Altaş: ‘Başörtüsü yasağı artık tarihe karışmalı’

(TR)-İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Federal Anayasa Mahkemesi’nin anaokullarındaki eğitimcilerin başörtüsü takması ile ilgili 18 Ekim 2016 tarihli kararı münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Anayasa Mahkemesi’nin son kararı temel inanç özgürlüğünü güçlendiren bir adım olmuştur. Ayrıca siyasette ve toplumda hâkim İslam düşmanı tutuma gereken cevabı vermiştir.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

Bekir Altaş, IGMG Genelsekreter

“Federal Anayasa Mahkemesi’nin, daha önce Müslüman öğretmenlerin başörtüsü takabilmesi yönünde vermiş olduğu haklı kararı devam ettirerek anaokulu eğitimcileri için de yerinde bir karara varması bizleri son derece memnun etmiştir. Müslüman kadınlar için, en üst dereceli yargı organından gelen bu sevindirici haber eşit muamele ve özellikle de iş hayatı bağlamında çok önemlidir. Mahkeme aynı zamanda İslami bir gereklilik olarak takılan başörtüsünün Almanya’da sıra dışı değil, bilakis günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir mefhum olduğu tespitinde bulunarak topluma etki edebilecek yönlendirmelerde bulunmaktadır. Yani başörtüsü Anayasa Mahkemesi’ne göre de çoğulcu bir toplumun göstergesi niteliğindedir.

Başörtüsü yasakları hukuk maskesi altında yapılan siyasi hesaplardan öteye bir anlam taşımamaktadır. ‘Yanlış hesap Bağdat’tan geri döner.’ diye bir söz vardır. Başörtüsü üzerinden yapılan bu hesaplar da özgürlükçü demokratik anayasamız tarafından geri döndürülmektedir. Devletin inanç-dünya görüşü tarafsızlığı ilkesi çerçevesinde başörtüsü yasağını savunanlara Anayasa Mahkemesi güzel bir cevap vermiştir: Tarafsızlık ilkesine uygun olan, dinin gizlenmesi değil, çeşitliliklerin görünür olmasıdır. Bizim önceden beri fikrimiz bu yöndedir, Federal Anayasa Mahkemesi de böyle düşünmektedir.

Bahsi geçen bu son davada istisnasız bütün duruşmalarda davacının aleyhine karar verilmiş olması da yargıçların kamuoyundaki sağ popülist tartışmalardan oldukça etkilendiklerini göstermektedir. Federal Anayasa Mahkemesi’nin bu tartışmalardan etkilenmemiş olduğunu görmek de en az kararın kendisi kadar sevindiricidir. Bu karar başörtüsü yasağı uygulamasının hâlen yürürlükte olduğu eyaletlere de politikalarını gözden geçirme fırsatı sunmaktadır.”

(DE)

Kopftuchverbote müssen der Vergangenheit angehören

„Die jüngste Entscheidung des Bundesverfassungsgerichts stärkt das Grundrecht auf Religionsfreiheit und schafft Rechtssicherheit. Sie nimmt gleichzeitig islamfeindlichen Bestrebungen in Politik und Gesellschaft den Wind aus den Segeln“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich des BVerfG-Beschlusses vom 18. Oktober 2016 über das Tragen eines Kopftuchs durch Erzieherinnen in Kindertageseinrichtungen. Altaş weiter:

„Wir begrüßen, dass das Bundesverfassungsgericht seine frühere Rechtsprechung über das Kopftuch von muslimischen Lehrerinnen auch für Erzieherinnen fortgesetzt hat. Für muslimische Frauen ist der erneute höchstrichterliche Beistand ein Meilenstein in puncto Gleichberechtigung, insbesondere im Berufsleben. Gleichzeitig setzt das Gericht auch gesellschaftswirksame Impulse, indem es feststellt, dass ein islamisches Kopftuch in Deutschland nicht unüblich ist, sondern sich im gesellschaftlichen Alltag vielfach widerspiegelt. Das Tragen des Kopftuchs ist auch nach Auffassung der Bundesverfassungsrichter Zeichen einer religiös-pluralistischen Gesellschaft.

Kopftuchverbote sind nichts weiter als politisches Kalkül, das in ein juristisches Gewand gegossen wird. Dieser Versuch scheitert jedoch an der freiheitlich-demokratischen Ausrichtung unserer Verfassung. Die oft in diesem Zusammenhang bemühte religiös-weltanschauliche Neutralität des Staates wird gerade in dieser Offenheit staatlicher Einrichtungen gegenüber der religiösen Pluralität bewahrt. Das sehen wir seit jeher so, und das sieht auch das Bundesverfassungsgericht so.

In Zukunft ist zu hoffen, dass Betroffene nicht erst jahrelang durch alle Gerichtsinstanzen prozessieren müssen, um ihr Recht auf freie Religionsausübung zuerkannt zu bekommen. Im vorliegenden Fall hatte die Betroffene alle Instanzen ausnahmslos verloren. Das zeigt, dass Richter nicht unerheblich beeinflusst werden von populistisch geführten Debatten in der Öffentlichkeit. Umso erfreulicher ist es, dass sich das Bundesverfassungsgericht immun zeigt. Diese Entscheidung bietet allen Bundesländern, in denen Kopftuchverbote faktisch verankert sind, eine gute Gelegenheit, ihre Politik auf den Prüfstand zu stellen.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>