Alptuğ Sözen’in adı “Ostendstrasse” durağında yaşayacak

EUTURKHABER/FRANKFURT-Almanya’nın Frankfurt kentinde raylara düşen bir evsizi kurtarmak isterken trenin altında kalarak hayatını kaybeden Mustafa Alptuğ Sözen’in ismi tren istasyonuna verildi.Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Frankfurt “Ostendstrasse” tren durağında rayların üstünde yatan bir evsizi kurtarmaya çalışırken hayatını kaybeden kahraman Türk genci Mustafa Alptuğ Sözen’in hatırasının yaşatılması için “Ostendstrasse” tren durağına adının verilmesi kararlaştırıldı ve (12 Haziran Çarşamba günü) resmi bir tören düzenlendi. Törene çok sayıda STK temsilcisi ve yerli yabancı basın mensupları da büyük ilgi gösterdi.

YouTube Preview Image(Videoyu TIKLA/İZLE)

Törene katılan Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ve Alman Demir Yolları Hessen Eyaleti Başkanı Dr. Klaus Vornhusen yaptığı konuşmalarda, Türk genci Mustafa Alptuğ Sözen’in cesareti ve kendi hayatını ortaya koyduğu kahramanlığı konuşuldu.

O bizim de evladımız

Altuğ’un bir insanı kurtarmak için hayatını feda etmesini büyük bir fedakarlık örneği olduğu ifade edilen konuşmalarda ‘O artık bizim de evladımız, onun hatırasını gönüllerimizde ve bu durakta yaşatacağız’ dediler.

Başkonsolos Burak Karartı da hazır bulunduğu açılışta bir konuşma yaptı. Karartı; ”Başkasının hayatını kurtarmak pahasına kendi yaşamını yitiren Mustafa Alptuğ Sözen kardeşimizin hayatını kaybettiği bu istasyona isminin verilmesi töreninde sizlerle bir araya gelmekten onur duyuyorum.

Böyle bir vatandaşımla gurur duyuyorum

Dünyada çok az insanın gösterebileceği fedakarlığı ortaya koyarak büyük bir insanlık örneği sergilemiştir. Bu davranışıyla dünyayı iyilerin değiştirebileceği ve yaşanabilir hale gelen bir yer olacağını da göstermiştir. TC Başkonsolosu olarak böyle bir vatandaşa sahip olmanın gururunu yaşıyorum.

Dünyada güzel bir iz bıraktı

Elbette bu fedakarlık kadar fedakarlığın takdir edilmesi de önemlidir. Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ve  Alman Demir Yolları Hessen Eyaleti Başkanı Dr. Klaus Vornhusen başta olmak üzere Mustafa Alptuğ Sözen isminin bu istasyona eklenmesi girişimine destek veren tüm kişi ve kurumlara içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir şekilde terkedilmesi takdir olunan bu dünyada böyle bir iz bırakarak ve ölümsüzleşerek ayrılan bir evlada sahip olmak da herkese nasip olmaz.

Dolayısıyla Sözen ailesini böyle bir evlada sahip olmanın haklı gururunu yaşaması en doğal haklarıdır. Ben de böyle bir vatandaşa sahip olan bir başkonsolos olarak bu gururdan payımı alıyorum ve onunla gurur duyuyorum. Bu anlamlı güne katılımınızla daha da anlam kattığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Bu çerçevede, Ostendstrasse üzerinde “Alptuğ-Sözen-Station” ve  “Mustafa Alptuğ Sözen, doğum 15.1.2001, ölüm 13.11.2018, bu yerde kahramanlık ve medeni cesaret gösterdi’ yazılı levhası bulunan durakta yapılan konuşmaların ardından törenle açılışı yapıldı. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun izlediği törende anısına dualar okundu ve çiçekler bırakıldı.

‘Bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir’ 

Hanau IGMG Camisi Din görevlisi Mustafa Macit Bozkurt almanca olarak yaptığı konuşmada, Mustafa Alptuğ Sözen’in bir insan kurtarmasının önemine değinerek, ‘Bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir’ Hadis-i Şerifini okudu ve ‘Allah’tan geldik yine ona döneceğiz’ Ayet-i Kerimesiyle de imtihan dünyasında olduğumuzu ifade ederek ‘Mustafa Alptuğ Sözen hepimizin kalbimizde yaşayacak’ dedi.

 Allah cc Cennetinde buluştursun’ 

Bozkurt, Sözen ailesine; ‘Siz güzel bir insan yetiştirdiniz, o hayatının en güzel imtihanını verdi, o şimdi cennettedir. Allah cc hepimizi cennetinde buluştursun’ dedi ve dua ile sözünü tamamladı.

Avukat Fatih Zingal da törende yaptığı konuşmada Mustafa Alptuğ Sözen’in fedakarlığından bahisle, ‘Mustafa Alptuğ artık bizim de oğlumuzdur, onun hatırasını Ostendstrasse’de yaşatılacağı gibi kalbimizde de daima yaşayacaktır’ dedi.

Frankfurt Büyükşehir Belediye başkanı Herr Feldmann, aileyle çok yakından ilgilendi ve böyle bir evlat sahibi olmalarından dolayı gurur duymalarını istedi.

Raylardaki çaresiz bir insanın hayatını kurtarmaya çalışırken, kendi hayatını feda etti. Ostendstrasse tren durağı daima ismiyle özdeşleşecektir” yazılı anı levhası asıldı.

‘Alptuğ Sözen Station’ Ostendstrasse ismiyle o her gün anılacak

Sözkonusu törende merhumun annesi Yasemin Sözen, baba Ejder Sözen, Tören için özel olarak Türkiye’den gelen Babaanne Hatice Sözen ve Büyükbaba Mustafa Sözen,  merhumun kardeşleri ve arkadaşları da törende hazır bulundu. Fotograflarla bu günün anısını hatıraları arasına aldılar.

Hanauer Landstrasse/ Grüne Strasse kavşağındaki ‘Ostendstrasse’ şimdi  ’Alptuğ Sözen Station’ Ostendstrasse olarak değiştirildi. Mustafa Alptuğ’un hatırası ve kahramanlığı her an bu durakta hatırlanacak.

Comments are closed.