Arnavutluk’ta 6,4 büyüklüğünde deprem: 13 kişi öldü

Arnavutluk’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 7 kişi hayatını kaybetti. AFAD, UMKE ve Türk Kızılay ekipleri arama kurtarma çalışmalarına destek için bölgeye gidecek.

Fatjon Cuka,Seyyid Emin,Dzihat Aliju   |26.11.2019

Arnavutluk'ta 6,4 büyüklüğünde deprem: 13 kişi öldüFotoğraf: Olsi Shehu / AA

Tiran

Arnavutluk’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 13 kişi hayatını kaybetti.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Dıraç şehrinde meydana gelen depremde 13 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Savunma Bakanı Olta Xhaçka, sabaha karşı 03.55′te kaydedilen, merkez üssü Dıraç olan ana depremin ardından 5,5 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini bildirdi.

Xhaçka, 100′ün üstünde artçı sarsıntının gerçekleştiğini ve yenilerinin de olabileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, başkent Tiran, Dıraç, Akçahisar (Kruja), Kurbin ve Leş (Lezha) şehirlerinde 600′ün üzerinde vatandaşın yaralandığı bildirildi.

Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsü (IGJEUM), merkez üssü ülkenin batısındaki Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıktaki ana depremin, 6,4 büyüklüğünde olduğunu kaydetmişti.

Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı ülke genelinde bugün eğitime ara verildiğini, ilerleyen günler için daha sonraki zamanlarda bilgilendirme yapacaklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı ve Başbakandan açıklamalar

Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta ve Başbakan Edi Rama, ülkede meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Meta, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Dıraç depreminin sonuçlarının çok dramatik olduğunu ve sadece devlet olarak değil vatandaşların da olağanüstü organize olması gerektiğini belirterek, “Kurumlara çalışmaları için teşekkür ederken, tüm işletmelere ve vatandaşlara binlerce aileye bu dramatik anın üstesinden gelinmesine bir şekilde yardımcı olmaları çağrısında bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

Başbakan Rama da arama kurtarma çalışmalarının sonuna kadar sabırla ve iyi şekilde devam edeceğinin altını çizerek, “Kosova, İtalya, Yunanistan, Fransa, Türkiye, Sırbistan ve Karadağ’dan uzman ekiplerin birkaç saat içinde Arnavutluk’a gelmeye başlayacak.” açıklamasında bulundu.

Başkent Tiran başta olmak üzere Arnavutluk’un diğer şehirlerinde ve komşu ülkeler Kuzey Makedonya, Kosova ve Karadağ’dan da hissedilen deprem Arnavutluk’ta iletişim sorunu ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Arnavutluk’ta 21 Eylül’de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde 132 kişi yaralanmış, 600′den fazla yapı zarar görmüştü.

Türkiye’den arama kurtarma çalışmalarına destek

Bu arada AFAD, deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere, kurtarma ekibi, 3 araç, Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi ve Genelkurmay’a ait bir uçak ile bölgeye gidileceğini açıkladı.

Türk Kızılay da bölgeye, çadır, battaniye ve hijyen setinin yer aldığı 2 tır ile 8 afet uzmanı gönderiyor.

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, depremi ilk andan itibaren yakından takip ettilerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Arnavutluk Kızılhaçı ile sürekli temas halindeyiz. Bize bildirilen acil yardım malzemelerinden oluşan 2 tırımızı 8 uzman personelimizle yola çıkardık. Arnavutluk Kızılhaçı’na daha fazla yardım için hazır olduğumuzu da bildirdik. Bulgaristan’daki depolarımızda bulunan insani yardım malzemelerimizi de muhtemel bir ihtiyaca cevap verecek şekilde sevke hazır hale getirdik. Kardeş Arnavutluk halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Comments are closed.