BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Arılarına çocukları gibi bakıyor..!

Almanya’nın Köln kenti çevresinde arıcılık yapan Sivaslı Nurettin Karataş (53) arılarına adeta çocukları gibi dokunuyor, onlarla konuşuyor ve arılarının kendilerini anladığını düşünüyor. Bu bölgedeki tek Türk bal üreticisi olan Karataş, 28 yıl önce Almanya’ya gelmiş ve 6 yıldır arıcılık mesleğiyle uğraşıyor.

YouTube Preview Image

Sadece 3 ay arı mevsimi olduğunu ve bu işe ilk başta hobi olarak başladığını dile getiren Nurettin Karataş kovanlardan bal alırken de genelde özel arı elbisesini kullanmıyor. Arılarıyla aralarında adeta gizli bir bağ olduğunu söyleyen Karataş, “Elbiseyi ben ilk zamanlar giydim, sonra baktım arılar insan dostu elbise giymekten vazgeçtim. Hatta ben arılarla konuşabiliyorum, onların beni anladığını hissediyorum. Çünkü onlara öyle öğretilmiş olarak kabul ediyorum. Onun için ilk başta 10 saniye onlarla temas kurarsam onlar beni sanki daha önce tanıyormuş gibi, ikimize de bir his geliyor, aramızda güzel bir kontak oluşuyor” şeklinde konuştu.

Alman devletinin arıcılara maddi bir destek vermediğini belirten Nurettin Karataş, “Ben bu işe 2 tane arıyla başladım. Arı her sene çoğalan bir hayvan cinsi. Tabi bunlar çoğaldıkça yeni kovanlara ihtiyaç var, çerçevelere ihtiyaç var, duvar kağıtlarına ihtiyaç var. Dolayısıyla arıcılık pahalı bir uğraşı. Alman devletinden arıcılar olarak hiçbir destek almıyoruz. Belediye sadece yer gösteriyor bize ve yer kirası almıyor” dedi.

Arıların mucize birer yaratık olduğunu düşünen Köln’lü arıcı Nurettin Karataş sözlerine şöyle devam etti: “Arılar Cenab-ı Allah’ın harika yaratıklarından bir tanesi. Arıların içine girdiğiniz zaman Allah’ın varlığını daha çok hissediyorsunuz. Arılarla haşır neşir olduğunuzda yaptıkları işin gerçekten mühendislik harikası olduğunu, bir yön bulma navigasyon sistemi sahibi oldukları birkaç sene evvel ortaya çıktı. Arı dansı dediğimiz olayla arı bir çiçekten bal alıp getiriyor, diğer arılar da sanki tarif edilmiş gibi aynı yerden bal getiriyorlar. Bunların sucuları var, çiçek toplayanları var, kraliçeleri var, kraliçe olmadan bunlar yaşayamaz. Arılar hiçbir zaman boş duran bir hayvan cinsi değil. Eğer kraliçeleri yoksa hemen kraliçe selesi örmeye başlarlar. Bir taraftan da arı sütü dediğimiz mayasını üretirler.”

Gerçek balın nasıl anlaşılacağıyla ilgili ipucu da vermeyi ihmal etmeyen Karataş, “Gerçek bal donan baldır. Donmayan balda mutlaka bir katkı maddesi vardır. 90 derecede kaynatılmış ballar var, 365 gün donmayan sıvı halindedirler, onun sadece şekeri vardır. Bu balların diğer vitaminleri kaybolmuştur” diye belirtti.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>