Anatolia Restaurant Offenbach’ta hizmet vermeye başladı

EUTURKHABER/OFFENBACH-Anatolia Restaurant sahibi Abbas Dağlık yedinci mekanını Offenbach’da açtı. Frankfurt’ta hizmet veren Anatolia Restaurant’ın yeni şubesi Offenbach’ta Kaiserstr. 54 adresinde hizmete girdi.

Açılışa başta Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Konsolos Özkan Durmaz, STK temsilcileri, Türk ve Alman dostları, SPD Hessen Başkanı Mike Josef, Öz Kayseri işletmecisi Hilmi Selçuk, Oteller zinciri işletmecisi Hüseyin Adalı, İş Bankası Müdürleri, Doğan Gülsen, basın temsilcileri ve çok sayıda davetli iştirak etti. (Videoyu TIKLA) YouTube Preview Image Başkonsolos Burak Karartı İşadamı Abbas Dağlık’ı tebrik ederek yeni mekanı değerlendirdi ve dekorundan yemeklerin lezzetine kadar her konuda Anatolia Offenbach’ı beğendiğini ifade etti.

Karartı basın mensuplarının sorularını cevapladı

‘Toplumumuz başarılı işler yaptıkça biz her zaman onların yanında olmaya çalışıyoruz. Abbas Dağlık bey bölgemizin başarılı işadamlarından biri. Türk girişimcilerimizin faaliyeterinden ve başarılarından gurur duyuyoruz. Abbas beye bereketli bol kazançlar diliyoruz. Anatolia ismi ile de ülkemizi ve kültürümüzü avrupada yaşatıyor’ dedi.

Çok büyük gayretler sonucu mekanı hizmete açan Abbas Dağlık açılışa katılan herkes ile tek tek ilgilendi.

İşini 30 yıldır başarı ile yapan ve heyecanı her halinden belli olan, dördü İtalyan mutfağı olmak üzere toplam yedi işletme sahibi Urfa Siverekli Abbas Dağlık ve kardeşleri, ‘13 yıldır hizmet verdikleri Frankfurt Zeil 23′deki mekanın ardından Offenbach şehir merkezinde açtıkları bu yeni mekanın Anadolu mutfağının en seçkin örneklerini müşterilerine sunmuş olmaktan gurur duyduklarını’ söylediler.

Şahsi olarak 30 yıldır gastronomi sektörün içinde olduklarını ve bu mesleğe bulaşıkçılık yaparak başladığını gururla ifade eden Dağlık, şektörde çekirdekten yetişttiklerine vurgu yaparak, ‘Mutfağın içinde yetiştik, bu da bize neyin ne olduğu çok iyi bilme imkanı sağladı. Anadolu’nun acı ağırlıklı lezzet değerlerinin yanında kömürde hazırladığımız çeşitlerimiz de en çok beğenilenler arasında’ dedi.

Offenbach’ın tarihi bir binanın altında dillere destan bir açılış gerçekleştiren Anatolia Restoran’ın sahibi Abbas, Nedim, Ferhat ve Murat Dağlık kardeşler, yedinci şubesinin açılış törenine katılarak sevinçlerine ortak olan herkese teşekkür ettiler.

Abbas Dağlık, ‘Anatolia adı üstünde Anadolumuzun en güzel lezzetleri ile misafirlerimizin karşısına çıktık. Offenbach’ta böyle bir mekana ihtiyaç olduğunu düşündük. Odun fırınımız ve kömür ocağımız ile 110 kişiye aynı anda hizmet verme imkanına kavuştuk. Yemekli toplantı yapmak isteyen gurup ve şirketlere iyi ve daha rahat hizmet vereceğiz.

Restorantlarımızdaki lezzetlerimiz Türk damak tadına uygun ve helal etlerden yapılmaktadır. Kısaca Anadolu mutfağımızı Frankfurt ve Offenbach’a getirdik.’ dedi.

Yepyeni konsept: Anatolia’da Metre ile Kebap

‘Yeni bir konsep olarak sunduğumuz 1, 1,5 ve 2 metrelik kebaplarımız ile fark oluşturmayı amaçlıyoruz. Menülerimizin yarıdan fazlası bizim kendi restorantımıza has özel lezzetlerimizdir. Saç tavamızdan günlük taze çiğ kötemize ve tatlılarımıza kadar geniş bir menüye sahibiz. Frankfurt ve Offenbach’taki her iki yerimizde de odun fırın ve köz ıgarada pişen eşsiz lezzetlerimiz ile hizmet vereceğiz.’ dedi.

İşletme sahibi Abbas Dağlık’ı tebrik eden davetliler, Anadolu mutfağının lezzetleriyle bizzat tanışarak tadını çıkardılar ve bu gibi mekanların değerinin bilinmesini ve desteklenmesi gerektiğini dile getirdiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>