Ataşe Oğuz Tuncay: ”Emeklilik işlemlerinizi ücretsiz yapıyoruz!..’

Tuncay: ‘Emeklilik başvurusu için 2 bin Euro alıyorlar!..’

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN- Köln Başkonlosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Oğuz Tuncay, Türkiye’den emeklilik için vatandaştan fahiş fiyatlar alan aracı kurumlar oluştuğu uyarısı yaptı. Emeklilik borçlanma başvurusunun vatandaşın kendisinin yapabileceği kadar kolay olduğunu, yapamayanlara kendilerinin bu hizmeti ücretsiz sunduklarını bildiren ataşe, “Vatandaşın kendisinin yapabileceği, bize ücretsiz yaptırabileceği işlemler için aracı kurumlar 2 bin Euro’ya varan paralar alıyor” dedi.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Oğuz Tuncay, Türkiye’den emeklilik konusunda vatandaştan fahiş ücretler alan aracı kurumlar oluştuğuna dikkat çekti. Emeklilik borçlanmasının zor olmadığını, vatandaşın kendisinin başvurabileceğini bildiren ataşe, başvuruyu kendisi yapamayanlar için ise devletin kendilerini gönderdiği hatırlatarak, ücretsiz yaptırılabilecek bu işlemler için aracı kurumların vatandaştan 2 bin Euro’ya varan paralar almasının üzücü olduğunu vurguladı.

Video’yu TIKLAYIN!..

YouTube Preview Image

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Tuncay, Köln’de Türk yaşlılara Türkçe danışmanlık hizmetleri için multiplikatörler yetiştiren “Semtimiz Ehrenfeld” projesinin eğitim çalışmalarına konuk olarak “Türkiye ve Almanya’da emeklilik” konulu bir seminer verdi. Sosyal hizmetler kurumu AWO’nun Ehrenfeld’deki bakım evinde düzenlenen seminerde öncelikle Semtimiz Ehrenfeld proje sorumlusu Bağnu Yazıcı salondakileri selamlayarak ataşe Tuncay’ı taktim etti.

Emeklilikte herkes için ayrı ayrı durumların sözkonusu olduğunu hatırlatan Tuncay, vatandaşın ise komşusuna bakarak hareket edebildiğini kaydetti. “Ortada çok ilginç bir bilgi kirliliği ve karmaşa var” diyen ataşe Tuncay, “Amacımız vatandaşın mağdur olmasını önlemek” dedi. Bu arada piyasada emeklilik için aracı kuruluşların oluştuğunu hatırlatan Tuncay, “Tamam bunlar da bir iş yapıyor, yardımcı olmak istiyorlar belki. Bir şekilde para kazanıyorlar. Benim kanaatimce biraz fazla bir miktar talep edilebiliyor. Vatandaşlarımız doğrudan kendileri yapabilecekleri emeklilik başvurusu konusunda, bu kafa karışıklığı nedeniyle başvuracak bir yer arıyorlar” dedi.

BİZ BU HİZMETLERİ VATANDAŞA ÜCRETSİZ SUNUYORUZ

Vatandaşın başvuruyu kendisinin yapabileceğini hatırlatan ataşe Tuncay, “Aslında hiç onları dinlemeden oturup o formu inceleseniz diyeceksiniz ki; bunda ne var, ben bunu kendim doldururum. Ad soyad, TC kimlik numarası, adres gibi bilgiler” dedi. Vatandaşın zorlanabileceği sadece bir yer olduğunu kaydeden Oğuz Tuncay, “O yerle alakalı bizim de yaptığımız aynı şey; Türkiye’de bu emeklilik yaşını düzenleyen Kademeli Geçiş Tablosu’na bakacaksınız. 18 yaşına geldiğiniz ve işe başladığınız tarihlere göre; hangi tarihte başladığınıza baktığınızda, ne zaman emekli olacağınız karşısında yazıyor zaten. Bütün olay bu. Bunun için bin, bin 500, 2 bin Euro para isteyen aracı kuruluşlar oluyor” dedi. “Bu beni rahatsız ediyor” diyen Tuncay, “Çünkü vatandaşlarımız burada artık çok rahat bir şekilde para kazanmıyor. 2 bin Euro bazı kişiler için bir maaş demektir. Hatta 400 Euro’luk işlerde çalışanlar var. Bu para için beş ay çalışması lazım. Tabiki aracı kurumlar bu işi yapmasın demiyorum. Ancak kendiniz bu işi yapabilecek durumdasınız. Yapamayacaksanız her zaman ataşeliğimize gelebilirsiniz. Biz bunu ücretsiz yapıyoruz. Yani ücretimizi devlet ödüyor. Devlet bizi size yardımcı olmamız için görevlendirdi” dedi.

KESİN DÖNÜŞ ŞARTININ ADI KALDI

Yurtdışından emekliliği düzenleyen kanunun 1978 yılında çıktığını hatırlatan ataşe Oğuz Tuncay, “Bu kanun çerçevesinde, yurt dışında yaşayan insanımızın Türkiye’ye geri döndüğünde sosyal güvenliğinin sağlanması için devlet bir imkan tanıdı. Aynı mantık hala devam ediyor” dedi. Bu arada kanunun ön gördüğü, emeklilik için kesin dönüş şartının mahkeme kararıyla değişikliğe uğradığın bildiren Tuncay, “Kesin dönüşün artık adı var. Şimdi seyehat özgürlüğü hakkını gözetmek suretiyle Türkiye’ye yerleşme şartı değil, kişinin yurt dışında çalışmaması ve ikamete dayalı yardım almaması şartı şeklinde. Bu şartı taşıyan kişi kesin dönüş yapmış kabul ediliyor. Yaşadığı ülkede emekli aylığı almaya devam edebilir, ancak çalışamaz, sosyal yardım alamaz. Türkiye’dekilerin hem emekli aylığı alıp hem de çalışmaya hakkı var, siz de orad bunu yapabilirsiniz” dedi. Kimin nereye, hangi sigortaya borçlanması gerektiğine de değinen Tuncay, “Kişi Türkiye’de en son nereye tabi çalıştıyla oraya başvurması gerekiyor” dedi. Gazetecilerin de sorularını cevaplandıran Tuncay, prim miktarları artacağı için yılbaşından önce emeklilik borçlanması için büyük bir başvuru furyası yaşadıklarını aktardı. Emeklilik için kesin dönüş şartının Yargıtay kararıyla “Yurtdışında çalışmamak veya ikamete dayalı sosyal yardım almamak” olarak yeniden tanımlandığnı bildiren Tuncay, “Vatandaşlar kesin dönüş şartını artık bu şekilde yerine getirmiş oluyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>