler sahneden indirerek ambulansa götürdü. Daha sonra Nuri Koçak’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Comments are closed.