BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Asım Tozoğlu / Yıl Sonuna Gelirken Önemli Tavsiyeler

Vergi denkleştirme işlemlerinizin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını elbette herkes gibi siz de istersiniz. O halde aşağıda değineceğimiz konuları iyi okumanızı salık veririz:

BAKIM HAVALELERİNİZ YETERLİ Mİ?

Türkiye’de yaşayan bakıma muhtaç aile bireyleriniz için Ocak ayından başlamak koşuluyla para havale etmeniz gereklidir. Eğer henüz hiç havale yapmadıysanız, hemen bir miktar para havalesi yapılmasını salık veririz. Çünkü ilk havale tarihi bakım paralarının kabul edileceği miktar bakımından çok önemlidir.

Anne veya babası bakıma muhtaç ama çok yaşlı ve hasta olduğu için şehre bankaya parasını almaya gidemeyenler varsa bakım yapılan kişi bankadan alacağını çekmek üzere bir yakınına vekalet verebilir.

Ya da izine giderken bankadan yeterli miktarda para çekerek yanınızda götürmek suretiyle elden teslim edebilirsiniz. Bunun için bakım yapılan kişinin imzalayacağı belgenin yanında tabii ki bakıma muhtaç olduğunu ispatlatlayan ve kaymakamlıktan tasdik edilecek Almanca/ Türkçe bakım belgesi ve burdan giderken bankadan çekilen paranın ispatı için banka dekontu ve son olarak da Türkiye’ye gidildiğine dair pasaport veya bilet kopyası gerekmektedir.

Yukarda değindiğimiz gibi hereket eymemişseniz, hiç vakit kaybetmeden bu ay içerisinde havalelerinizi yapınız veya Türkiye’ye izne gidiyorsanız hesabınızdan çekerek yanınızda para götürerek veya izindeyken Almanya hesabınızdan para çekerek Türkiye’de bakım yaptığınız kişilere elden teslim ederek maliyeye ibraz edebilirsinız.

Eğer Türkiye’ye gidişiniz Yıl sonunda ve dönüşünüzde gelecek yılın başında ise, o zaman bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Sene sonu bankadan çekilen meblağın bir kısmını 2018’in Ocak ayı başında elden teslim ederek, gelecek yılın bakımlarının tüm yıl olarak hesaplanmasını sağlamış olursunuz.

Türkiye’ye gidiş-geliş uçak biletlerinizi de saklamanız gerekmektedir.

SGK’ya yatırılan miktarın ikiye bölünmesi ve bu yıldan başvurunun avantajları

Uzun yıllardır okurlarımıza Türkiye Sosyal Sigortalar kurumuna yatırdıkları, ‘borçlanarak emekli olma’ paralarını Alman maliyesinden masraf olarak düşüldüğünü ve bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu dile getiriyoruz. İzin sezonu bu konu için çok önemli bir fırsattır.

Uzmanların verdikleri bilgilere göre, Türkiye’de izindeyken birkaç gün sigortalı olarak çalışmak Bağkur yerine SSK’dan emekli olmanızı sağlayacak ve Bağkur’a kıyasla daha az para yatırmanıza rağmen daha çok emekli parası almanızı sağlayacaktır.

İzindeyken yapılacak ikinci işlem de emeklilik işlemleri için başvuruda bulunmaktır. Başvurunuzu öyle ayarlayın ki sene sonuna yakın emeklilik tahakkuk cetveliniz adresinize postalansın ve doksan günlük süre kısmen 2017 yılında bir kısmı da 2018’de olsun.

- Paraların ikiye bölünerek yatırılması sayesinde bir taşla iki kuş vurma olayıdır.

Geçen yıllarda bizzat şahit olduk ki. SSK’ya yatırılan örneğin 20.000 (yirmibin) auro çıkış parasından kesilen vergi yükünden dolayı yirmibin auro geri alınmıştır.

Diğer yandan ortalama geliri olan bir ailede örneğin 40.000 auro geliri ve 5000 auro vergi kesintisi olan bir ailenin 20.000 auroyu bu yılda yatırması halinde parasının hepsini alması mümkün olabilir. Paranın yarısını bu yıl yarısını da gelecek yıl yatırması halinde ailenin örneğin 8000 auro vergi iadesi alması mümkündür. (Tabii ki bu rakamlar tahmini rakamlardır) Uzmanınıza hesaplatmadan miktarları kendiniz belirlemeyiniz.

Ya SSK’ya para yatırma fırsatı kalmamışsa veya Türk vatandaşı olmayan vergi mükellefleri bu fırsattan nasıl yararlanacaklar?

Bir Alman veya diğer uluslardan birinin vatandaşı web sayfamızı okuyarak bize sorduğunda bu konuda cevabımız bellidir.

Eğer 2018 yılında alacağınız Abfindung yani paralı çıkıştan dolayı Türkiye SGK’sına para yatıracaksanız, mutlaka bu yıl içerisinde başvaru yapınız ve Ocak ayında yapılacak zamdan dolayı tasarruf ediniz. Bilindiği gibi Sosyal Sigortalar Kurumuna borçlanmalar için her yıl Ocak ve Temmuz aylarında günlük borçlanmalara zam yapılmaktadır.

Alman Prof. B. Rürup’un tavsiyesiyle 2005 yılından beri Alman maliyesi tarafından vergi denkleştirmede hesaba katılan ve ökonomun adıyla tanınan Rürup Rente aynen Türkiye SSK’sında olduğu gibi hem aylık taksitlerle uzun yıllar yatırılarak vergiden düşüldüğü gibi, hem de toptan yatırılarak (abfindung dediğimiz toplu çıkış parası alanlarda) büyük miktarda para alma hakkına sahiptirler. Türk okurlarımız, ‘sizde SSK var ya biz ne yapalım da toplu para alalım’ diyen arkadaşlarına bu konuyu bir uzmanla görüşerek halletmelerini salık verebilirler.

SSK’DAN EMEKLİ OLANLAR SOSYAL YARDIM ALMASINLAR

Türkiye’den emekli olanlar Almanya’da da emekli olabilirler ama sosyal yardım alamazlar. Büyük miktarda ceza öderler, uzmanların verdikleri bilgiye göre…

PARALI ÇIKIŞ (ABFİNDUNG) ALANLAR SSK PARASINI BÖLMESİNLER

Yukarda bahsettiğimiz ikiye bölme olayı paralı çıkış alanlar için geçerli değildir. Genellikle toplu miktarda para alıp çıkanlar çok vergi verdikleri için SSK’ya yatırdıkları paranın hepsini birden yatırarak vergi yüküne bağlı olmak kaydıyla. genellikle, nerdeyse yatırdıkları para kadarını vergiden geri almaktadırlar. Bir uzmana danışmadan işlem yapmamalarını salık veririz.

TAMİRAT MASRAFLARINI İKİYE BÖLÜNÜZ

Vergi denkleştirmede sık sık sorulan bir konu da tamirat masraflarının miktarıdır.

Bazı okurlarımız yılda örneğin onbin auro evlerinde tamirat işçilik masrafları olduğunu ve maliyenin en çok yıllık altıbin auro ile sınırlı olarak bu paranın yüzde 20 si olan 1200 auroyu gönderdiğini dile getiriyorlar.

Bizim önerimiz, eğer gerçekten altıbin aurodan fazla işçilik masrafi ödeyenler varsa, bu masrafların bir kısmını gelecek yıl ödeyerek alacakları paranın hepsini iki yıla bölmemin sayesinde almalarını salık veririz. Ödemeler kesinlikle peşin olmamalıdır iş yapan firma veya şahsın banka hesabına havale edilmelidir.

Evinizde yapılan tamiratlar ve tadilatlar yüzünden masraflar belirtilen miktarları geçecekse şimdiden iş yapan firmalarla anlaşarak ödemelerin bir kısmının diğer yıla kalmasının sağlanmasını salık veririz.

- Elterngeld ikiye bölünsün

Almanca olarak ‘Elterngeld’ olarak adlandırılan çocuk eğitim yardımı maalesef vergiye tabidir. Diğer gelirler gibi doğrudan değil de indirekt (Progressionsvorbehalt) olarak vergilendirilmektedir. Eğer eşlerden her ikisi çalışıyorsa anne olan eşin maaşlarına oranlı olarak Elterngeld ödeneceğinden, vergi sınıfının 3 veya 4 olmasını salık veririz. Daha çok net gelir, daha çok Elterngeld demektir.

Çalışan bayanlarda işveren annelik parası vermektedir. Bağlı bulunduğu sağlık kasası (AOK, BARMER gibi) 90 gün için günde 13 auro annelik parası vermektedir. Bunlar da vergiye indirekt olarak tabi olduğundan, aile çocuğuna sevinirken, ödeyeceği vergiler üzmektedir.

Bundan dolayı, alınan Elterngeld’in 24 aya bölünmesi sayesinde ailenin maliyeye ödeyeceği vergi azalmaktadır. Çünkü annelik izninde olan bayanın çalışmadığı halde yıllık 1000 auro yol masrafı düşülmektedir. Daha geniş bilgiyi uzmanınızdan alabilirsiniz.

- Çalışmayan bayanlarda da Elterngeld in 24 aya bölünmesini salık veririz.

Diş taktırma masraflarını aynı yılda ödeyin

Çoğu kez rastladığımız bir olay da şudur ki, vergi mükellefleri ödeme kolaylığı olsun diye diş masraflarını aylık taksitlere bağlatmaktadırlar. Oysa, sağlık masrafları gelire orantılı olarak vergi denkleştirmede belirli bir baraja tabidir ve iki yıla bölündüğü zaman ne yazık ki vergi iadesindeki fonksiyonunu ya tamamen ya da kısmen kaybetmektedir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, yıllık gelirine oranla bir kimsenin sağlık masraflarının düşme barajı 2000 euro olsa, ve şahıs 4000 euroluk diş masrafı ödeyecekse, sadece 2000 euroyu vergiden düşürebilir.

Bu şahıs 4000 euroyu iki yıllık takside böldüğü takdirde, yıllık baraj sebebiyle her yıl için 0 (sıfır) euro vergiden muaf tutacaktır. Bu yıl içerisinde devam eden ve gelecek yıl da devam edecek diş tedaviniz varsa baraja takılmaması için gelecek yılın masraflarını da bu yıl içerisinde ön ödeme (Vorauszahlung) sisitemiyle yukarda bahsettiğimiz avantajdan yararlanabilirsiniz.

Kişiler sağlık masraflarını ne kadar düşülebileceğini vergi uzmanlarına hesaplatabilirler.

…………………………………………………………………….

İZİN ÖNCESİ TAVSİYELER

VERGİ denkleştirme işlemlerinizin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını elbette herkes gibi siz de istersiniz. O halde aşağıda değineceğimiz konuları iyi okumanızı salık veririz:

ASIM TOZOGLU / Vergi Uzmanı
tican@gmx.de
Tel: 069/73 19 19

BAKIM HAVALELERİNİZ YETERLİ Mİ?

Türkiye’de yaşayan bakıma muhtaç aile bireyleriniz için ocak ayından başlamak koşuluyla para havale etmeniz gereklidir. Eğer henüz hiç havale yapmadıysanız, hemen bir miktar para havalesi yapılmasını salık veririz. Çünkü ilk havale tarihi, bakım paralarının kabul edileceği miktar bakımından çok önemlidir.

Anne veya babası bakıma muhtaç ama çok yaşlı ve hasta olduğu için şehre bankaya parasını almaya gidemeyenler varsa, bakım yapılan kişi bankadan alacağını çekmek üzere bir yakınına vekalet verebilir.

Ya da izine giderken bankadan yeterli miktarda para çekerek yanınızda götürmek suretiyle elden teslim edebilirsiniz. Bunun için bakım yapılan kişinin imzalıyacağı belgenin yanında tabiiki bakıma muhtaç olduğunu ispatlatlayan ve kaymakamlıktan tasdik edilecek Almanca/Türkçe bakım belgesi ve buradan giderken bankadan çekilen paranın ispatı için banka dekontu ve son olarak da Türkiye’ye gidildiğine dair pasaport veya bilet kopyası gerekmektedir.

SGK’ya yatırılan miktarın ikiye bölünmesi

Uzun yıllardır okurlarımıza Türkiye Sosyal Sigortalar kurumuna yatırdıkları, ‘Borçlanara k emekli olma’ paralarını alman maliyesinden masraf olarak düşüldüğünü ve bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu dile getiriyoruz. İzin sezonu bu konu için çok önemli bir fırsattır. Uzmanların verdikleri bilgilere göre, Türkiye’de izindeyken birkaç gün sigortalı olarak çalışmak Bağkur yerine SSK’dan emekli olmanızı sağlayacak ve Bağkur’a kıyasla daha az para yatırmanıza rağmen daha çok emekli parası almanızı sağlayacaktır.

İzindeyken yapılacak ikinci işlem de, emeklilik işlemleri için başvuruda bulunmaktır. Başvurunuzu öyle ayarlayın ki, sene sonuna yakın emeklllik tahakkuk cetveliniz adresinize postalansın ve doksan günlük süre kısmen 2017 yılında bir kısmı da 2018′de olsun.

Paraların ikiye bölünerek yatırılması sayesinde ‘Bir taşla iki kuş vurma’ olayıdır.

Geçen yıllarda bizzat şahit olduk ki; SSK’ya yatırılan örneğin 20.000 (yirmibin) auro çıkış parasından kesilen vergi yükünden dolayı yirmibin auro geri alınmıştır.

Diğer yandan ortalama geliri olan bir ailede örneğin 40.000 auro geliri ve 5000 auro vergi kesintisi olan bir ailenin 20.000 auroyu bu yılda yatırması halinde, parasının hepsini alması mümkün olabilir.

Paranın yarısını bu yıl, yarısını da gelecek yıl yatırması halinde ailenin örneğin 8.000 auro vergi iadesi alması mümkündür.(Tabii ki bu rakamlar tahmini rakamlardır) Uzmanınıza hesaplatmadan miktarları kendiniz belirlemeyiniz.

SSK’ya para yatırma fırsatı kalmamışsa veya Türk vatandaşı olmayan vergi mükellefleri bu fırsattan nasıl yararlanacaklar?

Bir alman veya diğer uluslardan birinin vatandaşı web sayfamızı okuyarak bize sorduğunda bu konuda cevabımız bellidir.

Alman Prof. B. Rürup’un tavsiyesiyle 2005 yılından beri alman maliyesi tarafından vergi denkleştirmede hesaba katılan ve Ökonomun adıyla tanınan Rürup Rente aynen Türkiye SSK’sında olduğu gibi hem aylık taksitlerle uzun yıllar yatırılarak vergiden düşüldüğü gibi, hem de toptan yatırılarak (Abfindung dediğimiz toplu çıkış parası alanlarda) büyük miktarda para alma hakkına sahiptirler.

Türk okurlarımız, ‘Sizde SSK var, ya biz ne yapalım da toplu para alalım’ diyen arkadaşlarına bu konuyu bir uzmanla görüşerek halletmelerini salık verebilirler.

SSK’DAN EMEKLİ OLANLAR SOSYAL YARDIM ALMASINLAR

Türkiye’den emekli olanlar Almanya’da da emekli olabilirler ama sosyal yardım alamazlar. Uzmanların verdikleri bilgiye göre büyük miktarda ceza öderler.

ABFİNDUNG (PARALI ÇIKIŞ) ALANLAR SSK PARASINI BÖLMESİNLER

Yukarda bahsettiğimiz ikiye bölme olayı paralı çıkış alanlar için geçerli değildir. Genellikle toplu miktarda para alıp çıkanlar. çok vergi verdikleri için SSK’ya yatırdıkları paranın hepsini birden yatırarak vergi yüküne bağlı olmak kaydıyla, genellikle, neredeyse yatırdıkları para kadarını vergiden geri almaktadırlar.

Bir uzmana danışmadan işlem yapmamalarını salık veririz.

TAMİRAT MASRAFLARINI İKİYE BÖLÜNÜZ

Vergi denkleştirmede sık sık sorulan bir konu da tamirat masraflarının miktarıdır. Bazı okurlarımız yılda örneğin onbin auro evlerinde tamirat işçilik masrafları olduğunu ve maliyenin en çok yıllık altıbin auro ile sınırlı olarak bu paranın yüzde 20′si olan 1.200 auroyu gönderdiğini dile getiriyorlar.

Bizim önerimiz, eğer gerçekten altıbin aurodan fazla işçilik masrafı ödeyenler varsa, bu masrafların bir kısmını gelecek yıl ödeyerek alacakları paranın hepsini iki yıla bölünmesi sayesinde almalarını salık veririz. Ödemeler kesinlikle peşin olmamalıdır, iş yapan firma veya şahsın banka hesabına havale edilmelidir.

Evinizde yapılan tamiratlar ve tadilatlar yüzünden masraflar belirtilen miktarları geçecekse şimdiden iş yapan firmalarla anlaşarak ödemelerin bir kısmının diğer yıla kalmasının sağlanmasını salık veririz.

Elterngeld ikiye bölünsün

Almanca olarak ‘Elterngeld’ olarak adlandırılan çocuk eğitim yardımı malesef vergiye tabidir. Diğer gelirler gibi doğrudan değil de indirekt (Progressionsvorbehalt) olarak vergilendirilmektedir. Eğer eşlerden her ikisi çalışıyorsa, anne olan eşin maaşlarına orantılı olarak Elterngeld ödeneceğinden, vergi sınıfının 3 veya 4 olmasını salık veririz. Daha çok net gelir, daha çok Elterngeld demektir.

Çalışan bayanlarda işveren, annelik parası vermektedir. Bağlı bulunduğu sağlık kasası ( AOK, BARMER gibi) 90 gün için günde 13 auro annelik parası vermektedir. Bunlar da vergiye indirekt olarak tabi olduğundan, aile çocuğuna sevinirken, ödeyeceği vergiler üzmektedir. Bundan dolayı, alınan Elterngeld’in 24 aya bölünmesi sayesinde ailenin maliyeye ödeyeceği vergi azalmaktadır.

Çünkü, annelik izininde olan bayanın çalışmadığı halde yıllık 1.000 auro yol masrafı düşülmektedir. Daha geniş bilgiyi uzmanınızdan alabilirsiniz.

Çalışmayan bayanlarda da Elterngeld’in 24 aya bölünmesini salık veririz.

……..

Yeni Yılda Vergi Kanununda Önemli Değişiklikler

.….Vergi denkleştirmede Çocukların Vergi Kimlik Numarası (Steuerıdentifikationsnummer) Şart.  2016/2017 vergi kanununda önemli değişikliklerden bazıları:

ASIM TOZOGLU / Vergi Uzmanı
tican@gmx.de
Tel: 069/73 19 19

1. Tamamen elektronik vergi denkleştirme işlemine geçilecek,

2. Çocuk paraları, çocukların özel vergi numaraları (Steueridentifikationsnummer) ile ödenecek.

3. Vergi denkleştirme işleminde de çocukların özel vergi kimlik numaraları gerekmektedir.

4. Çocuk parası, asgari geçim haddi, bakım miktarları, zamlı çocuk paraları ve yalnız eğiten kimslere tanınan muafiyetler artırıldı.

5. Hessen eyaletinde kiralara devlet farkı getirildi.

6. Almanya bakım belgelerinde ‘Bakım yapılan şahısların özel vergi numarası (Steuer.İdentıfıkatıonsnummer’ )şartı getirildi.

1. Devlet, belgeli vergi denkleştirme işlemlerindeki kağıt masrafını azaltmak ve maliyede yer tasarrufunu da sağlamak amacıyla ‘Şifreli’ vergi denkleştirme işlemini başlatıyor. Geçtiğimiz yıl pilot proje olarak başlatılan bu işlem, 2017 yılından itibaren yaygınlaştırılacak.

Bu şekilde işlem yapmak isteyen kimseler, maliyeden şifresini isteyecek ve yazılı olarak bildirilen bu şifre 90 gün içinde kullanılarak, maliyeden belgeler elektronik olarak istenecek, işverenler tarafından elektronik olarak bildirilen vergi bilgileri, varsa, ailenin aldığı hastalık parası verileri, çocuk kasasından gelen bilgiler, emeklilik kasasından gelecek bilgiler vs. hepsi maliyeden gelecek ve mükellef bunları ya kendisi ya da mali müşavirine bildirerek elektronik vergi denkleştirme işlemini gerçekleştirecek.

Türkiye bakımı için belgeler yine kağıt olarak işleme konacak. Maliyeye aktarılmayan diğer kişisel giderler belgelerle ispatlanarak gönderilecek (hastalık masrafları. ev için ödenen yan masraflar. Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılan emeklilik borçlanma belgeleri vs.)

2. Çocuk parası kasasına ‘Özel kimlik numarası’ bildirilmezse paralar kesilecek, şeklinde haberler, insanları tedirgin etti. Devlet, çifte ödemeleri önlemek amacıyla, ‘Steuer.Identıfikatıonsnummer’ ile işlem yapacak. Elinde olmayanlar bu numaraları maliye bakanlığının ilgili sayfasından tedarik etmelidir, olanlar ise çocuk parası kasasına bildirmekle, kasanını işini kolaylaştırır.

3. Geçen yıl çocuk parası için istenen vergi kimlik numarası,2016 yılından itibaren vergi denkleştirme işlemleri için, geçtiğimiz üç yılda zam yapan posta idaresi, normal 20 gram mektuplar için 2016 dan itibaren 62 cent yerine 70 cent
Maxibrief denilen mektuplar için de 240 cent yerine 260 cent alacak. Posta üç yıl zam yapmayacak.

4.Federal hükümet son yıllarda büyük miktarda biriken vergi gelirlerinden bir miktarını yani beş milyar auronun üstünde bir miktarı, 2015′in yazında yaptığı bir kanunla, 2015 yılı Ocak ayından itiberen geriye dönük olarak yürürlüğe koydu. Bu kanunla, çocuk paralarına kademeli olarak zam yapıldı.
Birinci ve ikinci çocuk için ödenen 190 Auro 2017′den itibaren 192 auroya, üçüncü çocuk için 196 Auro dördüncü ve daha çok çocukta ise, 221 Auro’dan 2017 den itibaren 223 auroya ya çıkarıldı.

Aylık gelirleri 1100 Auro’dan yüksek ve 1700 Auro’dan düşük olan ailelere ödenen ‘Kindergelzuschlag’ yani zamlı çocuk paraları da 1 Ocak’tan 2017‘den itibaren çocuk başına ayda 160 auro yerine 170 auro olarak ödenmeye başlanacak. 8,9 milyon kişinin bu kanundan yararlanması hiç de küçümsenmeyecek bir konudur bence.

Çocukların kazandıkları para sınırlandırılması üç yıl önce kaldırıldığı için çok küçük meblağlar yüzünden bir yıllık çocuk parasından mahrum olunmuyor.

Bilindiği gibi okula gidenler, meslek yapanlar veya tahsil eden çocuklar için 25 yaşını doldurana kadar çocuk parası, alınıyor. Çocuğun özürlü olması halinde, kendini idare edemeyecek durumda olanlarda yaş sınırı olmadan çocuk parası devamlı ödenir.
25 yaşını doldurduğu halde tahsile devam eden çocuklarda ise, çocuk parası kesildiği için ailesinin bakım yapması söz konusudur. Çocuğun kazancı da gözönünde bulunduralarak maliyeden vergi iadesi almak mümkündür.

Devlet,2016 yılından itibaren bilhassa çocuklarını yalnız eğiten kimselerin elinden tuttu ve yıllık 1308 Auro olan ‘Freibetrag für alleinerziehende’ miktarını 1908 Auro’ya, ikinci çocuktan itibaren de 240 Auro çocuk başına muafiyet getirdi. Bu durumda olan ailelerin dikkat etmesi gereken hususları mutlaka vergi uzmanlarına danışmalıdırlar.

Asgari muafiyet ve buna bağlı olarak bakım miktarları da artırıldı. 2016 yılında 8652 Auro olan asgarı muafiyet 2017 yılı için 8820 Auro olarak belirlendi.

Türkiye’deki akrabalarımıza yapığımız bakım miktarı 2016 yılı için kişi başına 4326 Auro, 2017 için 4410 Auro olacaktır.

Yeri gelmişken hatırlatalım:.

a. Türkiye’ye para havalelerinizin mutlaka kaynağı belli olmalıdır. Bilhassa büyük miktarda (örneğin on bin Auro’yu geçen ) gönderilen paraların gerektiğinde hesabını vermelisiniz.
Yıllık geliri otuz bin euro olan bir kimsenin üç yıl içinde Türkiye’ye altmış bin euro göndermesi hiç de gözden kaçacak bir durum değildir.

b. Bakım paraları için Türkiye’ye Ocak ayı içinde mutlaka havale yapılmalıdır. Zira maliye ilk havaleden itibaren bakım miktarlarını hesaplamaktadır. Örneğin Mayıs ayında ilk havale yapılmışsa, ilk dört ay değerlendirilmez. Hatta bazı memurlar ‘Bu insanlar gerçekten bakıma muhtaçsa, ilk dört ay ne ile geçindiler?’ şeklinde soru yöneltebiliyorlar.
Türkiye’de yaşayan bakıma muhtaç akrabaların gelirlerine bağlı olarak işlem yapılmaktadır. Hiç geliri olmayan kimseler için kişi daiına 4410 Auro gönderilmelidir.

5. Hessen eyaleti üç yıl önce iptal ettiği ‘Fehlsubventionsabgabe’ kanununu yeniden tabir caizse hortlattı. Bu kanuna sosyal evlerde oturanların ödedikleri kiralar ve gelirleri karşılaştırılıyor ve fark tahsil ediliyor. Böylece ‘Wohnungsamt’1 Temmuz 2016′dan itibaren Hessen eyalatinde sosyal evlerde oturanları soru yağmuruna tuttu ve ailenin gelirleri baz alınarak ödeyeceği kira farkını belirledi. Aile bireylerinin tümünün gelirleri nazarı dikkate alınarak hesaplamalar yapılmaktadır.

6. Konumuz da Almanya’da bakım yaptığımız kişilerin ‘İdentifikationsmummer’ dediğimiz özel numaralarını mutlaka bakım belgelerine yazmamız gerekliliğidir.

Almanya’da bakım miktarı kişi başına 2016 yılı için 8652 Auro, 2017 yılı için 8820 Auro olarak belirlenmiştir.

 

…………………………………………………

 ’Tamirat masraflarını ikiye bölünüz’

(3)

Vergi denkleştirmede sık sık sorulan bir konu da tamirat masraflarının miktarıdır. Bazı okurlarımz yılda örneğin onbin auro evlerinde tamirat işçilik masrafları olduğunu ve maliyenin en çok yıllık altıbin auro ile sınırlı olarak bu paranın yüzde 20 si olan 1200 auroyu gönderdiğini dile getiriyorlar.

ASIM TOZOGLU
tican@gmx.de

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ: Eğer gerçekten altıbin aurodan fazla işçilik masrafi ödeyenler varsa, bu masrafların bir kısmını gelecek yıl ödeyerek alacakları paranın hepsini iki yıla bölmemin sayesinde almalarını salık veririz. Ödemeler kesinlikle peşin olmamalıdır iş yapan firmae veya şahsın banka hesabına havale edilmelidir.

Elterngeld ikiye bölünsün

Almanca olarak ‘Elterngeld’ olarak adlandırılan çocuk eğitim yardımı malesef vergiye tabidir. Diğer gelirler gibi doğrudan değil de indirekt (Progressionsvorbehalt) olarak vergilendirilmektedir. Eğer eşlerden her ikisi çalışıyorsa.

Anne olan eşin maaşlarına oranlı olarak Elterngeld ödeneceğinden, vergi sınıfının 3 veya 4 olmasını salık veririz. Daha çok net gelir. Daha çok Elterngeld demektir.

Çalışan bayanlarda işveren annelik parası vermektedir. Bağlı bulunduğu sağlık kasası ( AOK, BARMER gibi) 90 gün için günde 13 auro annelik parası vermektedir.

Bunlar da vergiye indirekt olarak tabi olduğundan, aile çocuğuna sevinirken, ödeyeceği vergiler üzmektedir. Bundan dolayı, alınan Elterngeld in 24 aya bölünmesi sayesinde ailenin maliyeye ödeyeceği vergi azalmaktadır.

Çünkü annelik izinde plan bayanın çalışmadığı halde yıllık 1000 auro yol masrafı düşülmektedir. Daha geniş bilgiyi uzmanınızdan alabilirsiniz. Çalışmayan bayanlarda da Elterngeld in 24 aya bölünmesini salık veririz.

SSK’ya yatırılan miktarın ikiye bölünmesi

Uzun yıllardır okurlarımıza Türkiye Sosyal Sigortalar kurumuna yatırdıkları,’ borçlanara k emekli olma’ paralarını alman maliyesinden masraf olarak düşüldüğünü ve bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu dile getiriyoruz. Sene sonunun yaklaşmasından dolayı adeta bir yılbaşı hediyesi var şu anda. O da yatırılacak paraların ikiye bölünerek yarırılması sayesinde bir taşla iki kuş vurma olayıdır.

ASIM TOZOGLU
tican@gmx.de

Bu günlerde ssk veya sgk dan gelen borçlanma yazısı elinde olan kimseler. tahakkuk edilen miktarı 90 gün içerisinde ödemek zorundalar Örnegin yazı 1 aralıkta gelmişse şubat 2017 sonuna kadar yatırabilirler Eğer okuyucumuz 2016 yılında paralı çıkış sebebiyle yüklü miktarda vergi ödemişse. ssk parasının hepsini bu yıl içinde yatırmasını salık veririz. Geçen yıllarda bizzat şahit olduk ki. ssk ya yatırılan örneğin 20000 (yirmibin) auro çıkış parasından kesilen vergi yükünden dolayı yirmibin auro geri alınmıştır.

Diğer yandan ortalama geliri olan bir ailede örneğin 40000 auro geliri ve 5000 auro vergi kesintisi olan bir ailenin 20000 auroyu bu yılda yatırması halinde. parasının hepsini alması mümkün olabilir. Eğer paranın yarısını bu yıl. yarısını da gelecek yıl yatırması halinde ailenin örneğin 8000 auro vergi iadesi alması mümkündür.( Tabii ki bu rakamlar tahmini rakamlardır) Uzmanınıza hesaplatmadan miktarları kendiniz belirlemeyiniz.

Ya SSK ya para yatırma fırsatı kalamaışsa veya Türk vatandaşı olmayan vergi mükellefleri bu fırsattan nasıl yararlanacaklar?

Bir alman veya diğer uluslardan birinin vatandaşı web sayfamızı okuyarak bize sorduğunda cevabımız bellidir.

Alman Prof. B. Rürup un tavsiyesiyle 2005 yılından beri alman maliyesi tarafından vergi denkleştirmede hesaba katılan ve ökonomun adıyla tanınan Rürup Rente aynen Türkiye SSK sında olduğu gibi hem aylık taksitlerle uzun yıllar yatırılarak vergiden düşüldüğü gibi, hem de toptan yatırılarak (abfindung dediğimiz toplu çıkış parası alanlarda) büyük miktarda para alma hakkına sahiptirler. Türk okurlarımız, ‘sizde ssk var ya biz ne yapalım da toplu para alalım’ diyen arkadaşlarına bu konuyu bir uzmanla görüşerek halletmelerini salık verebilirler.

YARIN: TAMİRAT MASRAFLARINI İKİYE BÖLÜNÜZ

…………………………………

”Dikkat 2012 için son fırsat!..”

(2)

Vergi denkleştirme işlemlerini uzun süre yapmayan veya ihmal eden okurlarımıza hatırlatmak istiyoruz: 31 ARALIK 2016, 2012 yılına ait vergi denkleştirme işlemi için son fırsat, daha sonra hakkınız yanacaktır.

ASIM TOZOGLU
tican@gmx.de

Ana kural olarak, 4 yıllık vergi denkleştirme işlemi geriye dönük olarak yapılmaktadır. Fakat bazı istisnai hallerde daha eski yıllara, yani on yıllık geçmişe giderek vergi denkleştirme işlemi yapılabilir.

Örneğin 2011 yılında işsizlik veya hastalık parası alınmışsa veya kirada eviniz varsa vs. Tabii ki her konuda olduğu gibi. bu konuda da uzmanınıza danışmanızı salık veririz.

2012 yılı vergi denkleştirmesi için her ne kadar 31.12 2016 son günse de çoğu vergi denkleştirme derneklerinin veya mali müşavirlik bürolarının yıl sonu tatiline gireceklerini hesaba katarak, daha önceden işlemin yapılması akılcı olur.

Belgeler eksik olsa bile. işlem yapılıp maliyeye gönderilir. Kalan belgeler gelecek yıl da sonradan gönderilebilinir. Şu bir gerçektir ki, zamanında yapılmayan vergi denkleştirmelerinin zaman aşımına uğraması sonucu maliyenin kasasına her yıl milyarlar hediye edilmektedir. Diğer yandan, 2012, 2013 ve 2014 yılına ait vergi denkleştirme işlemleri geç yapıldığından dolayı eğer vatandaş alacaklı ise devlet % 6 oranında faiz vermektedir. Vatandaşın borçlu çıkması halinde ise, devlet aynı oranda alacağı paranın üzerine faiz hesaplayıp istemekle kalmayıp, bir de gecikme ve ihmal zammı ilave etmektedir.

YARIN: SSK’ya yatırılan miktarın ikiye bölünmesi

…………………………………….

‘SSK Borçlanmanızı iki taksitle yatırın, bir taşla iki kuş vurun!’

(1)

Frankfurt’un tanınmış vergi uzmanlarından Asım Tozoğlu SSK’ya emeklilik borçlanması yapacakları uyardı.Gazetemize konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tozoğlu şunları söyledi: ”İzin mevsimi geldi ve çok sayıda gurbetçimiz Türkiyede hem izinlerini yapacaklar hem de geleceklerini düşünerek, SGK yani sosyal güvenlik kurumunu ziyaret ederek, borçlanma işlemleri için bilgi alacaklar veya  gerekirse borçlanma miktarını yatıracaklar.”

Asım Tozoğlu

Bizim  bu konuda  tavsiyemiz, önce bir uzmana danışmalarıdır.

SGK ya yatırılan paranın alman maliyesinden para getirmesi, bizim, için bir kaçırılmayacak fırsattır.

Başlıktadeğindiğimiz iki taksit olayı,hemmaliyeden iki yıl para almayı sağlamaktadır ve aynı zamanda da SGK nın  tanımış olduğu ‘Para üç ay içinde yatırılmalıdır’ prensibine aykırı olmayacaktır. Peki nasıl olacak bu iş? Diyorsanız kısaca anlatacağım: SGK’ya müracaatınızı öyle bir zamanda ayarlayınız ki, size tahakkuk cetveliyle ilgili yazımesela kasım ayı başında gelsin. O zaman kasım, aralık ve ocak olmak üzere üç aylık süre elimizde olmaktadır.Veya Aralık, Ocak ve Şubat olsun…  Mühim olan bizim içinmesela aralık 2013 de 15 bin euro, Ocak 2014’de de kalan mesela 10.000 euro borcumuzu  yatıralım. Böylece hem üç ay prensibi zedelenmiyor hem de iki ayrı yılda para ödendiği için, maliyeden daha fazla para alınmakltadır. Bir örnek vererek,konuyu açığa kavuşturalım. Dedemim tabiriyle vuzuha erdirelim.

51 bin euro yıllık geliri olan kimseden, 6 bin 800 euro vergi kesilmişse,

Maliyeden kendi normalişlemlerinde 730 euroalıyor.

15000 euro SGK’ya yatırdığında, alacağı para 3785 euro oluyor.

25000 euroyu toptan yatırsa, 5633 euro alacak.

30000 euroyu toptan yatırsa, 6335 euro  alacak….

Oysa iki yıla bölünce, en azikibin euro daha karlı çıkacak.

PARALI ÇIKIŞ ALANLARDA DURUM ÇOK FARKLI

Almancası Abfindung olan paralı çıkış durumunda, kişilerin paralı çıkış yaptığı yıl, yani paranın ödendiği yıl SGK ödemesinin bölünmeden hepsi yatırılmalıdır. Tecrübelerimize göre, paralı çıkış alanlardan çok vergi kesildiği için,  örneğin SGK’ya yatırılan 25 bin euronun nerdeyse üçte ikisinin geri geldiği tespit edilmiştir. Bilhassa paralı çıkış alanların  bir vergi uzmanına veya bu konuda ihtisas sahibi bir avukata danışmadan çıkış belgesine imza atmamalarını salık veririz.

BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURULACAK İKİNCİ OLAY, DÜNYAYA GELEN ÇOCUKLAR KONUSUDUR Elterngeld diye adlandırılan ‘ebeveyn parası’  herkesçe bilindiği gibivergiye tabi tutulmaktadır. Anayasa mahkemesine kadar başvurulmasına rağmen malesef başarı sağlanamamıştır.Vergi kanunu tabiriyle ‘progressıon vorbehalt’  yani indirekt vergilendirme yolu, alınanebeveyn paralarını vergilendiriyor ve birçok ebeveyn‘devlethem çocuk sayısının artmasını istiyor, hem de çocuk için ödediği paranın vergisini alıyor, bu nasıl iş?’demekle yetinmektedir.

Çalışan bir anne, çocuk eğitim iznine ayrıldığı zamannet maaşının yüzde altmışdördünüçocuk bakım parası olarak almaktadır.

Eğer çalışan anne, hamileliğin ilk ayından itibaren vergi sınıfı üç ile çalışırsa, doğal olarak daha çok net maaş veya ücret alacaktır. Daha çok net maaş sayesinde de daha çok ‘Elterngeld’ yani ebeveyn parası alacaktır. Bukonuda beylerden, yani baba adaylarından hemen itiraz gelebilir.O zaman babadan vegi sınıfı beş ile çok vergi kesilmez mi diye… Evet daha fazla vergi kesintisi yıl sonu vergi denkleştirmesinde geri alınabilir ama, vergi sınıfı beşle çalışan annenin az para alması daha dezavantajlıdır.

Bu  konuda ikinci  taş olayı da  Elterngeld’in iki yıla bölünmesi olayıdır. Çünkü,vergilendirilmeden dolayı bir çok aile çocuğun olduğu yıl ve ertesi yıl maliyeye borçlu olmak zorundalar.

Çalışmayan annelerde debir yıl boyunca ayda üçyüzeuroolarak yılda 3 bin 600 euro vergilendirilmektedir. Bu paradan yıllık bin euro ‘pauschal’ yani götürü olarak masraf düşülmaktedir.Kalan 2600eurovergiye tabi tutulmaktadır.

Bizim teklifimiz ise şudur:

Elterngeld24 ay süreyle alınacak şekildedilekçe verilsin. O zaman, 3600 euro24 aya yayılacağından, iki yılda2000 euro masrafa tabi olacağından,birinci yıl 1800 eurodan sadece 800 euro, ikinci yılda da yine 800 euro vergiye tabi olacaktır ve böylece aile vergi tasarrufuna gidecektir.

Çalışmayan bayanlarda hastalık kasasının 90 gün için 13 euro’dan1170 euroannelik yardımını da unutmamak lazımdır. Çalışan bayanlarda işverenin ödediği annelk parası da aynenebeveyn parası gibi vergiye tabi tutulmaktadır.

Çok nadiren bir olay da şudur ki, çalışan bayanların aldığı net maaş ortalamanın üstündeyse,  yanü vergi sınıfı beşle çalışmasına rağmen, net maaşıörneğin 3000 euroyu geçerse, o zaman vergi sınıfını değiştirmesıne gerek yoktur. Zaten ebeveyn parası en çok ayda 1800 euro olarak belirlenmiştir.Bu konudada daha geniş bilgi için okuyucularınızşahsen  tavsiye alabilirler.’

FRANKFURT

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>