Amsterdam Belediye Başkanı Van der Laan:

“Türkiye hızlı büyüyor, Hollanda olarak karşılıklı ticaretimizi artırmak için gemimizle geldik”

Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle İstanbul’a gelen Clipper Stad Amsterdam yelkenli gemisi,  Amsterdam ve Rotterdam belediye başkanlarının da katılımı ile düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yaptı. Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan, Türkiye’nin Brezilya, Çin, Vietnam ve Hindistan gibi hızlı büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu ifade ederek, “Hollanda olarak karşılıklı ticaretimizi artırmak için gemimizle birlikte İstanbul’a geldik. Karşılıklı iki ülkenin yatırımcılarının ilgisi gelecek için umut verici” dedi.

Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan; Türkiye ve Hollanda arasındaki 400 yılık ilişkiler çerçevesinde Roterdam, Amsterdam ve Lahey belediyeleri ile birlikte İstanbul’a geldiklerini belirterek, “Ana amacımız İstanbul ve Hollanda arasında işbirlikleri onun yanı sıra dostluk kurmak” dedi.

Brezilya, Çin, Vietnam, Hindistan gibi ekonomileri hızlı büyüyen ülkelerle birlikte Türkiye’ye büyük önem verdiklerini belirten Van der Laan, “Bir hafta sürecek bu etkinliği bu ilişkilerimizi devam ettirebilmek adına yapıyoruz. Türkiye’yi özellikle seçmemizin nedeni daha önceki işbirliklerimiz olmakla birlikte Türkiye’nin ekonomisinde çok büyük bir yol kat etmesinden kaynaklanıyor. Hollanda olarak karşılıklı ticaretimizi artırmak için geldik” diye konuştu.

“150 şirket gemiye geldi”

Düzenledikleri seminerlere ilginin büyük olduğunu belirten Van der Laan, “Dün yaklaşık 150 firma ile birlikte gemimiz Stad Amsterdam’da bir seminerimiz vardı. Bu sabah yine aynı şekilde, sanayi ile ilgili firmalar burada bulunmakta, öğleden sonra da finans sektörü ile ilgili firmalar burada olacak. Seminerlerimizi yarısı Türk yarısı Hollandalı olacak şekilde organizasyonumuzu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Ticaret adım adım gerçekleşen bir olay olduğu için Türkiye’ye ne kadar yatırım getireceği konusunda net bir rakam veremeyeceklerini belirten Van der Laan, “Çok olumlu görüşmeler. Bazıları yeni başlıyor bazıları biraz yol almış durumda o yüzden net bir rakam veremiyoruz. Ancak gelecek adına umutluyuz, Türkiye çok cazip bir ülke” dedi.

Vize konusuyla ilgili hükümetle görüşmelerin sürdürdüklerini ifade eden Van der Laan, “Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hem sizle iş yapmak istiyoruz diyerek hem böyle bir engel olmasını biz de doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

“Hollanda’da 400 bin Türk yaşıyor”

Hollanda’da 400 bin Türk’ün yaşamakta olduğunu ifade eden Van der Laan, “Hepsi ülkemize çok iyi uyum sağlamış durumda ve içlerinde iş kurmuş çok başarılı girişimciler mevcut. Türk insanını çok seviyoruz. Türk insanı gelişmeye açık, aynı zamanda meraklı iletişime açık. Biz Türkiye ile uluslararası çalışmalar da yapmak istiyoruz. Çünkü Türk insanı kolay uyum sağlıyor” diye konuştu.

İstanbul’da Hollanda nüfusundan fazla kişinin yaşadığını belirten Laan, “Bu ziyaretimizde İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile tekrar buluştuk. Kendisiyle 2 yıl öncede görüşmemiz olmuştu. Pazar akşamı kendisini Stad Amsterdam’da ağırladık. Kendisi de bizi ziyarete gelecek. Kendisi çok iyi bir başkan, beni cok etkilediğini de söylemek isterim. Bi

ze İstanbul’u helikopterle gezdirdi. Çok etkilendik, İstanbul inanılmaz büyük ve güzel bir şehir. İstanbul nüfusu bizim tüm Hollanda’nın nüfusuna eşit hatta biraz daha çok. İşi zor ama çok başarıyla yapıyor” diye konuştu.

 Bilgi notu:

Hollanda Büyükelçisi Cornelius Haga 1612 yılında İstanbul’a gelerek Osmanlı Padişahı I. Ahmed, Genç Hollanda Cumhuriyeti için önemli ayrıcalık ve haklar temin etti. Bu haklar sayesinde Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde  Hollandalılara seyahat, yerleşme ve ticaret özgürlüğü sağlandı. Bu yıl iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 400. yılına ulaşıldı. Hollanda’da Türkiye kökenli 400 bin vatandaş yaşıyor. Türkiye, Hollanda için giderek artan önemde bir ticaret ortağı haline geliyor. Son 10 yılda 3 katına çıkan iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2011 yılında 7.2 milyar dolar olarak gerçekleşti./bsnods

Comments are closed.