Asırlık el yazması Kur’an-ı Kerimler ABD’de sergileniyor

WASHINGTON (AA)-ABD’de “Kur’an-ı Kerim Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Hazineleri” sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Asırlık el yazması Kur'an-ı Kerimler ABD'de sergileniyor

ABD’nin başkenti Washington’da açılan “Kur’an-ı Kerim Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Hazineleri” sergisinde, her biri yüzlerce yıllık 47 el yazmasıKur’an-ı Kerim, Amerikalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının yanı sıra Türk Hava Yolları, Koç Holding ve Doğan Holding tarafından da desteklenen sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Smithsonian Enstitüsü Freer ve Sacler Müzesinin işbirliğiyle açıldı.

Açılışta, Smitsonian adına Richard Kurin ve Julian Raby, İslam sanatları galeri müdürü Massumeh Farhad ve Koç Holding adına Ali Koç konuştu.nKoç, eserlerin ABD’de sergilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Şu andaki İslam algısı gerçeğin çok ötesindedir”

Serginin zamanlamasına da dikkat çeken Koç, ABD’de İslamofobinin yükselişte olduğunu ve bu serginin de İslamofobiyle mücadele anlamında önemli bir rol oyanacağını belirtti.

Koç, “İslam, barış ve tölerans dinidir. Şu andaki İslam algısı gerçeğin çok ötesindedir. Aşırıcıların dinimizi esir almasına izin veremeyiz.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>