BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Ankara’da ve İstanbul’da ABD’nin sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğine yönelik açıklaması, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.

Uğur İslamoğlu   |29.01.2020
ABD'nin sözde Orta Doğu barış planı İstanbul'da protesto edildiFotoğraf: Elif Öztürk/AA

İstanbul

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla konsolosluk önünde toplanan çok sayıda vatandaş, “Kudüs İslamındır” yazılı pankart açıp ABD ve İsrail aleyhinde slogan attı.

 

Grup adına bir açıklama yapan AGD İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç, Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilediğini belirttikten sonra, Filistin halkını yalnız bırakmamak ve Kudüs’e sahip çıkmak adına toplandıklarını söyledi.

Müslümanların Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda asla duyarsız kalmayacağını kaydeden Genç, “Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’ diye nitelendirdiği sözde barış planı, tamamen işgalci İsrail’den yanadır ve Filistin halkının aleyhinedir” dedi.

Genç, İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilmediği sürece barıştan söz edilemeyeceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Topraklarından sürülmüş 6 milyon Filistinli evlerine dönmeden barış olamaz, olmayacaktır. Kudüs’ü İsrail’in bölünmemiş, tek ve ebedi başkenti ilan etmek, barış değil savaş sebebidir. Trump’ın önerdiği, ordusu olmayacak, hava sahası ve sınır kontrolü İsrail’de olacak, diğer ülkelerle ikili anlaşma yapamayacak ve aldığı yardımlar İsrail tarafından denetlenecek bir Filistin devletidir. Bu çağrı hadsiz, küstah ve şımarıkça bir öneridir.”

Kudüs‘ü İsrail’in başkenti olarak nitelendirmenin, ABD’nin bu coğrafyadaki tüm varlığı ve ilişkilerinin sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacağını da belirten Genç, “ABD’nin dengesiz başkanı Trump, kısa sürede nasıl bir yanlışın içinde olduğunun farkına varacaktır. Tüm islam ülkeleri, ABD ve İsrail ile bir şekilde ilişkide bulunan tüm hükümetler izledikleri politikaları gözden geçirmek zorunda kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından bir süre daha Filistin halkına destek sloganları atan vatandaşlar, dualardan sonra konsolosluk önünden ayrıldı.

…………….

Ankara’da ABD’nin sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi

Ankara’da, ABD Büyükelçiliği’nin karşısında toplanan sivil toplum kuruluşları ABD Başkanı Trump’ın sözde Orta Doğu barış planını protesto etti.

Ömer Olcay   |29.01.2020

Ankara'da ABD'nin sözde Orta Doğu barış planı protesto edildiFotoğraf: Mehmet Ali Özcan/AA

Ankara

Başkentte, Memur-Sen, İHH İnsani Yardım Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde Orta Doğu barış planını protesto etti.

ABD Büyükelçiliği’nin karşısında toplanan sivil toplum kuruluşları ve sendikaların temsilcilerinden oluşan grup, “Kudüs İslam’ındır”, “Kudüs’e selam, direnişe devam” ve “Filistin için ayaktayız” yazılı dövizlerle ABD ve İsrail aleyhine sloganlar attı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, burada yaptığı konuşmada, “Yüzyılın Anlaşması” diye adlandırılan sözde barış planının yüzyılın yalanı olduğunu belirterek, yüzyıl önce Orta Doğu coğrafyasında emperyalist güçler tarafından yürürlüğe konulan “Büyük İsrail” projesinin gerçekleştirilmek istendiğini vurguladı.

Yalçın, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde Orta Doğu barış planı ile Filistin halkının iradesinin yok saydığını ifade ederek, “(Trump) Filistin’e işgal girişimini başka bir boyuta taşımıştır. 1982 yılında yürürlüğe konulan ‘Oded Yinon Planı’nı adım adım uyguluyorlar. Yani coğrafyayı kendi içerisinde kristalize edip küçük devletçiklere bölerek, dizüstü çöktürmeye çalışıyorlar. Allah’a yemin olsun ki tek fert kalana kadar diz çökmeyeceğiz.” diye konuştu.

“Tek kişi kalsak bile diz çökmeyeceğiz”

Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunun altını çizen Yalçın, İsrail’in bir terör devleti olduğunu ve Kudüs’te hak sahibi olmadığını kaydetti.

İslam ülkelerinin birlik içinde söz konusu plana karşı bir tutum sergilemesinin önemine değinen Yalçın, şöyle devam etti:

“Ülkemizin bu anlamda üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getireceğine olan inancımı buradan ifade ediyorum. Biz Memur-Sen ailesi olarak asla bu oldu bittilere meydan vermeyecek, diz çökmeyecek, irademizi asla teslim etmeyecek ve Filistinli kardeşlerimizi asla ama asla yalnız bırakmayacağız.Tek kişi kalsak bile diz çökmeyeceğiz.

Bu coğrafyada huzuru temin etmenin yolu emperyalistlerin bu coğrafyadan çekip gitmesidir. Üstlerini ve askerlerini her türlü emperyalist iş birlikçilerini alarak bu coğrafyadan çıkmalıdır. Emperyalistlere, siyonistlere, haydutlara direneceğiz ve mazlum Filistin halkını asla yalnız bırakmayacağız.”

“Bu topraklar bizlere emanettir”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı Salih Turhan ise ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planını kabul edilemez olduğunu ifade ederek, AGD olarak İsrail devletini tanımadıklarını belirtti.

Filistin topraklarının müslümanlara ait olduğunu dile getiren Turhan, “Dünyadaki müslümanlara 1967′de Filistin için çizdikleri sınırları kabul etmesini istiyorlar. Orası Filistin’in topraklarıdır. Biz oradan vazgeçmeyeceğiz. Kudüs’ün doğusunu başkent yapacaklarmış. Kudüs’ün güneyini, kuzeyini, doğusunu ve batısını hiç kimseye vermeyiz. Bu topraklar bizlere emanettir. ” değerlendirmesinde bulundu.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Ankara sorumlusu Mustafa Sinan da vakıf olarak her zaman barıştan, adaletten ve insan haklarından yana tavır aldıklarını belirterek, dünyadaki müslümanların bir araya gelmesiyle Filistin sorununun çözülebileceğini kaydetti.

Açıklamanın ardından bir süre İsrail ve ABD aleyhinde slogan atan grup üyeleri, daha sonra büyükelçilik civarından ayrıldı.

Comments are closed.