Arakan’da “insanlığa karşı suç” işleniyor

Myanmar İnsan Hakları Ağı, Myanmar ordusunun Arakan eyaletinde sürdürdüğü operasyonlarda ciddi insan hakları ihlalleri yaptığını belirledi.

Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyorANKARA (AA)-Myanmar İnsan Hakları Ağı (BHRN), Myanmar ordusunun, Arakan eyaletinde ekim ayından bu yana sürdürdüğü operasyonlarda ciddi insan hakları ihlalleri yaptığını tespit etti.

BHRN’nin görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda hazırladığı rapora göre, Myanmar ordusu, Arakan eyaletinde yürüttüğü operasyonlarda Arakanlı Müslümanların (Rohingyalar) evlerini yıktı, tecavüz ve cinsel şiddet, işkence ve sivillerin katli gibi ciddi insan hakları ihlalleri işledi.

Arakan’ın kuzeyindeki Maungdaw kasabasından Bangladeş’e kaçan 20′den fazla Rohingya ile görüşen BHRN yetkililerinin raporunda, ordunun operasyonların başında kısa bir süre sadece karakollara saldıranlarla çatıştığı, daha sonra ayrım gözetmeksizin sivillere saldırdığı belirtildi.

Raporda, Maungdaw’daki son olayların en az 30 bin kişinin yerlerinden olmasına yol açtığı, 70 bin kişi için acil gıda ve insani yardım ihtiyacına neden olduğu vurgulandı.

Sadece 12-13 Kasım’da 15 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına işaret edilen raporda, görgü tanıkların aktardığı insan hakları ihlallerinin, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Roma Tüzüğü’nün 7′nci maddesi uyarınca “insanlığa karşı suç” oluşturduğunun altı çizildi.

“Myanmar hükümeti, bağımsız uluslararası bir kuruluşun olayları incelemesine, uluslararası ve yerel medyanın kriz bölgesine girmesine izin vermelidir.” ifadesine yer verilen raporda, Myanmar hükümetine uluslararası yardım kuruluşlarının bölgedeki mağdurlara insani yardım yapmasına izin vermesi çağrısı da yapıldı.

BHRN raporunda, “Uluslararası kamuoyu, acilen Arakan eyaletinin kuzeyinde sivil Rohingyaları korumak için etkili önlemler almayı değerlendirmelidir.” ifadesi kullanıldı.

Arakan eyaletinde 9 Ekim’de sınır karakollarına saldırılar düzenlenmiş, 13′ü güvenlik görevlisi olmak üzere 29 kişi ölmüştü. Saldırıların ardından bölgeye çok sayıda asker ve polis sevk edilmiş, operasyon başlatılmıştı.

Rohingya dayanışma grupları, operasyonların başlamasından bu yana eyalette 400 Arakanlı Müslümanın öldüğünü belirtirken Myanmar hükümeti ölü sayısının 86 olduğunu savunuyor.

Sınır karakollarının bulunduğu Maungdaw ve Yathay Taung kasabalarında nüfusun çoğunluğunu Birleşmiş Milletler tarafından dünyada en fazla zulüm gören topluluk olarak tanımlanan Arakan Müslümanları oluşturuyor.

Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan şiddet olaylarında çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmiş, binlerce Rohingya bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Askerler oğlumu yanan evin içine attı

Myanmar ordusunun saldırısının ardından Bangladeş’e sığınan Arakanlı Resminnara Rahmet Kerim, bir askerin 5 yaşındaki oğlu Muhammed Refik’i tutup yaktıkları evin içine atışını unutamıyor.
'Myanmar askerleri oğlumu yanan evin içine attı'COX’S BAZAR (AA)-Arakanlı Resminnara Rahmet Kerim, Myanmar ordusunun Arakan’a yaptığı saldırı sırasında eşini ve bir oğlunu kaybetti.

Saldırının ardından Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan Rahmet Kerim, yaşadığı acı olayları unutamıyor.

Rahmet Kerim, Kutupalong bölgesinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arakan’ın Mondu şehrine bağlı Hatifara köyünde yaşadıklarını söyledi.

Olaylar başlamadan önce kendi hallerinde yaşamlarını sürdürdüklerini belirten Rahmet Kerim, şunları anlattı:

“Olaylar başlamadan önce dışarı çıkabiliyordum, markete, pazara ve camiye gidebiliyordum. Kendi sosyal hayatımızı yaşıyorduk. Olaylar başladıktan sonra ise bunların hiçbirisini yapamıyordum. Dışarı bile çıkamıyordum. Artık huzur yoktu. Her an öldürülme tehlikesi vardı. Hayatımızın bir garantisi yoktu.”

Rahmet Kerim, Myanmar askerlerinin iki hafta önce köylerine baskın düzenlediğini, yaşadıkları yerlerin yakılıp yıkıldığını dile getirdi.

Saldırı sırasında köylülerin kaçmaya başladığını ifade eden Kerim, “Bu sırada bir asker, 5 yaşındaki oğlum Muhammed Refik’i gördü. Oğlumu tutup yaktıkları bir evin içine attı. Gözlerimin önünde oğlum ateşin içine atılmıştı.” diye konuştu.

Hadis öğretmeni olan eşinin pirinç tarlasında namaz kıldığı sırada askerlerin saldırısına uğradığını belirten Rahmet Kerim, yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Kocam askerlerden kaçmaya çalıştı ama askerler havaya ateş açtı ve kendisi yakalandı. Askerler kocamı yakaladıktan sonra kulağını ve boğazını keserek öldürdü. Saldırıların ardından amcamın köyüne kaçtım ama burada da olaylar oldu ve Bangladeş’e kaçmaya karar verdim. Askerler ormana mayın döşemişler. Biz de bu yüzden ormanı kullanamadık ve 3 gün önce kayıklarla nehirden geçerek Bangladeş’e geldik. Şimdi yanımda sadece bir oğlum ve kızım var. 3 çocuğumun akıbetini de bilmiyorum.”

Kerim, Myanmar askerlerinin kendilerine neden saldırdığını bilmediğini sözlerine ekledi.

 

Arakanlı Menisa:

‘Kocamın boğazının bıçakla kesilerek öldürüldüğünü gördüm’

Myanmar askerlerinin saldırısının ardından Bangladeş’e sığınan Menisa, “Kocam Fazıl Rahman’ın, askerler tarafından, boğazının bıçakla kesilerek öldürüldüğünü gördüm.” dedi.

Arakanlı Menisa: Kocamın boğazının bıçakla kesilerek öldürüldüğünü gördümCOX’S BAZAR (AA)-Myanmar ordusunun Arakan’a yaptığı operasyonda eşi öldürülen, çocuklarını kaybeden ve kendisi de yaralanan Menisa Fazıl Rahman, çareyi Bangladeş’e sığınmakta buldu.

Menisa Fazıl Rahman, Kolatoli bölgesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Myanmar ordusunun askerlerinin bir ay önce yaşadığı Mongo şehrinin Kilasifarang köyüne baskın yaptığını söyledi.

Eşinin askerlerin saldırısına uğradığını ifade eden Fazıl Rahman, “Kocam Fazıl Rahman’ın, askerler tarafından, boğazının bıçakla kesilerek öldürüldüğünü gördüm. Kocamı öldürüldükten sonra cesedini su kuyusuna attılar. Kızımı ve oğlumu bulamıyorum. Bangladeş’e ormanlardan kaçarak 3 gün önce geldim. Burada kız kardeşimin evinde kalıyorum.” dedi.

Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan Menisa Fazıl Rahman, daha fazla konuşamadı.

Myanmar askerlerinden kaçarak Bangladeş'e sığınan Sovfan NisaMyanmar askerlerinden Kaçarak Bangladeş’e sığınan Sovfan Nisa

“Askerlerin zulmünden kaçtık”

Menisa’nın kardeşi Sovfan Nisa ise 2012′deki olaylardan sonra Bangladeş’e sığındığını dile getirdi. Myanmar askerlerinin zulmünden korunamadığını aktaran Nisa, şunları anlattı:

“Bu yüzden köyümüzdekilerle başka yerlere kaçtık ama kaçtığımız yerde de güvenli şekilde yaşayamadık. Kaçtığımız yerlere de askerler geldi. Askerler bizi gasbettiler, işkence ve tecavüz ettiler. Askerler köydeki bütün erkekleri ve erkek çocuklarını alıp götürdüler. Biz askerlerin zulmünden dolayı orada fazla yaşayamadık. Onun için gizlice kaçtık ve nehirden teknelerle sınırı geçtik. Burada kardeşlerim ve kız kardeşlerimden hiç haber alamıyorum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>