BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Aşağı Saksonya’daki başörtüsü yasağı siyasi sorumsuzluktur

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı, Aşağı Saksonya Eyalet Hükûmeti’nin hâkimler ve savcıların dinî sembol niteliğindeki kıyafetler giymesini yasaklama planı münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Gerçek hedefi başörtüsünü yasaklamak olan bu plan mağdurlar ve toplumumuzda derin yaralar açacaktır. Aşağı Saksonya Eyalet Hükûmeti bu tutumuyla AfD’nin değirmenine su taşımaktan başka bir şey yapmamaktadır.” diyen Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

(IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı A. Handan Yazıcı

“Aşağı Saksonya Eyalet Hükûmeti’nin hâkimler ve savcıların dinî sembol niteliğindeki kıyafetler giymesini yasaklama planı her ne kadar objektif bir dille yazılmış olsa da planın gerçek hedefinin başörtüsü yasağı olduğu açıktır. Bu yasakla birlikte, tamamen dinî inanışları gereği başörtüsü takan Müslüman kadınlar hâkimlik makamından uzaklaştırılmak istenmektedir. Çünkü başörtülü Müslüman kadınların başörtülerini herhangi bir süs eşyası veya aksesuar gibi çıkarıp bir kenara koymaları mümkün değildir.

Eyalet Hükûmeti’nin gerekçesi dayanaktan yoksundur ve tatmin edici değildir. Hâkimlerin dinî inançlarının görünür olması, onların adil hükümler verme yetenekleri hakkında bir şey ifade etmez. Bu, hiçbir dayanağı olmayan bir iddiadır. Eyalet Hükûmeti bu temelsiz iddiasıyla bizzat kendisi Müslümanlara karşı ön yargıyı körüklemektedir.

Eyalet Hükûmeti, İslam düşmanı AfD’nin yolunu takip ederek aşırı sağ oyları kazanmayı hedeflediği yolundaki düşünceyi, bu tutumuyla desteklemektedir. Ancak netice ümit ettikleri gibi değil, tam tersi olacaktır. Çünkü böyle yaparak ancak aşırı sağcıların ve İslam düşmanlarının değirmenine su taşınabilir.

Dinî azınlıkları doğrudan hedef alıp onları önemli makamlardan uzaklaştırmak toplumsal ve siyasi açıdan tam anlamıyla bir fiyaskodur. Hâlbuki dinî ve etnik azınlıklara her platformda katılım imkânı sağlamak ana hedef olmalıdır. Ancak böyle yapılırsa normallik sağlanabilir ve toplumsal birliktelik teşvik edilebilir.

Sonuç olarak Eyalet Hükûmeti, dinî inançları gereği başörtüsü takan ve üniversitelerde hukuk eğitimlerini tamamlamış olan çok sayıda kadını rencide etmiştir. Bu kimselere ‘Siz buraya ait değilsiniz.’ denmekle birlikte, tarafsız karar verme yetisine sahip olmadıkları ithamında bulunulmuştur. Bu ise asla kabul edilemez, çirkin bir ithamdır.”

DE/

Niedersachsen – Kopftuchverbot ist gesellschaftspolitisch verantwortungslos

„Das ist ein faktisches Kopftuchverbot mit verheerenden Folgen für die Betroffenen und unsere Gesamtgesellschaft. Damit gießt die niedersächsische Landesregierung Wasser auf die Mühlen der AfD“, erklärt Aynur Handan Yazıcı, Vorsitzende der Frauenorganisation Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass sind Pläne der niedersächsischen Regierung, Richterinnen und Richtern sowie Staatsanwältinnen und Staatsanwälten in Zukunft das Tragen von religiösen Kleidungsstücken zu verbieten. Aynur Handan Yazıcı weiter:

„Die Pläne der niedersächsischen Landesregierung sind zwar sprachlich neutral formuliert, stellen aber faktisch ein Kopftuchverbot dar. Sie schließen gezielt muslimische Frauen, die aus religiöser Überzeugung ein Kopftuch tragen, vom Richteramt aus. Denn für sie ist es nicht möglich, das Kopftuch abzulegen, als handele es sich dabei um ein Schmuckstück oder Accessoire.

Die Begründung der Landesregierung ist vorgeschoben und überzeugt nicht. Die Sichtbarkeit der Religion von Richterinnen und Richtern sagt nichts über ihre Fähigkeit aus, neutrale Urteile sprechen zu können. Das ist eine bloße Behauptung, die nicht belegt ist. Vielmehr schürt die Landesregierung mit diesem vorgeschobenen Argument selbst Vorurteile gegenüber Muslimen.

Die Landesregierung nährt mit ihrem Plan den Verdacht, dass sie der islamfeindlichen AfD hinterherläuft, um nach Wählern am rechten Rand zu fischen. Das Gegenteil wird sie erreichen. Vielmehr gießt sie Wasser auf die Mühlen der Rechtsextremisten und Islamfeinde.
Es ist ein gesellschaftspolitisches Fiasko, religiöse Minderheiten gezielt auszuschließen von wichtigen Ämtern. Ziel müsste vielmehr sein, religiösen und ethnischen Minderheiten die Teilhabe auf allen Ebenen zu ermöglichen. Nur so kann Normalität vermittelt und der gesellschaftliche Zusammenhalt gefördert werden.

Im Ergebnis stößt die Landesregierung viele junge Mädchen und Frauen, die aus religiöser Überzeugung ein Kopftuch tragen und Rechtswissenschaften studieren oder bereits ein Jurastudium absolviert haben, vor den Kopf. Ihnen wird damit nicht nur gesagt, dass sie nicht dazugehören, sondern auch, dass sie nicht befähigt seien, neutrale Urteile zu fällen. Das ist eine ungeheuerliche und dreiste Unterstellung.“

Comments are closed.