Altaş: ‘Mülteci politikasını İslami değerlerle bağdaştıramıyoruz’

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Birlik partileri ve SPD arasında devam eden müzakereler münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Federal Hükûmet’e değerler odaklı bir politika takip etmesi ve mültecilere yönelik kapalı kamp planlarını bir kenara bırakması çağrısında bulunuyoruz.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

IGMG Genel Sekreteri Bekir ALTAŞ

“Birlik partileri tarafından yürürlüğe koyulması planlanan mülteci politikasını bizler İslami değerler ile bağdaştıramıyoruz. Müslümanlar, mültecilere yönelik kapalı kamplar oluşturulması planından dolayı oldukça rahatsız ve endişelidir. Bu uygulama hukuki anlamda soru işaretleri taşımakla birlikte, her şeyden önce insani ve ahlaki değerlerle de örtüşmemektedir. Ana akım partilerin sağ popülizmi bu denli içselleştirmiş olmaları Müslümanları endişeye sevk etmektedir.

Tüm bu tartışmalar esasında akla şu soruyu getiriyor: Bu siyasi anlayış, eğer hakikaten de büyük bir problemle karşı karşıya olsaydık acaba hangi önlemleri alırdı? Göç dalgaları Almanya’nın yüzleşmesi gereken için önemli bir mesele, buna şüphe yok. Ancak hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın el birliğiyle göçün asıl sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik adımları atabilecek ve aynı zamanda insan onurunu zedelemeyen, insanları acıya ve ölüme sürüklemeyen insani politikalar uygulayabilecek özgüveni taşımaları beklenirdi.

Siyasilere bu çılgınlığa, değerleri hiçe sayan bu yaklaşıma artık bir son verme çağrısında bulunuyoruz. Almanya’yı da Avrupa’yı da büyük ve güçlü yapan insan hakları, hukuk devleti ilkesi, anma kültürü ve hatalarda ders çıkarma kabiliyetidir. Bu meziyetleri tekrar kuşanmanın tam zamanıdır.”

PRESSEMITTEILUNG

Flüchtlingspolitik mit muslimischen Werten nicht vereinbar

„Wir appellieren an die Bundesregierung, sich eine an Werten orientierte Politik zu machen und von der Errichtung von geschlossenen Lagern für Geflüchtete abzusehen“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich der anhaltenden Verhandlungen zwischen den Unionsparteien und der SPD. Bekir Altaş weiter:

„Die von den Unionsparteien angestrebte Flüchtlingspolitik ist mit muslimischen Werten unvereinbar. Muslime sind zutiefst irritiert und besorgt angesichts der Pläne, geschlossene Lager für Geflüchtete einzurichten. Dieses Vorhaben ist nicht nur juristisch fragwürdig, sondern und vor allem menschlich und moralisch verwerflich. Es verunsichert Muslime sehr, dass sich etablierte Regierungsparteien dem Rechtspopulismus so bereitwillig hingeben.

Es steht die Frage im Raum, welche Wege diese Politik noch einschlagen könnte, wenn wir tatsächlich vor einem großen Problem stünden. Ohne Frage ist die Fluchtmigration eine große Herausforderung. Doch müssten Deutschland und Europa stark und selbstbewusst genug sein, mit vereinten Kräften an den Fluchtursachen zu arbeiten und gleichzeitig eine Politik zu machen, die Menschen nicht ihre Würde abspricht und Tot und Leiden zur Folge hat.

Wir appellieren eindringlich an die Politik, diesen Irrsinn und Werteverfall zu stoppen. Das, was Deutschland und Europa groß und stark gemacht haben, sind Menschenrechte, Rechtsstaatlichkeit, Erinnerungskultur und die Fähigkeit, aus Fehlern zu lernen. Es ist höchste Zeit, sich wieder an die eigenen Stärken zu besinnen.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>